Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Święty Krzysztofie bierz się do roboty


Święty Krzysztof, od ponad piętnastu stuleci pozostaje patronem nie tylko przewoźników, flisaków, podróżników, pielgrzymów, ale także mostów i miast położonych nad rzekami. Wraz z rozwojem techniki i komunikacji – we współczesnych czasach awansował na patrona kierowców.


Ów święty to postać nieco tajemnicza, która choć niewątpliwie była postacią historyczną, to niewiele o niej wiemy. Większość informacji czerpiemy z podań i legend. Wiadomo, że pochodził z Azji Mniejszej, gdzie poniósł śmierć męczeńską za panowania cesarza Decjusza, około 250 roku. Jedna z legend głosi, że postanowił osiedlić się nad Jordanem i przenosić przez rzekę pielgrzymów, idących ze wschodu do Ziemi Świętej. Według podania przenosząc przez rzekę na plecach dziecko, na środku Jordanu poczuł ogromny ciężar przekraczający jego siły. Bliski utopienia usłyszał głos: Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając Mnie, dźwigasz cały świat. Stąd też imię świętego – Christoforos – niosący Chrystusa.

Święty, jako patron kierowców nie ma łatwego zadania, mimo, że pomaga mu jak może – przynajmniej na naszym terenie – również mławska policja. Wiadomo, polscy kierowcy – polskie przywary narodowe. Pod tym względem mławscy kierowcy nie odbiegają od ogólnopolskiej normy. Pomimo tego, że zdecydowana większość kierujących pojazdami jeździ w miarę dobrze i bezpiecznie (no, przynajmniej bezkolizyjnie), to niestety są i tacy, którzy pewnie przyprawiają swojego patrona o ból głowy. To właśnie o tej małej grupce kierowców policja pisze dramatyczne czasem komunikaty, najczęściej przy okazji tygodniowej kroniki wypadków. Korzystanie z wytworów cywilizacji, mających w założeniu ułatwić i uprzyjemnić nam życie, nie może – czy lepiej – nie powinno być krzywdą i dramatem dla innych.

Według statystyk mazowieckiej policji najczęściej, bo w ponad osiemdziesięciu procentach do wypadków dochodzi z winy kierującego.  Główne przyczyny wypadków od lat pozostają te same, nadmierna prędkość i jej nie dostosowanie do warunków na drodze, nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego i prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Za statystyką kryją się jednak rzeczywiste zdarzenia, trzeba więc przypomnieć, że w 2015 roku na terenie powiatu mławskiego zginęły aż 24 osoby.

Również w 2016 roku nie brakuje u nas kierowców lekceważących wszystkie trzy główne przyczyny wypadków. Z ostatniego czasu dość tu wspomnieć młodego kierowcę Hondy na ulicy Kopernika jadącego z prędkością ponad 100 km/h. W komunikatach policyjnych ciągle pojawiają się też informacje o nietrzeźwych za kierownicą jak choćby mieszkaniec Pionek zatrzymany na „siódemce” w Uniszkach z zawartością alkoholu we krwi 3,4 promila.  Według wspomnianych statystyk w 2015 roku nietrzeźwi kierujący na Mazowszu spowodowali prawie 10 proc. wypadków drogowych. A jednak, żeby znów odnieść się do naszego powiatu, za kierownicę po alkoholu siadają osoby, które powinny mieć świadomość możliwych skutków oraz wiedzę, że jest to wykroczenie lub przestępstwo. Znów mam tu na myśli zdarzenia z tego miesiąca z udziałem osoby piastującej kierownicze stanowisko, czy instruktora nauki jazdy – emerytowanego policjanta.

Nie ma rady, święty Krzysztofie bierz się do roboty. Nie wiem, może pogadaj ze św. Marcinem z Tours (patronem oberżystów i pijaków), zrób cokolwiek, bo wydaje się, że policja już robi wszystko by poskromić szybkich i pijanych!

ZygZak

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
...
...
7 lata temu

Nie pomoże św. Krzysztof i święcenie aut, jeśli nie zmienią się zachowania kierowców tych święconych aut na drodze.
Panowie i Panie więcej rozsądku, a św. Krzysztof z pewnością pomoże.
Pamiętajcie
” Główne przyczyny wypadków od lat pozostają te same, nadmierna prędkość i jej nie dostosowanie do warunków na drodze, nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego i prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.”

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x