Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Kto może sprawę zgłosić do prokuratury?


sliderKolejna burzliwa sesja rady w gminie Dzierzgowo. Porządek obrad zaplanowany na wczorajsze (8 września) posiedzenie rady gminy, obejmujący między innymi informację o wykonaniu budżetu gminy został dość sprawnie i szybko zrealizowany.


Dopiero pod koniec sesji przewodniczący komisji rewizyjnej Krzysztof Czerwiński odczytał protokół z przeprowadzonej 26 lipca br. przez tę komisję kompleksowej kontroli urzędu gminy. W protokole komisja podniosła szereg zarzutów, wskazując – jej zdaniem – zaistniałe nieprawidłowości.

–    Pomimo wcześniejszego zawiadomienia pana wójta, o terminie przeprowadzenia kontroli przez komisję rewizyjną, kierownik urzędu nie był obecny w urzędzie gminy. Komisja rewizyjna nie mogła uzyskać informacji w różnych dziedzinach związanych z działalnością urzędu gminy – mówił radny Czerwiński.

W protokole kontroli znalazło się kilkanaście spraw, o których wyjaśnienie komisja rewizyjna zwraca się do wójta. Wśród nich komisja wskazała fakturę w kwocie 650 zł za zakup opony do koparkoładowarki, która nie pasuje do żadnego ze sprzętu, który jest na stanie urzędu gminy, nieprawidłowości w kartach zużycia paliwa i kartach drogowych polegające głównie na wpisywaniu kilometrażu niezgodnego z rzeczywistymi odległościami oraz pracą tego samego pracownika w tym samym czasie na dwóch różnych pojazdach. Komisja przywołała również potwierdzoną oświadczeniem sytuację, gdzie operator gminnej koparkoładowarki pobrał 100 zł.opłaty za wykonaną na terenie gminy usługę. Komisja skontrolowała też wysokość wydatków gminy od czerwca 2014 r. do 2016 na podwyżki i nagrody dla pracowników, podnosząc, że sumy nagród i ich ilość osłabiają budżet gminy i osłabiają możliwości otwarcia inwestycji dla mieszkańców gminy.

– Komisja rewizyjna zobowiązuje pana wójta do niezwłocznego poinformowania o podjętych działaniach w celu wyjaśnienia prawnego nieprawidłowości wykrytych podczas przeprowadzonych kontroli przez komisje rewizyjną –  podsumował przewodniczący komisji rewizyjnej.

Wójt Robert Jeliński nie podpisał protokołu z kontroli, przedłożył komisji rewizyjnej pismo z wyjaśnieniami niektórych podnoszonych przez komisję spraw. Pismo odczytał również przewodniczący komisji rewizyjnej radny Czerwiński. W sprawie opony wójt wyjaśniał, że zakupiono oponę używaną i nie zna się on na symbolice opon, stąd rozbieżność w fakturze a stanem faktycznym. Rozbieżności zapisów w kartach drogowych, tłumaczona jest nie wskazywaniem wszystkich wykonywanych faktycznie przejazdów, np. do bazy. Opłata pobrana przez operatora wynikła z nieświadomości i została osobie, która ją wpłaciła już zwrócona. Wójt zobowiązał się przestrzegać zaleceń komisji rewizyjnej.

W dyskusji, która wywiązał się po odczytaniu protokołu kontroli radni ponownie kierowali w stronę wójta zarzuty, że są nie informowani i są lekceważeni. Wskazywali sprawy, które wójt zobowiązał się wykonać, między innymi przywoływali sprawę audytu w Szkole Podstawowej w Dzierzgowie.

– Ja się zapytam pani radcy. Czy my jako rada, czy jako komisja możemy zgłosić te wszystkie nieprawidłowości do odpowiednich organów ścigania? Bo jak będziemy tak odkładać wszystko z sesji na sesję to tak będzie do końca, nic nie będzie wyjaśnione, a nieprawidłowości, które były, są i będą  – pytał  radny Jerzy Krajewski. W odpowiedzi radnemu mecenas Bożena Marchel – Potrzuska przytoczyła art. 304 kpk, nakładający społeczny obowiązek poinformowania organów o popełnieniu przestępstwa, każdego kto taką wiedzę posiada.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
11 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
Mieszkaniec
5 lata temu

Handel papierosami pod szkołą w Dzierzgowie wszyscy radni również popierają?

opserwato
opserwato
5 lata temu
Reply to  Mieszkaniec

co tonący chwyta się brzytwy? Dobrze wreszcie sie wzieli zawas!!!

Mieszkaniec
Mieszkaniec
5 lata temu

Ciekawe czy nielegalny handel tytoniem można zgłosić do prokuratury?? Hmmmm

gość
gość
5 lata temu

Może w końcu radni zrobią porządek ze szkołą i z gminą skoro wójt nie potrafi.

ciocia :)
ciocia :)
5 lata temu

Ciekawi mnie fakt ile to razy były opłaty pobrane przez operatora z nieświadomości. A co by się stało z to opłato gdyby komisja r. tego tematu nie ruszyła. Skandal i wstyd dla wójta ze pod jego okiem dzieją się takie rzeczy i ze je toleruje. Co do opony to która firma fałszuje faktury? ZASTANÓWCIE SIĘ DRODZY RADNI NAD TYM ZAWIADOMIENIEM PROKURATURY. POWODZENIA RADNI

gosc
gosc
5 lata temu
Reply to  ciocia :)

no dajcie spokoju może gości zapominał że obsługuje sprzęty gminne. biedny operator musieli go z tej nieświadomości wyprowadzić nieładnie tak kogoś uswiadamiac. oooojj chyba pozondek czas w Dzierzgowie zaprowadzic

oS
oS
5 lata temu

wziął kasę za pokopanie koparką? no gościu jest przedsiębiorczy

dziadek
dziadek
5 lata temu
Reply to  oS

A miałeś taką okazję do pokazania całemu światu że można być wolontariuszem i działać charytatywnie dla innych w ramach czynu społecznego.. wstydź się.

Jan
Jan
5 lata temu

Jaki pan taki kram. Źle się dzieje w gminie robią co chcą tylko

Tomek
Tomek
5 lata temu

Weście taczkę z obornika i wio z takim wójtem. Bom to tępak i oszust nie z tej ziemi.

dza
dza
5 lata temu
Reply to  Tomek

popieram na gnoj

11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x