Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Novago oficjalnie przejęte przez chińskiego potentata


slider2Od wczoraj, oficjalnie spółka Novago, zajmującą się między innymi odbiorem odpadów w Mławie została sprzedana za 123 miliony euro chińskiemu koncernowi China Everbright International Limited. Do transakcji doprowadziło Abris Capital Partners, do której należała większość udziałów spółki. Miasto Mława posiada w spółce nadal ok. 3 % udziałów.


29 sierpnia w sali Miejskiego Domu Kultury na podpisaniu umowy pojawili się przedstawiciele zainteresowanych stron, strony rządowej, parlamentarzyści, władze samorządowe miasta i powiatu. Obecni byli: Prezes Zarządu China Everbright Group Tang Shuangning, Dyrektor Generalny China Everbright Group Chen Xiaoping, Menadżer Generalna Banku Chińskiego Zhou Lihong, Dyrektor Programów Partnerstwa Prywatno-Publicznego przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Hamilton William Geoffrey, Współudziałowiec firmy Abris Capital Partners George Swirski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Rzeczypospolitej Polskiej Radosław Domagalski-Łabędzki, Dyrektor Generalny Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska Andrzej Dworzak i Poseł na Sejm RP Anna Cicholska.

Jako gospodarz miasta przybyłych powitał burmistrz Sławomir Kowalewski.

– Oczy wszystkich w Polsce i w tej części Europy patrzą na Mławę. Życzę wspaniałego pobytu w naszym mieście – witał zebranych na sali gości.

W części oficjalnej przemawiała poseł Anna Cicholska, minister Radosław Domagalski-Łabędzki, Zastępca Dyrektora Generalnego China Everbright Grup Liu Jun, George Swirski z Abris Capital Partners oraz Dyrektor Programów Partnerstwa Prywatno-Publicznego przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Hamilton William Geoffrey.

Umowę sprzedaży podpisali Dyrektor ds. Inwestycji firmy Abris Wojciech Jezierski, George Swirski, Chen Xiaoping, Sławomir Kowalewski oraz prezes zarządu spółki Novago Janusz Arent. Przejęcie spółki symbolizowało przekazanie prezesowi zarządu China Everbright Group czeku oraz klucza do spółki Novago.

JK

 Novago sp. z o.o.

Spółka Novago kompleksowo zajmuje się m.in. przetwarzaniem odpadów komunalnych, recyklingiem, produkcją paliw alternatywnych – RDF (refuse-derived fuel – paliwo uzyskane z odpadów), produkcją energii elektrycznej i cieplnej w elektrociepłowniach kogeneracyjnych, składowaniem i zbiórką odpadów. Firma posiada sześć zaawansowanych technologicznie zakładów produkcyjnych, w których w 2015 r. przetworzono 890 tysięcy ton odpadów. Novago jest również liderem pod względem ilości i jakości produkcji RDFu o wysokiej kaloryczności z odpadów komunalnych, a także wiodącym dostawcą paliw alternatywnych do cementowni w Polsce. W 2015 r. przychody Novago wyniosły 135 mln PLN / 30 mln EUR.

 China Everbright International Limited (CEI)

CEI jest jedną z największych firm ochrony środowiska w Chinach, działającą w czterech głównych segmentach: ekologicznej energii, ekologicznej wody, greentech oraz ekologicznej technologii. W segmencie energii, CEI koncentruje się głównie na biznesie pozyskiwania energii z odpadów (waste-to-energy, WTE), będąc wiodącym inwestorem WTE w Azji z możliwościami przetwarzania ok. 13,8 mln ton odpadów rocznie, co może generować nawet 4,1 mld kWh elektryczności typu on-grid rocznie (wg stanu na 31 grudnia 2015 r.). CEI jest spółką giełdową o kapitalizacji 37,1 mld HKD (4,2 mld EUR) wg stanu na 14 czerwca 2016 r. notowaną na giełdzie papierów wartościowych w Hong Kongu.

Abris Capital Partners jest niezależną firmą zarządzającą funduszami private equity. Skupia się na możliwościach jakie dają przedsiębiorstwa średniej wielkości w głównych państwach Europy Środkowej i Wschodniej (CEE).

No Images found.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
24 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ktoś...
Ktoś...
6 lata temu

Władza nam się rozpasała i rozbestwiła na całego, a kto w Mławie rządzi widać na pierwszym zdjęciu jednego z popularnych lokalnych portali tak samo jak na filmiku YouTube z pobytu Wałęsy w Mławie.

z bliska
z bliska
6 lata temu

Ale na zdjęciach jest wyrazny brak Pana Henryka Antczaka, a to jeden z ojców tego sukcesu, wszak to od niego to wszystko się zaczęło./

Aga
Aga
6 lata temu

Proszę mi powiedzieć gdzie napisane jest ze w Mławie będzie spalarnia?

