Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Dzień Sybiraka w Mławie


slider17 września 2016 roku to siedemdziesiąta siódma rocznica  napaści sowieckiej na Polskę. Tego dnia obchodzony jest w całym kraju Dzień Sybiraka. W Mławie uroczystości z tej okazji zorganizował 19 września mławski Związek Sybiraków.

ZS nr 1 kursy Mława
Reklama


W tym roku uroczystości składały się z trzech części. Rozpoczęła je msza św. w Kościele pw. Świętej Trójcy. Po niej, poczty sztandarowe i uczestnicy przemaszerowali na cmentarz parafialny, gdzie pod Pomnikiem Sybiraka odbyła się główna część obchodów wraz z apelem poległych przygotowanym przez młodzież z Zespołu Szkół nr 4 w Mławie.

Zebranych pod pomnikiem w imieniu Stefana Dzikowskiego prezesa mławskiego oddziału Związku Sybiraków witał syn Grzegorz.

– 17 września to szczególnie ważny dzień dla naszego Narodu, który upamiętnia tych Polaków, którzy zginęli na zesłaniu, którym po tułaczce udało się powrócić do kraju oraz tych, którzy pozostali w miejscu zesłania na nieludzkiej ziemi – mówił Grzegorz Dzikowski.

Głos zabrali również poseł Anna Cicholska i burmistrz Sławomir Kowalewski. Poseł Anna Cicholska kierowała swoje słowa przede wszystkim do licznie obecnej młodzieży.

– Jestem bardzo dumna z was, że stoicie tutaj tak pięknie, ze sztandarami, dumnie, macie szarfy biało- czerwone.  Jesteście bardzo szczęśliwi, że możecie się uczyć prawdziwej historii na lekcjach w szkole.  Moi drodzy, uczcie się tej pięknej historii, nauczcie się wyciągać z niej właściwe wnioski. Żyjcie pięknie teraźniejszością, nie zapominając o przeszłości – mówiła poseł Anna Cicholska.

– Kolejny raz zbieramy się w tym szczególnym dla mieszkańców Mławy miejscu, na cmentarzu parafialnym. To tu na tej alei jest najwięcej miejsc, które dokumentują tragiczną, dramatyczną historię naszego narodu. Podjęliśmy wysiłek, żeby kolejny raz tu przyjść.  Po co? Warto by było, żeby młodzież odpowiedziała sobie, po co.  Po to żeby pamiętać o tej ofierze, którą złożyli nasi przodkowie – wzywał zebranych do refleksji burmistrz Kowalewski.

Tę część uroczystości zakończył Apel Poległych. Ostatnia część uroczystości miała miejsce w Miejskim Domu Kultury, gdzie młodzież mławskich szkół przygotowała program artystyczny z okazji  77. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę.

W uroczystościach uczestniczyła poseł Anna Cicholska, władze samorządowe powiatu i miasta ze starostą Włodzimierzem Wojnarowskim i burmistrzem Sławomirem Kowalewskim, szefowie służb mundurowych, kierownicy miejskich jednostek organizacyjnych, związek zawodowy NSZZ „Solidarność” radni miejscy i powiatowi, kombatanci i przedstawiciele stowarzyszeń, młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

JK

« 1 z 3 »
Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
obiektywny
obiektywny
4 lata temu

A zdjęcia jak zwykle nie po kolei.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x