Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Dożynki Diecezjalne i Gminne w Wieczfni Kościelnej cz. Islider1
Gmina Wieczfnia Kościelna była w tym roku gospodarzem podwójnej uroczystości. W niedzielę 11 września odbyły się tu Dożynki Diecezji Płockiej i jednocześnie XIII Dożynki Gminne. Z tej okazji uroczystą Mszę św. dziękczynną odprawił ordynariusz Diecezji Płockiej J.E ksiądz biskup Piotr Libera.


Korowód wieńców dożynkowych z ponad 70 parafii z różnych stron Diecezji Płockiej wyruszył spod kościoła parafialnego na teren szkoły, gdzie  pod przewodnictwem biskupa Piotra Libery dziękowano za tegoroczne plony. Uroczystości rozpoczęły się od błogosławieństwa wieńców dożynkowych przywiezionych przez rolników. Potem tradycyjnie, chlebem i solą biskupa powitali starostowie dożynek.

– Chlebem i solą, ojców naszych naszym zwyczajem, z radością i wiarą w sercu, że gdzie biskup, tam Chrystus, witamy jak najserdeczniej Waszą Ekscelencję i wszystkich rolników na uroczystości Dziękczynienia – witali biskupa i gości  w Wieczfni Kościelnej starostowie dożynek  Aldona i Tomasz Turowscy z Turowa.

W wygłoszonej homilii biskup Piotr Libera nawiązywał do ewangelicznego wymiaru pracy na roli oraz odwoływał się do korzeni państwa polskiego, którymi było przyjęcie chrztu.

– Kochani rolnicy i ogrodnicy, sadownicy i plantatorzy, pszczelarze i hodowcy, gospodarze i gospodynie z Wieczfni i całej Diecezji Płockiej, słuchacze i widzowie. Jak najserdeczniej witam was i pozdrawiam staropolskim: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! – zwracał się do uczestników pasterz diecezji.

– Eucharystia jest sercem dożynek, bo pozwala nam zachować świadomość, że w żniwach łączy się zawsze to co ludzkie z tym co boskie. Bo przecież jest w całej tej pracy na roli również świadomość, że pracujecie, krzątacie się wokół boskiego cudu … Niech się dowiedzą z tych dożynek tu we Wieczfni, że nasze rolnicze rodziny chcą podtrzymywać to, dzięki czemu trwamy 1050 lat jako naród, a mianowicie tradycję. Tradycję wiary, modlitwy, rzetelnej pracy i patriotyzmu. Niech się dowiedzą, że rolnik z Wieczfni, Chmielewka, z Grzybowa, Jabłonowa, Kuklina, Uniszek i Windyk, z całej waszej pięknej gminy, z całej diecezji stoi murem za Prezydentem Rzeczypospolitej, gdy ten na dożynkach jasnogórskich pyta,  czy to jest sprawiedliwe, że wzrasta produkcja w polskim rolnictwie, wzrasta eksport produktów rolnych a w tym czasie spada dochód  gospodarstw. Czy Państwo Polskie dobrze więc spełnia swoje obowiązki wobec tych, co żywią i bronią? –  mówił  biskup Piotr Libera.

Mszę św. wraz z biskupem koncelebrowali: duszpasterz rolników Diecezji Płockiej ks. Krzysztof Biernat, dziekan mławski ks. Kazimierz Ziółkowski, proboszcz parafii Wieczfnia Kościelna ks. Sławomir Krasiński oraz proboszczowie parafii diecezjalnych. Uroczystości uświetnił chór parafialny i orkiestry dęte z Wieczfni Kościelnej i Gruduska. Pomimo upalnej pogody licznie dopisali goście – starosta i wójtowie gmin powiatu mławskiego, radni powiatowi, miejscy i gminni, kierownicy instytucji i urzędów, a przede wszystkim mieszkańcy gminy Wieczfnia Kościelna, wraz z wójtem Janem Wareckim. Na zakończenie uroczystości dożynkowym chlebem z obecnymi dzielili się biskup Piotr Libera, proboszcz  ks. Sławomir Krasiński i wójt Jan Warecki.

JK

« 1 z 15 »
Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x