Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Policja będzie sprawdzać pojazdy rolnicze


policja ciągnikW związku z trwającymi pracami  polowymi, policja zapowiada wzmożone kontrole pojazdów rolniczych. Apeluje także do rolników korzystanie z pojazdów, zgodnie z przepisami. Każdego roku bowiem, na drogach publicznych w czasie żniw, dochodzi do groźnych wypadków z udziałem pojazdów rolniczych.


Policjanci przypominają, że poruszanie się po drodze kombajnem zbożowym z  przypiętym z przodu hederem, jest możliwe tylko ze specjalnym zezwoleniem.  Powszechnym problemem są także nieoświetlone, niesprawne technicznie, często nawet niezarejestrowane  ciągniki rolnicze.

Dlatego policjanci, w trosce o bezpieczeństwo, zapowiadają surowe i bezwzględne kary. Policjanci sprawdzać będą uprawnienia do kierowania, dokumenty, w tym polisę OC, stan techniczny pojazdu, oświetlenie i odpowiednie oznakowanie pojazdów ( trójkąt ostrzegawczy, umieszczony z tyłu pojazdów wolnobieżnych),  zezwolenia na przejazd pojazdów  nienormatywnych oraz stan trzeźwości kierujących.

Każda osoba, kierująca maszyną rolniczą, zobowiązana jest do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i przepisów ruchu drogowego. Ma także obowiązek posiadania odpowiednich kwalifikacji oraz dopilnowania, by pojazd, którym się porusza był sprawny technicznie i odpowiednio oznaczony. Pojazdy rolnicze powinny mieć sprawną i widoczną sygnalizację świetlną, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy oraz bezpieczną kabinę. Powinny mieć również odpowiednio zabezpieczony ładunek, który przewożą – tak by nie wypadał na drogę oraz nie powodował zanieczyszczeń drogi.

Częsta sytuacja na drogach publicznych  podczas żniw, która utrudnia życie kierowcom i powoduje zagrożenie, to wyjeżdżający wprost  z pola na jezdnię kombajn z przymocowanym z przodu hederem. Kombajnista może poruszać się po drodze takim pojazdem tylko wówczas, gdy dysponuje specjalnym zezwoleniem, wydanym przez starostę.

Policja apeluje o sygnały dotyczące kierujących pojazdami rolniczymi, którzy nie stosują się do przepisów ruchu drogowego i zagrażają bezpieczeństwu.

źródło: KPP Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x