Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Przygotowania do Święta Wojsk Lądowych w Mławie trwają


c286dbb43029659c7d4f8c71e7fa7509Na polu bitwy od kilku dni trwają przygotowania do święta Wojsk Lądowych oraz IX Rekonstrukcji Bity pod Mławą. Na plac zjeżdża sprzęt woskowy będący na wyposażeniu Wojsk Lądowych z całej Polski. Uwaga organizacyjna –ze względu bezpieczeństwa sprzęt będzie dostępny dla zwiedzających tylko i wyłącznie w krytym obuwiu, najlepiej wiązanym. Powstała również scenografia pod potrzeby inscenizacji bitwy.


Scenografię na potrzeby widowiska dostosowaną do scenariusza przygotowali rekonstruktorzy z Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 79 Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy. Na polu bitwy stanęły cztery domki, na tle których będą przedstawione scenki z życia mieszkańców z końca sierpnia 1939 roku. Dla rekonstruktorów cywilnych trwają warsztaty. Zaprezentują dramat ucieczki przed nalotem, ale także pokażą życie mazowieckiej wsi z pogranicza. Powstaje również wojskowa scenografia, kopane są okopy, powstają zasieki, Stowarzyszenie Patria Polonia przygotowuje pole bitwy dbając o wszelkie szczegóły. Planowane jest odtworzenie fragmentu pozycji według oryginalnej instrukcji saperskiej. Pirotechnicy także już przygotowują pole walki pod widowiskowe wybuchy. Realizator rekonstrukcji już wcześniej zapowiadał, że dzięki dwóm współpracującym pirotechnicznym firmom zobaczymy największy pokaz wybuchów na polu walki w Europie.

Takiego sprzętu wojskowego jaki zobaczymy na polu w Uniszkach jeszcze na mławskich uroczystościach nie było. Między innymi zobaczymy: Czołg LEOPARD 2A5, Czołg LEOPARD 2A4, Czołg PT-91, Czołg T-72 M1, BWP-1, 122 mm WR40 LANGUSTA, 122 mm HS 2S1 GOŹDZIK, 155 mm SH KRAB, 152 mm AHS DANA, RZRA LIWIEC, WDSz REGINA. Sprzęt wojskowy jedzie do Mławy z całej Polski – z jednostek w Toruniu, Żaganiu, Warszawie, Giżycku, Węgorzewie, Bartoszycach, Brodnicy, Lidzbarku Warmińskim, Inowrocławiu, Gołdapi, Krakowie, Tomaszowie Mazowieckim.

445529878be089b1b2cf55545a1db896 43d48b9d8e69c19b666d70e49fdac187

Źródło i zdjęcia: UM Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x