Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mława: nie będzie opłat za parkowanie w soboty?


parkomat-sliderWyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 kwietnia 2016 r. nie pozostawia wątpliwości: brak jest podstaw do ustalenia opłat za parkowanie w soboty. Taki wyrok NSA to skutek skargi na uchwałę Rady Miejskiej w Augustowie w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania oraz wysokości stawek za parkowanie pojazdów.


Kwestia zniesienia opłat za parkowanie była poruszana podczas jednej z sesji Rady Miasta Mława.Jesteśmy na etapie konsultacji z kancelarią prawną w tej sprawie – mówił wtedy burmistrz Sławomir Kowalewski.

Na najbliższą sesję przygotowujemy projekt uchwały, który to dokona zmiany w regulaminie funkcjonowania strefy parkowania w naszym mieście. W związku z tym przewidujemy wzorem innych miast rezygnację z pobierania opłat za parkowanie w soboty – poinformował  burmistrz podczas ostatniej sesji (26 lipca br.).

O sprawie pisaliśmy

Zwykle samorządy wprowadzając strefy płatnego parkowania stosowały w podejmowanych uchwałach zapis o płatności za parkowanie w dni robocze w określonych godzinach (np.  w Mławie  pn – pt godz. 10 – 18, sobota 10 -14). Z obowiązku uiszczania opłaty wyłączone były dniu ustawowo wolne od pracy. Tak było w Augustowie i takie zapisy znalazły się w uchwałach samorządów wielu miast – miedzy innymi w Płońsku, Sierpcu i oczywiście w Mławie. Co ciekawe Ciechanów i Działdowo podejmując uchwały o strefie płatnego parkowania od razu ustanowiły, że parkowanie w soboty jest nieodpłatne.

Kluczowe znaczenie w tej sprawie ma ustalenie przez NSA pojęcia dnia ustawowo wolnego od pracy. Według uchwały NSA z 15 czerwca 2011 roku sobota powinna być traktowana na równi z dniami ustawowo wolnymi od pracy w rozumieniu art. 57 § 4 k.p.a., a co za tym idzie – z uwagi na zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez niego prawa, należy soboty w ten sam sposób traktować na gruncie ustawy o drogach publicznych, na podstawie której podejmowane są uchwały o strefach płatnego parkowania.

Sprawa nie była jednak od początku tak oczywista. Zaczęła się od wniesienia przez prokuratora skargi złożonej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku na uchwałę Rady Miejskiej w Augustowie z dn. 29 maja 2013 r. Rada przyjęła, że za parkowanie pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania pobiera się od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00 oraz w soboty od 9.00 do 13.00, za wyjątkiem świąt. Tej uchwale samorządu prokurator zarzucił rażące naruszenie prawa, podnosząc że sobota na gruncie prawa administracyjnego, nie jest dniem roboczym. Prokurator wniósł o stwierdzenie nieważności uchwały w części regulującej konieczność ponoszenia opłat w sobotę. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wyrokiem z dnia 3 września 2015 r. skargę oddalił, przyjmując, że  zaskarżona uchwała została podjęta w ramach określonych przepisów i w sposób zgodny z przyznanym władztwem.

Kolejną odsłoną tej batalii jest wniesienie skargi kasacyjnej od wspomnianego wyżej wyroku WSA przez Prokuratora Okręgowego w Suwałkach. Naczelny Sąd Administracyjny podzielił pogląd prokuratury i wyrokiem z dnia 26 kwietnia 2016 r. (sygn. akt I OSK 3507/15) uznał, że w rozpoznawanej sprawie, brak było podstaw do ustalenia opłat za parkowanie w soboty.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego nie oznacza, że automatycznie uchwała Rady Miasta Mława w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania oraz ustalenia wysokości stawek i sposobu pobierania opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych miasta Mławy przestaje obowiązywać lub rada musi ją zmienić. Jeżeli radni miejscy pokierują się interesem obywateli, to powinni tę uchwałę zmienić, gdyż rozstrzygnięcie NSA potwierdziło, że sobota powinna być traktowana jako dzień ustawowo wolny od pracy (nie powszedni).

KK

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
mławianin
mławianin
7 lata temu

Nie powinno być bo to nie zgodne z prawem. Dziwię się dlaczego Burmistrz tego nie respektuje ,bo wiadomo ze rada uchwala ustawy według sugestii Burmistrza.

Ktoś
Ktoś
7 lata temu
Reply to  mławianin

Mnie też to dziwi, że w musi być jakakolwiek uchwała.
Każdy parkujący w strefie płatnego parkowania w najbliższą sobotę nie powinien płacić za to parkowanie, bo jest to niezgodne z przepisami i żaden sąd nie zmusi do zapłacenia kary za nieopłacenie parkingu. To jest tylko nabijanie kasy prywaciarzowi.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x