Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Zobaczymy życie mazowieckiej wsi i dramat mieszkańców


rekonstrukcja-sliderOkoło stu aktorów zagra podczas IX Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą sceny z życia ludności cywilnej. W porównaniu z poprzednimi, tegoroczna inscenizacja będzie znacznie bardziej rozbudowana, możemy się więc spodziewać solidnej dawki emocji.


Poza elementami związanymi z dramatyczną ucieczką przed niemieckim bombardowaniem, w Uniszkach Zawadzkich ujrzymy szereg scen obrazujących codzienne życie północnomazowieckiej wsi oraz pokazujących tradycje tego regionu. Zobaczymy w nich około setki aktorów. – Bardzo nas cieszy liczne zaangażowanie osób dorosłych, również w podeszłym wieku – wskazuje koordynator rekonstrukcji Sławomir Cisowski.

Bardzo ważną rolę w przygotowaniu aktorów do sobotniej inscenizacji odgrywają prowadzone obecnie w Miejskim Domu Kultury w Mławie oraz na polu bitwy w Uniszkach Zawadzkich warsztaty teatralne. – Każda osoba ma swoją przydzieloną rolę w całości widowiska. Znajdą się wśród nich oczywiście postaci charakterystyczne, jak szmaciarka, zielarka, pijak czy wędrowny prorok – informuje Sławomir Cisowski. Nasz rozmówca nie ukrywa, że pokazanie życia wsi na tak rozległej scenie, jaką jest pole bitwy, to niełatwe zadanie. – Dlatego też każdy z rekonstruktorów ćwiczy takie zachowania teatralne, które będą czytelne dla odbiorców.

Scenariusz inscenizacji jest oparty na faktach i nawiązuje do autentycznych wydarzeń. Przy jego tworzeniu opierano się m.in. na fachowej literaturze historycznej.

Koordynatorem działań rekonstruktorów cywilnych ze strony Miejskiego Domu Kultury jest instruktor Hanna Zarębska.

Posłuchaj: Bitwa – Sławek Cisowski.mp3

Źródło: UM Mława/KN

Zapisz

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
Mieszkaniec
6 lata temu

Bardzo cieszę się, że to pani Hanna będzie przygotowywała grupę w tym roku. Jest chyba najodpowiedniejszą osobą w tym miejscu, ze względu na wieloletnie doświadczenie dotyczące bitwy.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x