Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo

Mławski akcent święta 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej


bartoszyceGłówne uroczystości święta 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej odbyły się na placu Bohaterów Westerplatte w Bartoszycach, w miniony piątek, 9 września. W tym roku odbywały się one po raz 22.

KSP Mława nabór

Program obejmował mszę w kościele garnizonowym, piknik militarny, uroczysty apel według wojskowego ceremoniału, defiladę pododdziałów 20 BBZ, funkcjonariuszy służby więziennej i straży granicznej, leśników, harcerzy oraz klas mundurowych. W uroczystościach uczestniczyła kilkuosobowa delegacja z Mławy z burmistrzem, Sławomirem Kowalewskim na czele oraz zastępcą Przewodniczącego Rady Miasta Mława, Arkadiuszem Dłubiszem.

Piknik militarny był atrakcją nie tylko dla dzieci i młodzieży. Zwiedzający oglądali czołgi, pojazdy oraz sprzęt wojskowy, można było wejść do środka, przymierzyć hełmofon, porozmawiać z obsługą, zrobić zdjęcie.

Podczas przemówień parlamentarzystów, służb wojewódzkich, dowódcy brygady padały zapewnienia o bliskich kontaktach  brygady z Mławą.

Święto było okazją do wręczenia awansów na wyższe stopnie, a także odznaczeń i wyróżnień.

Po defiladzie jedno z rondo otrzymało nazwę  20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej i zostały na nim odsłonięte tablice z nową nazwą.

20 BBZ kontynuuje tradycje 2 Dywizji Litewsko-Białoruskiej oraz 20 Dywizji Piechoty walczącej pod Mławą, w składzie: 79 Słonimskiego Pułku Strzelców im. Lwa Sapiehy, 80 Nowogródzkiego Pułku Strzelców, 78 Słuckiego Pułku Strzelców i 20 Pułku Artylerii Lekkiej. 20 Bartoszycka Brygada Zmechanizowana została sformowana w 1994 roku na bazie 75 Ośrodka Materiałowo-Technicznego. Jej patronem jest hetman Wincenty Gosiewski. Na historycznej odznace brygady widnieje harb naszego miasta.

źródło: UMM

oprac. JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz