Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Blokady „siódemki” w Uniszkach Zawadzkich i Wiśniewie


slider-2Społeczny Komitet Protestacyjny przez trzy godziny prowadził na krajowej „siódemce” w Wiśniewie i Uniszkach Zawadzkich protest przeciw ekspansji kurników. Protestujący cyklicznie przechodzili przez przejścia dla pieszych, co powodowało blokadę ruchu pojazdów.


W obu miejscowościach na drodze, obok protestujących pojawiły się grupy młodych ludzi,  zwolenników  ferm drobiu. Protest przebiegał spokojnie, przejścia dla pieszych w obu miejscowościach zabezpieczała policja, która kierowała ruchem. Różne były reakcje kierowców, niektórzy trąbili zniecierpliwieni, niektórzy machali do protestują z otwartych okien samochodu.

Transparenty „Dość trucia przez wielkie fermy” , „Stop budowie kurników” , „Zdrowie ważniejsze niż kury”, „Dla was to biznes nam chodzi o życie” i innych treściach pojawiły się wraz z kilkudziesięcioosobowymi grupami protestujących w Uniszkach Zawadzkich i Wiśniewie, którzy blokowali ruch pojazdów na „siódemce”. Wśród protestujących w Wiśniewie znaleźli się pracownicy i pensjonariusze Krajowego Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Dąbku, ci ostatni poruszający się na wózkach, z balkonikami i o kulach. Byli również mieszkańcy z gmin Bieżuń i Lubowidz oraz Kozielska (pow. żuromiński). Z naszego powiatu zjawili się mieszkańcy gminy Strzegowo, Wiśniewo i Stupsk.  Protestujący w Uniszkach Zawadzkich to głównie mieszkańcy gminy Wieczfnia Kościelna i Lipowiec Kościelny.

Kilkanaście minut po rozpoczęciu protestu, tak w Wiśniewie jak i Uniszkach Zawadzkich, pojawiły się grupy młodych osób manifestujących odmienne od protestujących na przejściach zdanie na temat ferm drobiu. Na ich transparentach można było przeczytać: „ Uciążliwe zapachy – fermy czy wysypiska?”, „Chcem pracować nie emigrować. Jankowski Stop”, „Komu to służy? Niemcom? Duńczykom?”. W Wiśniewie młodzi ludzie większość haseł z transparentów adresowali do wójta Kleniewskiego. „Dziękujemy za smród z wysypiska PANIE WÓJCIE”, „Chcemy pracy nie zasiłków PANIE WÓJCIE”, „Kto płaci za protest?”

Zapytaliśmy przedstawicieli obu manifestacji o powody wyjścia na ulicę.

– Nie jesteśmy przeciw  kurnikom w ogóle. Kurniki mogą powstawać rozsądnie, tam gdzie nie przeszkadza to ludziom. Jeżeli Warszawy nie obudzimy, trzeba będzie jeszcze raz zrobić ten protest. Jakie mamy inne wyjście? Będę pukał do Warszawy. Byłem w ministerstwie rolnictwa, była delegacja w ministerstwie środowiska, złożyliśmy pytania. Od Warszawy oczekuję zainteresowania się problemem a jest to poważny problem dla tego terenu. Nie chcę być złym prorokiem, ale jeżeli nie powstrzymamy tej produkcji, to my tu wszyscy stracimy na wartości swoich nieruchomości. Jeżeli ktoś będzie chciał sprzedać dom, to nikt od niego nie kupi, w tym srodzie nikt nie będzie chciał mieszkać – mówi Maciej Jankowski przewodniczący Komitetu Protestacyjnego.

– Kurniki to nasze miejsce pracy. Dzięki temu nie musimy szukać pracy po innych krajach, tu możemy wyżywić rodziny. Nam smród z kurników nie przeszkadza. To nie jest aż taki smród, są gospodarze i tam też jest brzydki zapach, także ja nie rozumiem tego  – mówi jeden z kontrprotestujących.

JK

No Images found.

 

JK

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
8 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
kokoko
kokoko
6 lata temu

Ale Kruk ma darmową reklamę

Obserwator
Obserwator
6 lata temu

Wstyd panowie kurnikarze. Swoją pychą, chciwością, utrudniacie mieszkańcom życie. Smród z waszych inwestycji, wyczuwalny jest nawet w Mławie. Współczuje mieszkańcom, którzy żyją w sąsiedztwie tych „smrodziarni”. Mam zatem następującą propozycję, by panom kurnikarzom, wybudować domowym sposobem, komorę gazową, w której zamiast tlenu będzie podawany smród z ich niby eko-zakładów.

Na zywo
Na zywo
6 lata temu

Jak można budować fermy przy krajowym ośrodku chorych na stwardnienie rozsiane to już jest banda, którym mózg wypaliła kasa. Jak widac jeszcze kurnikarze się nie wstydzili przyjść i obserwowac protest. A taki syf został za nimi zapach jakby dopiero wyszli z kurnika.

obiektywny
obiektywny
6 lata temu
Reply to  Na zywo

„Jak można budować fermy przy krajowym ośrodku chorych na stwardnienie rozsiane to już jest banda” – czyli wg Ciebie, gdyby budowano kurniki przy innym ośrodku dla chorych to wszystko było by ok?

Mieszkaniec przy kurnikach
Mieszkaniec przy kurnikach
6 lata temu

TAK TAK nie śmierdzi , tylko że nieda się wyjść na podwurko a, a ozrobieniu grila to nawet niema mowy . niech ci zwolennicy koźlaka tam zamieszkają razem z całym zarządem , robią na czarno za marne grosze I traktowani są jak śmiecie. musieli iść na blokady bo to był rozkaz .brak słów….
PRECZ Z KURNIKAMI

obserwator
obserwator
6 lata temu

a ty spożywaj szczaw i mirabelki, zamiast grila zjedz zdechłego kota

ja
ja
6 lata temu

Przede wszystkim to język polski się kłania błąd na błędzie.
Nikt nas nie zmuszał do wyjścia, każdy ma prawo wyrazić swoje zdanie. Skoro ty „Mieszkańcu przy kurnikach” twierdzisz, że pracownicy byli zmuszeni (bo wyszli bronić miejsc pracy), to w takim razie pensjonariusze ośrodka również zostali zmuszeni? Zastanów się zanim klikniesz „wyślij komentarz”

art
art
6 lata temu
Reply to  ja

Przy każdym zwolenniku kurników powinno się wysypać górkę kurzego łajna …niech wiedzą jaki los zgotowali innym,

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x