Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Alsen komputery kasy fiskalne Mława
Logo
MediaExpert Mława Praca Doradca Klienta

Mławski akcent święta 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej


bartoszyceGłówne uroczystości święta 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej odbyły się na placu Bohaterów Westerplatte w Bartoszycach, w miniony piątek, 9 września. W tym roku odbywały się one po raz 22.

Słoneczne ogrody Mława

Program obejmował mszę w kościele garnizonowym, piknik militarny, uroczysty apel według wojskowego ceremoniału, defiladę pododdziałów 20 BBZ, funkcjonariuszy służby więziennej i straży granicznej, leśników, harcerzy oraz klas mundurowych. W uroczystościach uczestniczyła kilkuosobowa delegacja z Mławy z burmistrzem, Sławomirem Kowalewskim na czele oraz zastępcą Przewodniczącego Rady Miasta Mława, Arkadiuszem Dłubiszem.

Piknik militarny był atrakcją nie tylko dla dzieci i młodzieży. Zwiedzający oglądali czołgi, pojazdy oraz sprzęt wojskowy, można było wejść do środka, przymierzyć hełmofon, porozmawiać z obsługą, zrobić zdjęcie.

Podczas przemówień parlamentarzystów, służb wojewódzkich, dowódcy brygady padały zapewnienia o bliskich kontaktach  brygady z Mławą.

Święto było okazją do wręczenia awansów na wyższe stopnie, a także odznaczeń i wyróżnień.

Po defiladzie jedno z rondo otrzymało nazwę  20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej i zostały na nim odsłonięte tablice z nową nazwą.

20 BBZ kontynuuje tradycje 2 Dywizji Litewsko-Białoruskiej oraz 20 Dywizji Piechoty walczącej pod Mławą, w składzie: 79 Słonimskiego Pułku Strzelców im. Lwa Sapiehy, 80 Nowogródzkiego Pułku Strzelców, 78 Słuckiego Pułku Strzelców i 20 Pułku Artylerii Lekkiej. 20 Bartoszycka Brygada Zmechanizowana została sformowana w 1994 roku na bazie 75 Ośrodka Materiałowo-Technicznego. Jej patronem jest hetman Wincenty Gosiewski. Na historycznej odznace brygady widnieje harb naszego miasta.

źródło: UMM

oprac. JK

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

KOMENTARZE

1500