Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Jan Łukasik z oficjalnym statusem działacza opozycji antykomunistycznej


DSC_0005Jan Łukasik, wieloletni przewodniczący oddziału NSZZ Solidarność w Mławie otrzymał decyzję Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych potwierdzającą status działacza opozycji antykomunistycznej. Nadanie tego statusu potwierdza legitymacja wydana przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz odznaka honorowa „Działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych”. W Mławie jest on pierwszą osobą, a na terenie powiatu mławskiego drugą –  po Jerzym Karwowskim z Unieżyrza – która taki dokument otrzymała.

KSP Mława nabór

Możliwość potwierdzenia takiego statusu stworzyła uchwalona w 2015 roku ustawa  o działaczach opozycji antykomunistycznej  oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. W procedurze stwierdzenia statusu uczestniczy Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, wydający decyzję o spełnianiu warunków ustawy. Z tego obowiązku zwolnione są osoby posiadające dokument potwierdzający nadanie Krzyża Wolności i Solidarności.

– Cieszę się z tego, że jestem w Mławie pierwszym działaczem „Solidarności”, który taki status otrzymał. Jest to dla mnie satysfakcja i ukoronowanie za prowadzoną zupełnie społecznie pracę, gdyż przez 15 lat kierowania mławskim oddziałem NSZZ Solidarność robiłem to bez wynagrodzenia. W stanie wojennym wielu mówiło, że Solidarność już nie wróci. W Zakładach Mięsnych miałem propozycje objęcia funkcji przewodniczącego „nowych” związków zawodowych. Kuszono mnie i obiecywano rózne korzyści. Ale Solidarność wróciła – mówi Jan Łukasik.

JK

DSC_0003

 

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

5 - liczba komentarzy w artykule "Jan Łukasik z oficjalnym statusem działacza opozycji antykomunistycznej"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Anonimowo
Gość

Gratulacje koledze, szacun.

klemens
Gość

Brawo Ty.

Mieszkaniec
Gość

Nalezało się Panu.

v
Gość

BRAWO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

INC
Gość

Serdecznie gratuluję za wytrwałość i niezłomność w walce o lepszą Polskę.

wpDiscuz