Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wyjechałeś na dłużej? Właśnie przyszedł do ciebie list …


DSC_0074To często spotykana sytuacja – musisz wyjechać na dłużej. Pracujesz w delegacji a może za granicą? Co dzieje się w takiej sytuacji, gdy przychodzi do ciebie list, zwłaszcza polecony, np. z sądu?


Chociaż rynek pocztowy zmienia się, to nadal najczęściej listy doręcza nam Poczta Polska S.A. I chociaż kwestie doręczeń regulują zarówno przepisy ustawowe jak i wewnętrzne operatora, to czasem rodzą się jednak problemy. O takich właśnie kłopotach napisał do nas czytelnik.

– Prowadzę jednoosobową firmę. Często wyjeżdżam. Upoważniłem więc żonę pełnomocnictwem notarialnym do wykonywania wszelkich czynności prawnych w moim imieniu. Okazuje się, że na poczcie nie może odebrać przesyłki sądowej adresowanej do mnie. Do odbioru potrzebne jest pełnomocnictwo pocztowe. Mało tego, poczta wymagała, żebym złożył dwa pełnomocnictwa – na siebie jako osobę i oddzielne na osobę prowadzącą działalność, czyli na firmę. A za każde pełnomocnictwo trzeba zapłacić opłatę – pisze pan Krzysztof.

Jak temat odbioru przesyłek wygląda według Poczty Polskiej?

– W przypadku osób fizycznych tzw. „zwykłą” przesyłkę poleconą zarówno w domu jak i w placówce pocztowej może odebrać poza adresatem:

  • jego pełnomocnik, legitymujący się pełnomocnictwem pocztowym albo pełnomocnictwem ogólnym czy notarialnym,
  • przedstawiciel ustawowy adresata (np. opiekun, rodzic),
  • dorosły domownik wspólnie zamieszkały z adresatem, jeżeli adresat nie złoży w tym zakresie zastrzeżenia (art. 37 ustawy Prawo pocztowe).

W przypadku przesyłek sądowych cywilnych przesyłkę w placówce pocztowej można wydać jego pełnomocnikowi, który legitymuje się pełnomocnictwem pocztowym.

Przesyłkę nadaną w postępowaniu karnym, w placówce pocztowej może odebrać adresat lub jego przedstawiciel ustawowy.

Pełnomocnikiem adresata nie musi być osoba z nim spokrewniona, może to być dowolna osoba, do której adresat ma zaufanie. Legitymując się pełnomocnictwem notarialnym można odebrać tzw. zwykłą przesyłkę poleconą. Pełnomocnictwo to nie uprawnia do odbioru przesyłek sądowych tj. przesyłek doręczanych w trybie kodeksu postępowania cywilnego i kodeksu postępowania karnego.

Natomiast, jeśli adresatem przesyłki jest osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej to tzw. „zwykłą” przesyłkę poleconą w placówce pocztowej może odebrać osoba uprawniona do odbioru przesyłek.

W przypadku przesyłek sądowych cywilnych przesyłkę w placówce pocztowej można wydać:

  • adresatowi,
  • osobie uprawnionej do reprezentacji adresata przed sądem,
  • upoważnionemu pracownikowi adresata
  • pełnomocnikowi pocztowemu.

Przesyłkę nadaną w postępowaniu karnym, w placówce pocztowej może odebrać tylko adresat lub jego przedstawiciel ustawowy.

Pełnomocnikiem adresata podobnie, jak przy przesyłkach, których adresatem jest osoba fizyczna, nie musi być osoba z nim spokrewniona, może to być dowolna osoba, do której adresat ma zaufanie. Legitymując się pełnomocnictwem notarialnym można odebrać tzw. „zwykłą” przesyłkę poleconą. Pełnomocnictwo to nie uprawnia do odbioru przesyłek sądowych tj. przesyłek doręczanych w trybie kpc i kpk.

Analogicznie, jak w przypadku przesyłek adresowanych na osobę fizyczną  – jeśli chodzi o to, że Jan Kowalski chce upoważnić Grzegorza Nowaka do odbioru korespondencji, która przychodzi do Jana Kowalskiego i jest adresowana na Jan Kowalski oraz na Jan Kowalski prowadzący działalność gospodarczą pod firmą, to odpowiedź brzmi twierdząco – wyjaśnia Biuro Prasowe Poczty Polskiej S.A.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
ofiara losu
ofiara losu
6 lata temu

Czy jeżeli napiszę upoważnienie sąsiadowi, że może mnie reprezentować w sądach powszechnych to czy z tym upoważnieniem bedzie mógł odebrać na poczcie pismo z sądu? Jaka jest podstawa prawna?

Icek Goldbaum
Icek Goldbaum
8 lata temu

Powinien być odbiór na hasło. Podaje hasło odbieram. Ale PRL się widać trzyma mocno.

na wyjeździe
na wyjeździe
8 lata temu

No właśnie, niedawno się trochę zainteresowałam tematem. W internecie znalazłam informacje, że koszt uzyskania takiego stałego pocztowego pełnomocnictwa dla jednej osoby to ok. 25 zł. Dwie osoby wzajemnie gdyby chciały odbierać na poczcie, no to już 50 zł. Zawsze można usługę wykupić jednorazowa za ok. 2 zł i chyba też istnieje opcja na miesiąc. Od razu mówię, że nie weryfikowałam informacji jeszcze bezpośrednio na poczcie.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x