Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Orkiestra z Dzierzgowa na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Puławach


1Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Dzierzgowa uczestniczyła w VI Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Puławach, który odbywał się w dniach  9 – 11 września 2016r.

ZS nr 1 kursy Mława
Reklama


Realizując zadanie publiczne Gminy Dzierzgowo w zakresie Upowszechniania kultury muzycznej dzieci i młodzieży Gminy Dzierzgowo na arenie międzynarodowej pod tytułem „Młodzieżowe Nuty” Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Społecznych Gminy Dzierzgowo ARKA, wraz ze Szkołą Podstawową i Publicznym Gimnazjum w Dzierzgowie zorganizowało wyjazd Młodzieżowej Orkiestry Dętej na VI Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych który odbył się w Puławach w dniach  9-11 września 2016 roku. Festiwal jest imprezą artystyczną, która już od 6 lat cieszy się dużym zainteresowaniem. Jak co roku trzydniowy festiwal obfitował w występy orkiestr dętych z kraju i z zagranicy, którym towarzyszyły zespoły taneczne mażoretek.

2MFOD powstał, by skonsolidować środowisko orkiestr, pozwolić na wymianę doświadczeń artystycznych i zaprezentować mieszkańcom powiatu różnorodność i wielość nurtów muzycznych. Festiwal, jako impreza muzyczna, stał się ważnym czynnikiem kulturotwórczym. Jest okazją do muzycznego dialogu orkiestr dętych z kraju i z zagranicy. Młodzi muzycy, uczestnicy imprezy, mają okazję zdobywać doświadczenie poprzez zabawę. Wielkie przeboje muzyki klasycznej, a także rozrywkowej, prezentowane w zaskakujących aranżacjach, decydują o atrakcyjności festiwalu. Od powstania festiwal stał się z imprezy o zasięgu lokalnym, dużym przedsięwzięciem muzycznym o zasięgu międzynarodowym. Tegoroczny festiwal orkiestry m.in. z Polski, Włoch i Ukrainy. Łącznie uczestniczyło 15  orkiestr – na co się składało około 700 osób. Festiwal nie miał charakteru konkursu, orkiestry nie rywalizowały ze sobą tylko wspólnie przeżywały miłe chwile.

Inauguracja VI MFOD nastąpiła w piątek 9 września o godz. 16.00 na Skwerze Niepodległości  Puławach, gdzie odbyły się występy kilku orkiestr.

3Drugiego dnia, w sobotę 10 września koncertowano na Rynku Głównym w Kazimierzu Dolnym od godziny 14.30. Dodatkową atrakcją zarówno dla uczestników festiwalu, jak dla turystów oraz mieszkańców miasta były wspólne rejsy statkiem po Wiśle przy dźwiękach instrumentów dętych. Koncerty odbyły się również w Nałęczowie od godziny 14.30 i Zwoleniu od godziny 10.00. Finał sobotnich występów rozpoczął się o godz. 15.00 na Placu Chopina przed Urzędem Miasta w Puławach. Poprzedził je przemarsz barwnego korowodu złożonego z orkiestr, a także towarzyszących im mażoretek i zespołów tanecznych wyruszającego spod Pałacu Czartoryskich.

W ostatnim dniu festiwalu – 11 września orkiestry zagościły wpulawy puławskich kościołach uświetniając Msze Święte. Ponadto orkiestry podziwiano w Janowcu, Baranowie, Nałęczowie i Kazimierzu Dolnym. Główną atrakcją imprezy był niedzielny koncert galowy na Stadionie MOSiR od godz. 14.30, podczas którego orkiestry miały okazję zaprezentować wspólny przemarsz, pokazy musztry paradnej oraz wykonały wspólnie utwór „Orkiestry dęte” pod batutą Kapelmistrza Orkiestry Dętej w Dzierzgowie Tomasza Pawlaka. „Było to dla mnie ogromne wyzwanie ale także wielki zaszczyt. Myślę że nie tylko dla mnie ale także moich orkiestrantów z który może być dumna cała nasza społeczność. Dyrygowanie tak potężną liczącą ok.700 muzyków orkiestrą to przeżycie które pozostanie ze mną przez całe życie.

pulawy1Dziękuję Radzie i Panu Wójtowi Gminy Dzierzgowo, że dofinansowali nasz udział w tym wspaniałym festiwalu – powiedział kapelmistrz. Na zakończenie, każda orkiestra otrzymała pamiątkowe statuetki i dyplomy.

Zdjęcia i filmy z występów dostępne są na profilu Facebook organizatora: https://www.facebook.com/Festiwal-Orkiestr-D%C4%99tych-Pu%C5%82awy-1731773453745417/photos_stream

źródło: Tomasz Pawlak Dzierzgowo

 

 

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x