Ktoś...
Ktoś...
6 lata temu
Reply to  Aga

Przyjdzie czas napiszą, ale to dopiero wtedy jak odpowiednie dokumenty podpiszą. 🙂

Mieszkanka Mławy
Mieszkanka Mławy
6 lata temu

Proszę o odpowiedź p. burmistrza: Ile warte będą nieruchomości w Mławie po pobudowaniu spalarni? W jakim stopniu ucierpi na tym zdrowie mieszkańców? Czy jest pan człowiekiem myślącym o dobrze tego miasta?

Marian
Marian
6 lata temu

Czy jest sens utrzymywania 2,88% udziałów, skoro nie ma się żadnego wpływu na spółkę ?. Może należało sprzedać miejskie akcje Chińczykom, a wtedy do kasy miasta wpłynęłoby 15.9700.00 zł. Gdyby dodać do tego pomoc unijną z jakiegoś programu to pewnie starczyłoby na modernizację oczyszczalni ścieków. Czy ktoś taki pomysł rozważał ?

dziadek
dziadek
6 lata temu
Reply to  Marian

Jak nie potrafisz liczyć to przynajmniej się nie błaznuj. 2,88% udziałów miasta jest warte 15 372 244,80 zł wg cen z dnia podpisania umowy. Dziś rozpoczyna się rok szkolny więc czas najwyższy wracać do podstawówki gdzie uczyli liczenia z tzw. proporcji.

Ktoś...
Ktoś...
6 lata temu
Reply to  dziadek

To, że ktoś źle postawił kropkę między cyframi to chyba nie taki wielki szkopuł, po prostu nieuwaga i tyle, a że wyliczył więcej niż Ty?? – może wg niego udziały są więcej warte 😀

Krzystof
Krzystof
6 lata temu

Hipokryzja, albo głupota władzy- zarówno tej na dole jaki tej z ław poselskich i rządowych .Pieją z zachwytu bo Chińczyk zapłacił Abarisowi niebotyczne pieniądze za prawo robienia na terenie Polski brudnych interesów. Co my jako Polacy – Mławianie będziemy z tego mieli. W jaki sposób czyjś biznes śmieciowy może poprawić nasze warunki. Czy Chińczycy zaoferuj nam coś z czym sami nie potrafilibyśmy sobie poradzić – proszę o konkrety, a nie opowiadania komunałów. Czy żeby zagospodarować swoje odpady wytworzone lokalnie potrzebujemy obcego kapitału.
Kochana władzo, mławskie społeczeństwo oddaje chińczykom za darmo swoje środowisko naturalne, które przez ich dzianie ulegnie degradacji…. a może nie tylko chińczyk na tym zarabia.

esbek
esbek
6 lata temu

A gdzie się podziali działacze Niezależnego Związku Zawodowego „Solidarność” i mławska elita partii rządzącej ? Grzeją sobie siedziska w fotelach na kierowniczych stanowiskach.

abc
abc
6 lata temu

Z braku pracy, za rządów PO wyjechała z Mławy ponad połowa młodych ludzi. Za rządów PiS wyjedzie reszta młodych oraz osoby starsze, które będą jeszcze miały na tyle siły aby zmienić miejsce zamieszkania. Spalenie w Mławie w ciągu roku 13,8 mln ton śmieci to ciężkie choroby albo śmierć, dla nas wszystkich. Jedyna pociecha to taka, że wszyscy pójdziemy do nieba, bo to wszystko dzieje się za przyzwoleniem pisiorów.

xy
xy
6 lata temu

no i chińczycy zalały Mławę niedługo ludzie będą spali pod maszynami i pracowali na okrągło jak w CHinach do kompletu brak aby dzieci zaczeli zatrudniać i 500plus nie będzie trzeba płacić

MES Modulon
MES Modulon
6 lata temu

Skłaniałbym się i opierał na realnej polityce segregacji odpadów komunalnych i nie tylko. Zauważmy, że spalanie śmieci, prowadzi do nieodwracalnej zmiany i wtórnego wykorzystania. Spalanie, ogołaca zasoby naturalne ziemi. Zamiast wykorzystywać odpady i pozyskiwać z nich składniki kompozycji, do ponownego wykorzystania, to bezrozumnie poddaje się je spalaniu

MES Modulon
MES Modulon
6 lata temu

Obecnie, słowo „spalarnia” nadal jest ukryte pod innym lepiej brzmiącym słowem- „elektrociepłownia”. Tak czy siak, plany budowy spalarni nie zostały porzucone, lecz odłożone w czasie. Ku temu, by przywrócić, a raczej reaktywować „elektrociepłownie” świadczy jedna rzecz, zjawisko. Zjawisko te nosi, tak to sobie pozwolę nazwać- „ChinVago”, które niebawem ogłosi niezwykle rewolucyjny sposób eliminacji, unieszkodliwiania śmieci , pochodzących z wysypiska. Sposób ten polegać ma na spalaniu śmieci, w „specjalnie” do tego przeznaczonych urządzeniach. Raczę w tym miejscu zauważyć, że obecnie na świecie odchodzi się od tego typu niszczenia odpadów.

