Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Każdy może ufundować krzyż


cmentarzBiskup płocki Piotr Libera poparł starania burmistrza Mławy Sławomira Kowalewskiego zmierzające do budowy na polu Bitwy pod Mławą symbolicznego cmentarza upamiętniającego żołnierzy Armii Modlin. Każdy obywatel Polski będzie mógł ufundować tam krzyż.


Baner z planem projektowanej nekropolii oraz pierwsze trzy krzyże, jakie na niej staną, będzie można zobaczyć w sobotę 27 sierpnia na polu Bitwy pod Mławą podczas obchodów 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jeden ze wspomnianych krzyży, upamiętniający zmarłego w zeszłym roku płk. Stanisława Ślesickiego – dowódcę III plutonu 8. kompanii 80. Pułku Piechoty Strzelców Nowogródzkich – ufundował Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski. Krzyż dla nieznanego żołnierza ofiarował Wojciech Zalewski, a dla rtm. Mieczysława Rasiewicza z 4. Pułku Strzelców Konnych z Płocka – Dariusz Włodarczyk.

Każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej będzie mógł również ufundować taki krzyż. Jest to monolit z białego marmuru z wygrawerowanym nazwiskiem żołnierza walczącego w Bitwie pod Mławą, bądź – w przypadku nieznanego nazwiska – z inskrypcją „Znany tylko Bogu (dotychczas udało się ustalić tożsamość 864 spośród ok. 3200 żołnierzy walczących pod Mławą). Nazwiska wszystkich fundatorów zostaną zamieszczone na stronie internetowej miasta – www.mlawa.pl.

Burmistrz Mławy już od lat podejmuje starania zmierzające do otwarcia w Uniszkach Zawadzkich cmentarza wojskowego upamiętniającego żołnierzy Armii Modlin. Inicjatywa zyskała poparcie wielu autorytetów, niedawno zaś do tego zaszczytnego grona dołączył Biskup Płocki Piotr Libera.

„W pełni popieram ten pomysł wpisujący się w działania utrwalające pamięć historyczną narodu polskiego” – napisał w liście skierowanym do burmistrza Sławomira Kowalewskiego biskup Libera. Stwierdził także, że godną pochwały inicjatywą byłoby nieodpłatne przekazanie miastu Mława przez Agencję Nieruchomości Rolnych działki położonej w gminie Wieczfnia Kościelna, na której wspomniana nekropolia ma powstać (rozmowy w tym zakresie władze miasta i sąsiedniej gminy prowadzą z ANR od kilku lat). „Życzę, aby pomyślnie udało się sfinalizować te szczytne plany” – czytamy w piśmie hierarchy.

Przypomnijmy, że symboliczny cmentarz-mauzoleum żołnierzy Armii Modlin ma być zlokalizowany na przedpolach Mławy, w miejscu walk prowadzonych w tym rejonie między 1 a 4 września 1939 r.

W pobliżu naszego miasta – na terenie wsi Mławka – znajduje się doskonale utrzymany i regularnie odwiedzany cmentarz żołnierzy niemieckich. Mława pragnie upamiętnić swoich rodaków, którzy przelali krew w obronie ojczyzny, dlatego też władze miasta wyszły z inicjatywą wybudowania symbolicznej nekropolii na polu Bitwy pod Mławą.

Źródło: Krzysztof Napierski
Fot. cmentarz

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
ramzes
ramzes
6 lata temu

Myślę że lepiej upamiętnić tą bitwę w taki sposób (ewentualnie pomnik itp.) niż coroczna heca z rekonstrukcją. Ciekawi mnie jednak, czy Pan Burmistrz fundując ten krzyż, ufundował go z własnej kieszeni czy z kieszeni mieszkańców? A poza tym, skoro „każdy może ufundować krzyż” to może warto najpierw podać Panie Burmistrzu koszt takiego krzyża?

Ktoś...
Ktoś...
6 lata temu
Reply to  ramzes

Podobno z własnej kieszeni i Z POTRZEBY SERCA, tak poinformowała p. rzecznik UM.
Masz rację przydałoby się jeszcze znać koszt tegoż krzyża i wiedzieć czy jest na nim zaznaczony fundator, no i powinny być podane nazwiska wszystkich żołnierzy poległych, żeby móc wybrać tego, któremu się chce ufundować taki krzyż.

Wyborca
Wyborca
6 lata temu

W takim tempie, jakim następuję rozkład Mławy, w takim też tempie Mława zamieni się w nekropolię.

Bartek
Bartek
6 lata temu

Następny symbol. Tym razem symbol przegranej bitwy polskiego żołnierza. Bo kości i prochy poległych tam nie leżą.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x