Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Radny z dyplomem czy bez ?


radniŻeby zostać radnym nie musisz posiadać określonego stopnia wykształcenia. Wystarczy być pełnoletnim,  nie karanym, posiadać pełnię praw publicznych i zdolność do czynności prawnych  oraz zamieszkiwać na terenie danej gminy. Tak stanowi ustawa kodeks wyborczy.


Jak wygląda wykształcenie radnych w  samorządach gminnych w powiecie mławskim ? Jak wyglądają pod tym względem nasze rady na tle kraju? Odpowiedź na te pytania można znaleźć w raporcie Głównego Urzędu Statystycznego, który  zebrał dane o wykształceniu radnych w gminach miejskich, miejsko – wiejskich i wiejskich, według stanu na 31 grudnia 2014.

Spośród  2478 jednostek samorządu gminnego w Polsce najwyżej, bo na 62 miejscu  sklasyfikowana została Rada Miasta Mława. Spośród 21 radnych zasiadających w radzie 17 posiada wykształcenie wyższe.  Najmniej, bo tylko jeden radny z wykształceniem wyższym znalazł się w Radzie Gminy Dzierzgowo. Pełne zestawienie znajduje się w tabeli poniżej.

tabelka

Jak wyglądamy na tle kraju?

W ostatnich wyborach samorządowych zostało wybranych 46 790 radnych.

W czterech gminach miejskich w Polsce 100% z nich legitymuje się wykształceniem wyższym. Są to samorządowcy w miastach: Podkowa Leśna, Przemyśl, Poznań i Sopot.

W 29 gminach (1,2 proc.) odsetek radnych po studiach przekracza lub jest równy 90 proc.

W 112 samorządach (4,5 proc.) ponad trzy czwarte radnych ukończyło uczelnię wyższą. Przynajmniej połowę radnych z wykształceniem wyższym ma blisko co czwarta gmina w Polce (22,5 proc.).
W niemal 80 procentach gmin więcej niż połowa radnych nie posiada wykształcenia wyższego. W 36 radach gmin  (1,5 proc.) żaden radny nie legitymuje się dyplomem  ukończenia studiów.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
9 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Emerytka
Emerytka
4 lata temu

Jestem pod wrażeniem. 62 pozycja w kraju, więc nie mamy się czego wstydzić. Zgadzam się z tym, że wykształcenie to nie wszystko, ale to dużo. Dobrze świadczy o radnych Mławy. Gratuluję i radnym i wyborcom!

INC
INC
4 lata temu

Wierność Sławomirowi u radnych stoi na pierwszym miejscu 😉

Ptaszyniec Mławski
Ptaszyniec Mławski
4 lata temu

Nie matura lecz chęć szczera zrobić z Ciebie Burmistrza pomagiera.

Prawda
Prawda
4 lata temu

Wykształcenie o niczym nie świadczy, owszem człowieka niewykształconego, analfabetę łatwiej zmanipulować, ale czy radny ma wykształcenie średnie czy wyższe to już jest raczej nieistotne.
Najważniejsza jest uczciwość i to nie wobec władz, ale wobec wyborców, a tego radnym w Mławie raczej brak

żaba żółta
żaba żółta
4 lata temu

Myślę, że nie ubiór zdobi człowieka tak też dyplom nie jest nic wart jeśli brakuje człowieczeństwa

UM
UM
4 lata temu

To jest przerażająca informacja…..

Prawda
Prawda
4 lata temu
Reply to  UM

😀 – masz rację
Szkoda, że nie podano klasyfikacji wg wykształcenia: analfabeta, podstawowe, zasadnicze zawodowe, średnie, wyższe 🙂

anka
anka
4 lata temu
Reply to  Prawda

a mnie się wydaje , że im bardziej wyształceni radni , tym lepiej dla naszej Mławy,

...
...
4 lata temu
Reply to  anka

😀 ha, ha – powiedziała co wiedziała
Radny powinien umieć myśleć samodzielnie, powinien być asertywny, powinien działać na rzecz i dla dobra swoich wyborców i mieszkańców, powinien być uczciwy, nieskorumpowany i nie pchać się do rady dla kasy tylko dlatego, żeby działać, bo lubi działać w czynie społecznym.
A wykształcenie to rzecz względna, owszem nie powinien to być analfabeta, bo tak samo jak człowiek skorumpowany może wszystko podpisać i takiego łatwiej przekabacić na ogół. Samo wysokie wykształcenie to tak niewiele, szczególnie u ludzi chciwych, wietrzących wszędzie dobry interes.

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x