Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Pomnik Żołnierzy Wyklętych odsłonięty


slider2Pomnik Żołnierzy Wyklętych stanął przed kościołem pw. Św. Rodziny, a uroczystości związane z jego odsłonięciem i poświęceniem odbyły się w niedzielę 25 września. Budowa pomnika to efekt pracy i starań powstałego w 2013 r. Społecznego Komitetu Budowy Pomnika.

ZS nr 1 kursy Mława
Reklama


Odsłonięcie obelisku poprzedziła msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych odprawiona w kościele parafii Świętej Rodziny, z udziałem parlamentarzystów, władz samorządowych, organizacji kombatanckich, rodzin żołnierzy, rekonstruktorów, mieszkańców miasta i zaproszonych gości, wśród których między innymi znaleźli się Waldemar Brenda kierownik Delegatury IPN w Olsztynie oraz Mirosław Widlicki wiceprezes Okręgu Warszawa Wschód Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

– Prawie w wigilię powstania pierwszej organizacji niepodległościowej w 1939 r. Służby Zwycięstwu Polski, my tutaj w Mławie odsłaniamy pomnik poświęcony żołnierzom podziemia drugiej konspiracji, tym, którzy kontynuowali dzieło żołnierzy z września 1939 roku – mówił przed odsłanianym pomnikiem w imieniu Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Michał Nowakowski.

– W okresie PRL tamci żołnierze byli wymazywani z kart historii i skazani na zapomnienie. Dzisiaj jest inaczej, dzisiaj o Żołnierzach Wyklętych mówimy Niezłomni i dzisiaj w wolnej Polsce oddajemy im cześć – kontynuował Nowakowski.

Głos zabrali również parlamentarzyści – poseł Anna Cicholska oraz były poseł Mirosław Koźlakiewicz. Przemówienie na tę okoliczność wygłosił też burmistrz Sławomir Kowalewski, a prof. Ryszard Juszkiewicz przypomniał historię działalności konspiracyjnej na naszym terenie.
Pomnik poświęcił ks. Kazimierz Ziółkowski dziekan mławski. Apelem poległych zebrani uczcili pamięć o żołnierzach, którzy zginęli w obronie Ojczyzny, a harcerze ponieśli zapalone znicze do tablic upamiętniających żołnierzy podziemia na terenie całego miasta. Prezes mławskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Tadeusz Jasiński podziękował wszystkim, którzy w dzieło budowy pomnika się angażowali.Uroczystości zakończyło złożenie kwiatów pod odsłoniętym pomnikiem.

JK

« 1 z 2 »

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
7 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Historyk
Historyk
4 lata temu

Najlepsze, że nie zaproszono żadnego z partyzantów Nowowiejskiego „Jeża” którego zdjęcia użyto do projektu pomnika. Wyłącznie z tego i tylko TEGO oddziału partyzanci dokonali rozbicia UB w Mławie – (po 71 latach inni sobie przypisują zasługi, licząc, że nikt już nie pamięta jak to na prawdę było). Profesor Juszkiewicz zacny zapewne człowiek i obdarzony wiedzą i chwała mu za to, a zwłaszcza za popularyzowanie, często pionierskie dziejów AK, ale był reżimowym prokuratorem i kryjaki, wiały na sam jego widok, nie mając nawet zamiaru cokolwiek powiedzieć. Na VI Rajdzie im. Zacheusza Nowowiejskiego który odbył się także w niedzielę przy pomniku „Jeża” na Jarzynnym Krzu, nie było reprezentacji nawet jednoosobowej z Mławy. Bali się zasadzki, Jeż zrobił tam kilka akcji na UB i milicję więc zapewne opowieści rodziców czy dziadków napawały lękiem do Lasów Dębowych?

Przedwojenny dziadek
Przedwojenny dziadek
4 lata temu
Reply to  Historyk

Właśnie
„Profesor Juszkiewicz … był reżimowym prokuratorem” – kryształowa osoba?
Starsi rolnicy pamiętają obowiązkowe, przymusowe dostawy i kto w powiecie mławskim zajmował się ich egzekucją

Poirytowany
Poirytowany
4 lata temu

Panie Michale, pan się nie boi. W sprawie pomnika wyklętych – cała Mława za Panem stoi.

AS
AS
4 lata temu
Reply to  Poirytowany

Ha ha ha! No rzeczywiście, widać tę całą Mławę jak przyszła na odsłonięcie pomnika. To nawet przykre nie śmieszne, że nie widać na zdjęciach prawie nikogo ze zwykłych mieszkańców, a jeśli stoją gdzieś z tyłu to ich garstka. Przyszli ci co chcą foto w gazecie czy portalu. A młodzież? nie widać tam nawet klasy ze szkoły p. Nowakowskiego

Poirytowany
Poirytowany
4 lata temu

Gdyby nie to gadulstwo, byłoby pięknie. A tak wyszło tak samo jak przy otwieraniu mostu w Dobrogostach albo oddziału WORD-u na stadionie albo jakiejś sali gimnastycznej… Ale idea ok.

Poirytowany
Poirytowany
4 lata temu

Dobry pomnik. Piękna idea. Uroczystość też piękna. Prawie. Bo nie ma taki pięknej uroczystości, której nie mógłby zabić brak wyobraźni organizatorów. Półtorej godziny beznadziejnych przemówień pod pomnikiem. Zgroza. Nie było najmniejszego powodu, żeby po tym, co działo się w kościele, pod pomnikiem występował ktokolwiek inny poza Michałem Nowakowskim i p. Jasińskim. Zwłaszcza, że poza nimi nikt nie miał nic do powiedzenia. Obecność posłanki, burmistrza, p. Juszkiewicza, p. Brendy, Widlickiego, dziekana – podtrzymywała wystarczająco rangę imprezy. Ale żeby jeszcze przemawiali? I odsłaniali pomnik? Z jakiego powodu? Pomnik powinien odsłaniać p. Nowakowski, Golec, Jasiński i Świercz. Może jeszcze ktoś z rodzin żołnierzy niezłomnych. Bo byli tacy pod pomnikiem. Potem modlitwa i poświęcenie. i już.

Naspoko
Naspoko
3 lata temu
Reply to  Poirytowany

Okazuje się że jeszcze jacyś są autentyczni weterani – ciekawe, w Mławie nieznani. Widać na relacjach z tegorocznego rajdu Nowowiejskiego w Górach Dębowych. Takie więc pytanie – ilu by ich było nw Mławie parę lat temu jak zaczęli robić te inscenizacje?
http://www.przasnysz.olsztyn.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/npdEw2w9Ayt1/content/vii-rajd-gwiazdzisty-im-zacheusza-nowowiejskie-1

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x