Radny z dyplomem czy bez ?
— 18/07/2016
Żeby zostać radnym nie musisz posiadać określonego stopnia wykształcenia. Wystarczy być pełnoletnim, nie karanym, posiadać pełnię praw publicznych i zdolność do czynności prawnych oraz zamieszkiwać na terenie danej gminy. Tak stanowi ustawa kodeks wyborczy.
Jak wygląda wykształcenie radnych w samorządach gminnych w powiecie mławskim ? Jak wyglądają pod tym względem nasze rady na tle kraju? Odpowiedź na te pytania można znaleźć w raporcie Głównego Urzędu Statystycznego, który zebrał dane o wykształceniu radnych w gminach miejskich, miejsko – wiejskich i wiejskich, według stanu na 31 grudnia 2014.
Spośród 2478 jednostek samorządu gminnego w Polsce najwyżej, bo na 62 miejscu sklasyfikowana została Rada Miasta Mława. Spośród 21 radnych zasiadających w radzie 17 posiada wykształcenie wyższe. Najmniej, bo tylko jeden radny z wykształceniem wyższym znalazł się w Radzie Gminy Dzierzgowo. Pełne zestawienie znajduje się w tabeli poniżej.

Jak wyglądamy na tle kraju?
W ostatnich wyborach samorządowych zostało wybranych 46 790 radnych.
W czterech gminach miejskich w Polsce 100% z nich legitymuje się wykształceniem wyższym. Są to samorządowcy w miastach: Podkowa Leśna, Przemyśl, Poznań i Sopot.
W 29 gminach (1,2 proc.) odsetek radnych po studiach przekracza lub jest równy 90 proc.
W 112 samorządach (4,5 proc.) ponad trzy czwarte radnych ukończyło uczelnię wyższą. Przynajmniej połowę radnych z wykształceniem wyższym ma blisko co czwarta gmina w Polce (22,5 proc.).
W niemal 80 procentach gmin więcej niż połowa radnych nie posiada wykształcenia wyższego. W 36 radach gmin (1,5 proc.) żaden radny nie legitymuje się dyplomem ukończenia studiów.
JK
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski
[TUTAJ]
Jestem pod wrażeniem. 62 pozycja w kraju, więc nie mamy się czego wstydzić. Zgadzam się z tym, że wykształcenie to nie wszystko, ale to dużo. Dobrze świadczy o radnych Mławy. Gratuluję i radnym i wyborcom!
Wierność Sławomirowi u radnych stoi na pierwszym miejscu 😉
Nie matura lecz chęć szczera zrobić z Ciebie Burmistrza pomagiera.
Wykształcenie o niczym nie świadczy, owszem człowieka niewykształconego, analfabetę łatwiej zmanipulować, ale czy radny ma wykształcenie średnie czy wyższe to już jest raczej nieistotne.
Najważniejsza jest uczciwość i to nie wobec władz, ale wobec wyborców, a tego radnym w Mławie raczej brak
Myślę, że nie ubiór zdobi człowieka tak też dyplom nie jest nic wart jeśli brakuje człowieczeństwa
To jest przerażająca informacja…..
😀 – masz rację
Szkoda, że nie podano klasyfikacji wg wykształcenia: analfabeta, podstawowe, zasadnicze zawodowe, średnie, wyższe 🙂
a mnie się wydaje , że im bardziej wyształceni radni , tym lepiej dla naszej Mławy,
😀 ha, ha – powiedziała co wiedziała
Radny powinien umieć myśleć samodzielnie, powinien być asertywny, powinien działać na rzecz i dla dobra swoich wyborców i mieszkańców, powinien być uczciwy, nieskorumpowany i nie pchać się do rady dla kasy tylko dlatego, żeby działać, bo lubi działać w czynie społecznym.
A wykształcenie to rzecz względna, owszem nie powinien to być analfabeta, bo tak samo jak człowiek skorumpowany może wszystko podpisać i takiego łatwiej przekabacić na ogół. Samo wysokie wykształcenie to tak niewiele, szczególnie u ludzi chciwych, wietrzących wszędzie dobry interes.