Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Europejskie Dni Dziedzictwa w ratowskim sanktuarium


slider111Msza św. w intencji mieszkańców Europy odprawiana przez rektora Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie – ks. kan. Bogdana Pawłowskiego, IV Festiwal Kultury Ziemi Zawkrzeńskiej „Ratowskie brzmienia przeszłości”, którego główną atrakcją był piknik rycerski „Śladami Pawła z Radzanowa”, warsztaty pisania ikon, koncert poezji śpiewanej, wystawa prac malarstwa i fotograficzna oraz zwiedzanie zabytkowego klasztoru wraz z przewodnikiem – te wydarzenia czekały na tych, którzy 18 września znaleźli czas i zawitali do Ratowa.


W homilii wygłoszonej podczas mszy św. inaugurującej wydarzenie, kaznodzieja przybliżył m.in. wkład św. Jana Pawła II w budowanie wspólnego europejskiego domu, którego efektem było m.in. zawarcie w Preambule Traktatu Lizbońskiego stwierdzenia, że projekt integracji europejskiej jest zainspirowany „kulturowym, religijnym i humanistycznym dziedzictwem Europy”.

Bezpośrednio po mszy św. rozpoczął się IV Festiwal Kultury Ziemi Zawkrzeńskiej  „Ratowskie brzmienia przeszłości”, którego główną atrakcją był piknik rycerski „Śladami Pawła z Radzanowa”. Wyczarowany przez Chorągiew Rycerską z Ciechanowa średniowieczny świat zafascynował nie tylko najmłodszych uczestników ale również wielu dorosłych, którzy mieli zarówno możliwość wysłuchania porywających opowieści o życiu średniowiecznego rycerza i damy jak również spróbować swych sił chociażby w strzelaniu z łuku czy posługiwaniu się mieczem lub toporem. Jednym z najciekawszych momentów pikniku był pojedynek na miecze, ponadto można było dowiedzieć się wiele ciekawostek  o życiu dworskim w piętnastym wieku.

Ciekawie prezentowały się wystawy ikon autorstwa Katarzyny Kobuszewskiej z Płocka, malarstwa Magdaleny Szumkowskiej z Mławy oraz wystawa Mławskiego Klubu Fotograficznego składająca się z ponad 150 fotogramów ukazujących piękno i historię Ziemi Zawkrzeńskiej. Swoje zdjęcia użyczyli: Barbara Artowicz, Janusz Dębski, Dariusz Tadrzyński, Monika i Kinga Olszewska, Robert Bartosewicz, Krzysztof Napierski, Jacek Mianowski, Danuta Gastołek, Anna Mówińska, Marcin Pontus, Milena Kordalska, Michał Kaszubski, Joanna Krzemieniewska, Mateusz Serafin, Cezary Lewandowski, Dorota Kolasińska oraz Ewa Czaplicka-Kubka.

W tegoroczne obchody ratowskiego święta włączyła się czynnie społeczność  Zespołu Szkół Nr 1 w Mławie.  Uczniowie pod bacznym okiem nauczycieli już na dwa dni przed uroczystością pracowali na terenie Sanktuarium Św. Antoniego, tworząc efektowny mural, zdobiący jedną ze ścian klasztoru. Podczas Festiwalu odbyła się także wystawa prac Pani Magdaleny Szumkowskiej, nauczycielki w technikum organizacji reklamy Zespołu Szkół Nr 1 w Mławie oraz wystawa prac uczniów technikum organizacji reklamy. Wystawy przyciągnęły szerokie grono odbiorców, podziwiali je także rodzice uczniów, którzy wybrali właśnie ten kierunek kształcenia.

Równolegle do Ratowa, w Płocku, o godz. 14.00, w siedzibie Klubu Inteligencji Katolickiej odbyło się również spotkanie otwarte pod hasłem: „Europa Ducha – zagrożenia i wyzwania”, zorganizowane przez Bractwo św. Antoniego. Dyskusji przewodniczył, moderator bractwa, ksiądz prof. Ireneusz Mroczkowski. Przedsięwzięcie zakończył w katedrze koncert poezji śpiewanej  pt. Wszystko miłość”  w wykonaniu krakowskiego artysty Krzysztofa Bigaja, który zaprezentował własne kompozycje do wierszy współczesnych polskich poetów: Karola Wojtyły, Wisławy Szymborskiej, Marka Grechuty, Tadeusza Różewicza, Czesława Miłosza, Jana Brzechwy.

Przedsięwzięcie wpisuje się w realizowany przez sanktuarium w Ratowie od 2013 roku projekt „Historia magistra vitae est”, nad którym patronat honorowy sprawuje biskup płocki Piotr Libera oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

źródło:Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie

oprac. JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x