Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Dąbek. Kolejny protest przeciw ekspansji kurników


sliderZaprzestania budowy ferm kurzych i chlewni w bliskim sąsiedztwie zabudowań mieszkalnych, szybkiego wprowadzenia regulacji prawnych jak choćby „ustawy odorowej”, właściwego egzekwowania już istniejących przepisów ochrony środowiska  przez urzędy, odpowiedzialności urzędników zatwierdzających raporty oddziaływania na środowisko oraz respektowania woli większości mieszkańców   domagało się przed kamerami TV TRWAM około dwustu osób zebranych wczoraj (15 września) w  Krajowym Ośrodku Mieszkalno-Rehabilitacyjnym w Dąbku (pow. mławski).


W ośrodku oprócz jego mieszkańców i pracowników, zebrały się delegacje organizacji i stowarzyszeń przede wszystkim z terenu powiatu mławskiego i żuromińskiego, w których to powiatach występuje największe nasycenie tego typu inwestycjami. Przyszli też mieszkańcy okolicznych miejscowości. Obecni byli wójtowie gminy Stupsk – Jacek Świderski i Wiśniewo – Zbigniew Kleniewski. Z mieszkańcami powiatu żuromińskiego przyjechała Aneta Goliat burmistrz Gminy i Miasta Żuromin.

Na dziedzińcu ośrodka pojawiły się transparenty z hasłami znanymi już z ostatnich blokad DK nr 7 w Wiśniewie i Uniszkach Zawadzkich. Pracownicy i pensjonariusze KOMR przygotowali transparent z apelem do inwestora: „JEŚLI CHCE PAN ZABRAĆ OŚRODEK TO NIECH PAN WEŹMIE I SM”. Na spotkaniu nie pojawił się ani inwestor, ani nikt z jego przedstawicieli.

Dla nagłośnienia swojego przekazu zebrani zaprosili TV TRWAM. Relacja z tego protestu pojawi się na antenie TV TRWAM w programie  „Po stronie prawdy”.

Dyrektor KOMR w Dąbku, pracownicy i mieszkańcy ośrodka wyrażali swoje obawy w związku z planowaną w sąsiedztwie budową kurników.

– Dwa tygodnie  temu obchodziliśmy 22 rocznicę Ośrodka i nie chciałbym, żeby to była ostatnia. Obawiamy się, że powstająca w odległości 1100m ferma kur może spowodować tak przykry zapach, że mieszkańcy nie będą mogli tu odbywać rehabilitacji – wyrażał obawę dyrektor  KOMR Dariusz Węcławski.

–  Jeżeli tego ośrodka zabraknie, to nie tylko my stracimy pracę, ale nasi mieszkańcy stracą ten nasz dom –  mówiła Małgorzta Rejniak pracownica KOMR Dąbek.

– Jak nas zamkną w pokojach z uwagi na ten zapach, to my tutaj nie będziemy przyjeżdżać, będziemy szukać innego wyjścia  – w imieniu  mieszkańców ośrodka mówiła Ewa Ucińska.

Prezesi lokalnych stowarzyszeń i samorządowcy zwracali uwagę na brak odpowiednich narzędzi prawnych dla stowarzyszeń i samorządów.

– Walczymy jak możemy już siedem lat. Teraz SKO i starosta wydali korzystną decyzję dla inwestora, odwołaliśmy się do wojewody i czekamy na odpowiedź – o próbach zablokowania budowy kurników w Dąbku mówiła Barbara Jakubowska prezes Stowarzyszenia Czysta Gmina Wspólnym Dobrem.

– Przyjechaliśmy dużą grupą z gminy Żuromin, żeby wesprzeć ośrodek w Dąbku. Zdajemy sobie sprawę jak uciążliwości będą mieli tutaj goście ośrodka. Jesteśmy tu po to, żeby zachęcić do prac nad ustawą odorową i respektowania praw ochrony środowiska –  mówiła Zofia Leszczyńska prezes Stowarzyszenia Na Pograniczu z Żuromina.

