Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Odpust w Szydłowie


sliderJak co roku w polskich parafiach, tak i w Szydłowie – w życiu parafii i gminy jest taki szczególny dzień, zwany popularnie odpustem.  Jest to dzień, w którym w parafialnym kościele wspomina się jego patrona i staje się on świętem kościoła i parafii. Obecny kształt uroczystości odpustowych jest specyfiką polskiej tradycji i w takiej postaci jest niespotykany w innych krajach. Uroczystościom religijnym towarzyszy otoczka rozstawionych kramów z obwarzankami, zabawkami i innymi różnościami oraz festyn.


Święto liturgiczne św. Marii Magdaleny przypada 22 lipca, zwyczajowo jednak odpusty przenosi się na najbliższy wolny od pracy dzień. Tak więc w sobotę, 23 lipca odpust w parafii św. Marii Magdaleny i św. Kazimierza w Szydłowie rozpoczęła południowa suma, celebrowana przez ks. kan. Henryka Lewandowskiego, wraz z procesją wokół kościoła.

Po zakończeniu mszy św., kolorowe stragany kusiły przede wszystkim najmłodszych mieszkańców balonami, wiatraczkami, lalkami i innymi atrakcjami. W godzinach popołudniowych dalszy ciąg festynu odbywał się na placu gminnym, gdzie na rozstawionej scenie występowały dwie młode wokalistki – z Szydłowa oraz Baranowa (pow. ostrołęcki). Dzieci świetnie bawiły się na rozstawionych specjalnie dla nich trampolinie, dmuchanej zjeżdżalni, suchym basenie czy rodeo. Mogły też wsiąść do wozu strażackiego. Nie brakowało również chętnych do prowadzonych na scenie konkursów. Zakończeniem festynu był wieczorny koncert i wspólna zabawa taneczna.

JK

« 1 z 3 »

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x