Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Święto Wojsk Lądowych oraz IX Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą 2016


2Widowisko historyczne Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą, organizowane jest  przez  Burmistrza Miasta Mława po raz dziewiąty. To jedno z największych w Europie widowisk z czasów II wojny, jedyne w Polsce odtworzone na bazie istniejących fortyfikacji – bunkrów z 1939 roku. W tym roku ta cykliczna impreza będzie wyjątkowa, będzie ona połączona z ogólnopolskimi obchodami Święta Wojsk Lądowych organizowanymi wspólnie z Inspektoratem Wojsk Lądowych. Główne obchody w postaci Apelu, odbędą się 27 sierpnia (sobota) na polu bitwy w Uniszkach Zawadzkich.  ZAPRASZAMY!


Dzień wcześniej, 26 sierpnia (piątek) o godz. 18.00 planowana jest na polu bitwy w Uniszkach Zawadzkich Msza Św. celebrowana przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego oraz zapalenie 864 zniczy pod Pomnikiem Piechura upamiętniających ofiary Bitwy pod Mławą.

27 sierpnia (sobota) – na polu bitwy w Uniszkach Zawadzkich odbędzie się uroczysty Apel z okazji Święta Wojsk Lądowych oraz obchodów 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą oraz IX Rekonstrukcja  Bitwy Pod Mławą. 

Tegoroczna rekonstrukcja odbędzie na przedpolach Mławy, w Uniszkach Zawadzkich, podczas której rekonstruktorzy wojskowi i cywilni odtworzą sceny jednej z największych bitew kampanii wrześniowej 1939 r. – bitwy pod Mławą. Wydarzenie przypomina walki jakie stoczyła 20 Dywizja Piechoty z przeważającymi siłami nieprzyjaciela w dniach 1 – 4 września 1939 roku w ramach bitwy granicznej na przedpolu Mławy, jest lekcją historii dla młodego pokolenia. Przed południem planowanych jest wiele atrakcji dla widzów, w tym pokaz współczesnego sprzętu wojskowego, m. in. czołg LEOPARD 2A5, czołg LEOPARD 2A4, czołg PT-91, czołg T-72 M1, BWP-1, 120 mm moździerz RAK, 122 mm WR40 LANGUSTA, 122 mm HS 2S1 GOŹDZIK, 155 mm  SH KRAB, 152 mm AHS DANA, RZRA LIWIEC, WDSz REGINA.

„Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą” odbywa się na rzeczywistym polu walki w Uniszkach Zawadzkich. W widowisku prezentuje się blisko 400 rekonstruktorów – żołnierzy w strojach i wyposażeniu z epoki oraz ludności cywilnej. Widzowie mogą zwiedzać pozycje i pole bitwy już kilka dni przed rekonstrukcją oglądając przygotowania, budowę pozycji i próby działań wojennych. Mławska rekonstrukcja jako jedyna w kraju przeprowadzona jest na oryginalnych fortyfikacjach. Dwugodzinne widowisko wzbogaca pokaz samolotów oraz widowiskowa pirotechnika.

Święto Wojsk Lądowych, które w 2016 roku odbędzie się jest w Mławie, obchodzone jest w rocznicę  odsieczy wiedeńskiej króla Jana III Sobieskiego. W tym dniu wracamy myślą do najpiękniejszych kart z historii oręża polskiego, wspominamy sławne bitwy, jej bohaterów oraz wszystkich żołnierzy Rzeczypospolitej, którzy na przestrzeni wieków z godnością i honorem sławili imię Polski, zdawali egzamin z męstwa i patriotyzmu, składając na ołtarzu Ojczyzny największy dar – własne życie. W dniu święta wspominamy Tych, którzy służąc pokojowi, daleko od ojczystego kraju, oddali swe życie.

Więcej o rekonstrukcji oraz przygotowaniach i atrakcjach  na stronie www.bitwa1939.mlawa.pl

Chcesz dotknąć historii, zapraszamy do Mławy na  IX Rekonstrukcję Bitwy pod Mławą.

plakat 2016

 Źródło: Organizatorzy

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Aga
Aga
7 lata temu

I jak zwykle informacje nt tego typu imprezy pojawiaja sie w ostatniej chwili i sa po prostu nie do odnalezienia w sieci. Glosno robi sie dopiero po fakcie jak wspomna w TV. Co za idiotyzm ze nie informuje sie o tym z wyprzedzeniem. Organizatorom mozna tylko pogratulowac tego jak spartaczyli kwestie komunikacji i reklamy- mnostwo osob dowiedzialo sie po fakcie. Chyba tyko mieszkancy mlawy i okolic (ktorzy maja dostep do lokalnych gazet i moze jakis plakatow) mieli mozliwosc w tym uczestniczyc. Jestem z Warszaway i interesuje sie ta tematyka i NIE WIEDZIALAM NIC 🙁 🙁 🙁 🙁 🙁

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x