– Chcielibyśmy bardzo prosić, żeby nasz głos, głos mieszkańców tego pięknego Ośrodka, gdzie jak słyszę mają powstać kurniki  był usłyszany przez tych, którzy tworzą prawo.  Bo naprawdę nasi posłowie mogą nam najwięcej pomóc. Wystarczą konkretne regulacje prawne, które będą na przykład określały, że w odległości 3 km. nie wolno stawiać inwestycji typu chlewnia, kurnik powyżej 40 DJP – apelowała Aneta Goliat burmistrz Gminy i Miasta  Żuromin

– My jako urząd gminy wydajemy decyzję na podstawie też konsultacji społecznych. I jeśli większość, prawie cała gmina jest przeciwko takim inwestycjom, jak ta która ma powstać tu w Dąbku, wójt wydaje decyzję negatywną kilkukrotnie, po czym SKO w Ciechanowie wydaje decyzję za wójta pozytywną, więc ta samorządność gdzieś się kończy i nie ma tutaj mowy o samorządności, bo ktoś z góry decyduje za nas  – możliwe działania gminy opisał  wójt Jacek Świderski.

Z kolei Maciej Jankowski przedstawiciel Stowarzyszenia Czyste Źródła z Wieczfni Kościelnej piętnował brak odpowiedzialności Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska zatwierdzającej raporty oddziaływania na środowisko.

– Chyba całe zło zaczyna się od RDOŚ. Podpisują raporty środowiskowe inwestorom, tak jakby ich w ogóle nie  czytali. Moim zdaniem urzędnicy, którzy to robią powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności . Niestety mamy takie sytuacje, że gdy prosimy o spotkanie z dyrektorem RDOŚ to dostajemy odpowiedź, że nie widzą takiej potrzeby. To znaczy że nie ma problemu? To skąd ci ludzie się tu dzisiaj wzięli? Problem jest i nikt go pod dywan nie zamiecie –  mówił Jankowski.

Głos zabierali również wójt Zbigniew Kleniewski, radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego  Ewa Szymańska, Iga Kuczmańska prezes Stowarzyszenia Pozytywna Energia,  państwo Bober z Mężynina (pow. żuromiński),  Jerzy Pękała szef związku zawodowego rolników”Samoobrona” na Mazowszu i Krzysztof Bruździak prezes Stowarzyszenia Przyjazna i Bezpieczna 7-ka.

JK

« 1 z 2 »
Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Pracownik produkcji
Pracownik produkcji
3 lata temu

Niestety fermy budują i robią co chcą.
Koszmarrrrrrr

ANTYKURNIK
ANTYKURNIK
5 lata temu

Jak tylko co niektórzy wójtowie, starostowie i inne pseudovipy pożegnają się ze stołkami dopiero dowiemy się prawdy ile mają udziałów w całym tym cedro śmierdzącym interesie. I tylko ich głupie gadki, że mają związane ręce, nic nie mogą zrobić, kolegia przejmują sprawy itd. Mydlenie oczu, a który wójt był na proteście, który chodził po pasach i blokował ruch.
Na wójtów powinni kandydować ludzie, którzy się już w życiu dorobili kasy, potrafią zarządzać ludźmi i podejmować trudne decyzje. A teraz kto kandyduje? Tylko potrafią się prześcigać który ile ma mieszkań w Warszawie, lepszy samochód, a powyżej drugiej kadencji bez kija nie podchodź. Żal.

Janek
Janek
5 lata temu

I pewnie o to chodzi Mariusz, wtedy będą mogli kupić jeszcze więcej ziemi pod ten syf

Mariusz
Mariusz
5 lata temu

Z budową tych smrodo kurników to przesada śmierdzi rano jak i po południu już w Mławie dlaczego nie budują kurników w okolicy Ciechanowa Gołymina-Ośrodek tylko na tym naszym powicie jak tak dalej będą budować kurniki ludzie zaczną się wyprowadzać.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x