Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Działania policji „Bezpieczna droga do szkoły”


ooo3Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, rusza policyjna akcja „Bezpieczna droga do szkoły”. W trosce o bezpieczeństwo dzieci, podobnie jak w latach ubiegłych,  na początku września patrole Policji będą towarzyszyć uczniom w bezpiecznej drodze do szkoły.


Z policyjnych statystyk wynika, że w tym czasie odnotowuje się wzrost zagrożenia wypadkami i kolizjami z udziałem dzieci i młodzieży, szczególnie w okolicach szkół. Dlatego wzmożone działania policji w okresie pierwszych dni nowego roku szkolnego są jednym z ważniejszych przedsięwzięć, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom.

W trakcie prowadzonych działań policjanci ruchu drogowego będą kontrolować tzw. gimbusy, a więc autobusy dowożące dzieci do szkół. Sprawdzany będzie stan techniczny tych pojazdów, wyposażenie oraz uprawnienia kierujących tymi pojazdami. Drogówka skontroluje też, w jaki sposób rodzice dowożą dzieciaki do szkół, czy stosowane są foteliki, siedziska oraz pasy bezpieczeństwa.

Przez cały okres działań „Bezpieczna droga do szkoły” , a zatem do 1 do 9 września większość policjantów będzie pełnić służbę przy szkołach, zwłaszcza tam gdzie występuje duże natężenie ruchu drogowego. Mundurowi będą sprawdzać prawidłowość oznakowania w ich rejonach. Funkcjonariusze drogówki pomogą najmłodszym przejść przez jednię i pokażą jak najbezpieczniej to zrobić. Odwiedzą też szkoły, gdzie spotkają się z dziećmi, aby nauczyć je bezpiecznego poruszania się po drodze. Szczególną uwagę funkcjonariusze poświęcą tym dzieciakom, które po raz pierwszy rozpoczną naukę.

Kierujący, którzy będą popełniać w tym czasie wykroczenia nie będą mogli liczyć na pobłażliwość stróżów prawa. Wobec osób, które będą wyprzedzać na przejściach dla pieszych, omijać pojazdy które zatrzymają się przed tymi przejściami lub nie ustąpią pierwszeństwa pieszym policjanci będą wyciągać surowe konsekwencje.

Pamiętajmy, że prowadząc dziecko do szkoły uczymy je jednocześnie zachowania i poruszania się po drodze. Jeżeli rodzic lub opiekun przejdzie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, dziecko będzie postępować tak samo. Jeżeli mama czy tata przechodzą jezdnię na czerwonym świetle, dzieci powtórzą ten błąd. Jeżeli dorośli bagatelizują zapinanie pasów bezpieczeństwa, tym bardziej zrobią to dzieci. To my dorośli jesteśmy przykładem dla najmłodszych i poprzez nasze zachowanie i postępowanie przyczyniamy się do poprawy bezpieczeństwa najmłodszych, bądź też stwarzamy kolejne zagrożenia.

Warto też przy okazji przypomnieć, że dzieci, które nie ukończyły siódmego roku życia, po drodze publicznej mogą poruszać się wyłącznie pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat. Rowerem, można jechać dopiero, gdy zdobędzie się kartę rowerową, a to jest możliwe po ukończeniu 10 roku życia.

Niebezpieczeństwa związane z ruchem drogowym nie są oczywiście jedynymi, na jakie narażone są dzieci w drodze do szkoły. Już od pierwszych zajęć w szkole musimy wykształcić u dzieci nawyki, które spowodują, że nowy rok szkolny będzie spokojny.

P A M I Ę T A J !

  • nie każda droga do szkoły jest bezpieczna. Należy wybrać miejsca uczęszczane, a nie ustronne, tak aby w razie potrzeby nasze dziecko mogło zwrócić się o pomoc
  • unikać należy pokazywania dziecku tzw. skrótów, które z reguły wiodą przez miejsca odludne, ustronne, niejednokrotnie bywa, że niebezpieczne, np. tory kolejowe, lasy, itp.
  • bezwzględnie zakazuj dzieciom przyjmowania od obcych osób jakichkolwiek rzeczy, prezentów, słodyczy, napojów
  • zakaż im wsiadania do pojazdów kierowanych przez obcych i oddalania się z nieznajomymi. Musisz zrobić wszystko, aby Twoje dziecko było nieufne wobec innych, nieznanych mu osób
  • dziecku idącemu do szkoły, bądź bawiącemu się na podwórku nigdy nie wieszaj kluczy na szyi
  • dzieci nie powinny przynosić do szkoły cennych rzeczy
  • jeśli dziecko w szkole spotka jakaś przykrość powinno wiedzieć, że pomocy może szukać u wychowawcy lub szkolnego pedagoga
  • ucz dzieci rozwagi i sam bądź przewidujący
  • traktuj swoje dziecko poważnie, nie bagatelizuj jego problemów. Codziennie znajdź czas na rozmowę z własnym dzieckiem

źródło: Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu/A. Pawłowska

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
mu
mu
7 lata temu

Proponuje aby panowie zainteresowali sie utrudnianiem ruchu na ulicy warszawskiej przez rodziców którzy wysadzają dzieci pod szkola i tamują caly ruch.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x