Pogromca Celebrytów
Pogromca Celebrytów
6 lata temu

Pan S.K., jest facjatą tutejszego biznesu, a nie przedstawicielem mieszkańców tego miasta, jakim jest Mława.

INC
INC
6 lata temu

Przyszli Chińczycy, odejdą z Mławy Koreańczycy.

Z daleka
Z daleka
6 lata temu

W Mławie źle się dzieje. LG – mało zainteresowanych pracą w tym zakładzie ? Chińczycy na drugim krańcu miasta. Śmieci z całego świata. Spalrnia tuż tuż, a moze jeszcze blizej

Krzystof
Krzystof
6 lata temu

Dziwią mnie zachwyty burmistrza nad tym, ze sprowadza Mławę do roli miasteczka położonego gdzieś na krańcach świata – czyżby Pan ten nie dostrzegał zagrożeń związanych działalnością tej firmy dla Mławy. Mławianie obudźmy się. Już teraz z budżetu miasta na rzecz Novago wypłacane są dodatkowe pieniądze za odbiór naszych śmieci, bo miasto nie przeprowadziło przetargu w warunkach prawdziwej konkurencji- wystartowało tylko Novago i dostało tyle ile chciało. Czyje interesy reprezentują włodarze naszego miasta? Czy na sercu leży im dobro Mławy i Mławian, a może…

tRYBUN
tRYBUN
6 lata temu
Reply to  Krzystof

Mnie zachowanie i zachwyt burmistrza nie dziwi.
Burmistrz widzi tylko czubek własnego nosa, przecież nie jest mieszkańcem Mławy, tylko jakiegoś Trzcińca nad Wkrą, a tu ewentualnie pomieszkuje po zakrapianych imprezach. Jego zdaniem najlepiej jest dbać o siebie i spełniać polecenia pewnej grupy przedsiębiorców, wszak dzięki nim zdobył ten stołek i pewnie dzięki nim nauczył się dobrych technik manipulacji społeczeństwem, bo to mu świetnie wychodzi, można powiedzieć, że tak samo jak włosy.

Krzystof
Krzystof
6 lata temu

No to w Mławie będziemy mieli chińskie standardy ochrony środowiska… Oprócz śmieci, które Novago przerabiało do tej pory – dojdą kolejne. Tylko rozwój kupionej firmy może zagwarantować Chińczykom zwrot zaangażowanych pieniędzy. Chińczycy zainwestowali pieniądze nie po to by pomagać nam w ochronie środowiska,ale po to aby na tym zarobić i to naszym kosztem.Ochrona środowiska nie jest czynnikiem stymulującym rozwój- ochrona środowiska kosztuje, a jeżeli koszt ten się pominie to towary stają tańsze i mogą konkurować z innymi. W tym tkwi tajemnica sukcesu chińskiej gospodarki . Opowiadanie o wzroście gospodarczym przy okazji chińskiej inwestycji to niedorzeczność. Mławianie będą mieli zapewnione kilka miejsc pracy przy sortowaniu śmieci z całego świata w atmosferze smrodu ze spalarni – która jest najbardziej prymitywnym narzędziem utylizacji odpadów.

Obserwator
Obserwator
6 lata temu

Na waszych oczach dzieją się takie rzeczy. Rzeczy, które zwiastują rychły upadek tego miasta.

Z daleka
Z daleka
6 lata temu

„Klucz” do miasta i zarządzania tym miastem został przekazany. Ten sam klucz będzie służył do uruchomienia spalarni, eufemicznie nazywaną elektrociepłownią. Źle się dzieje, oj źle.

Andrzej
Andrzej
6 lata temu

Mówią, że siedziba firmy będzie zlokalizowana w Mławie. Czy może ktoś z Państwa komentujących, może coś więcej o tym powiedzieć ?

MES Modulon
MES Modulon
6 lata temu

Wszystko oddadzą zagranicznym koncernom. Wcale nie widzę świetlanej przyszłości po tym przejęciu. Spalarnia niebawem stanie się faktem.

24
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x