Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Policja przypomina – zapinaj pasy!


pasbezpieczMławscy policjanci ruchu drogowego podsumowali działania pn. „PASY”.  Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na to, czy kierujący oraz pasażerowie samochodów przestrzegają obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa, a także czy dzieci podróżujące w pojazdach są prawidłowo przewożone.


Akcja prewencyjno – kontrolna o zasięgu ogólnopolskim, realizowana była 14 września.  Na drogach pow. mławskiego,  policjanci skontrolowali 35 kierujących. Podczas tych kontroli ujawniono aż 55 przypadków nie stosowania pasów bezpieczeństwa przez kierujących oraz pasażerów. Kontrole zakończyły się mandatami karnymi oraz wyjaśnieniem jak istotne jest korzystanie z pasów.

Przypominamy – stosowanie pasów przez kierującego i pasażerów znacznie zwiększa szanse przeżycia podczas wypadku drogowego. Ponadto, zapięcie pasów w pojeździe wyposażonym w  poduszki powietrzne jest absolutną koniecznością.  Zderzenie samochodu jadącego z prędkością 80 km/godz. ze stałą przeszkodą np. drzewem, słupem czy stojącą ciężarówką, jest niemal zawsze śmiertelne dla osób znajdujących się w samochodzie. Całkowicie bez szans jest osoba, która nie zapięła pasów bezpieczeństwa. Czy wiesz, że w takim przypadku :

– po 0,026 sekundy od początku wypadku zderzak i przód samochodu jest już zgnieciony, a niezapięty pasami kierowca kontynuuje ruch z prędkością 80 km/godz.

– po 0,039 sekundy kierowca wraz z siedzeniem zostaje uniesiony o 15 cm;

– po 0,044 sekundy uderza klatką piersiową w kierownicę;

– po 0,050 sekundy opóźnienie działające na osobę 80 razy przewyższa masę ciała;

– po 0,068 sekundy ciało kierowcy uderza w deskę rozdzielczą z siłą 6 ton;

– po 0,092 sekundy głowa kierowcy uderza w przednią szybę;

– po 0,100 sekundy, ciało kierowcy po uderzeniu w kolumnę kierownicy, wypada na zewnątrz wybijając przednią szybę – obrażenia powodują śmierć na miejscu!

– po 0,110 sekundy wrak auta zaczyna się cofać;

– po 0,150 sekundy w miejscu wypadku zalega cisza.

(źródło: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego)

 Podczas wypadku, osoba podróżująca z tyłu, która nie zapięła pasów, może swoim ciężarem ciała, pomnożonym przez prędkość pojazdu, uderzyć tak mocno w przednie siedzenie samochodu, że złamie zagłówek lub wręcz cały fotel zabijając kierowcę albo pasażera z przodu.

Osoby nie korzystające podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa, muszą liczyć się z tym, że w razie kontroli policyjnej grozi im mandat karny w wysokości 100 zł oraz 2 punkty karne. Mandat i punkty kierowca otrzyma także w przypadku niedopełnienia obowiązku przewożenia dziecka w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci (150 zł i 3 punkty).

 

źródło : BRD KGP, oprac. Anna Pawłowska

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x