Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

I ty możesz uratować komuś życie. Podziel się sobą!


organisciJak podaje Fundacja im. Bartka Kruczkowskiego ORGANIŚCI, każdego roku na krajowej liście oczekujących na przeszczepienie organów znajduje się ponad 2000 osób. Znalezienie dawcy bywa dla nich często sprawą życia i śmierci. Każdy z nas, decydując się na oddanie po śmierci swych narządów do transplantacji, może niejedno życie uratować.


W Polsce narządy do transplantacji pochodzą przede wszystkim właśnie od zmarłych, którzy wcześniej za życia nie wyrazili sprzeciwu na pobranie organów. – Niektóre narządy (nerka, segment wątroby) lub tkanki (szpik kostny) można pobierać od osób żywych pod warunkiem, że dawca wyrazi na to zgodę, a jego życie nie będzie narażone na niebezpieczeństwo – przypominają ORGANIŚCI.

Według danych fundacji, w Polsce wykonuje się tylko ok. 1400 operacji przeszczepienia narządu rocznie, bowiem tylko tyle organów znajduje się do transplantacji. Przeprowadzanych jest ok. 1100 przeszczepów nerki, co stanowi połowę zapotrzebowania (potrzeba przeszczepu u 60 osób na 1 mln mieszkańców) i ok. 300 przeszczepów wątroby (również połowa potrzeb). – W 2012 roku dokonano też 79 przeszczepów serca, co stanowi jedną trzecią potrzeb w tym zakresie. Na przeszczep serca czeka około 400 osób – informują ORGANIŚCI.

Jak dołączyć do grona „Organistów” i uratować w ten sposób komuś życie? W bardzo prosty sposób! Wystarczy wypełnić i podpisać oświadczenie woli, w którym wyrazimy zgodę na pobranie swoich narządów i tkanek po śmierci. Aby zobaczyć, jak taka deklaracja wygląda, wystarczy kliknąć link: http://www.organisci.org/zostan-organista-5025. Można też wypełnić deklarację w formie elektronicznej za pośrednictwem strony http://deklaracja.zgodanazycie.pl/.

Czy wiesz, że…?

Statystycznie masz większą szansę na bycie biorcą niż dawcą. Większość Polaków, bo aż 90%, popiera idee przeszczepiania narządów, a 82% deklaruje gotowość oddania narządów po swojej śmierci.Nie ma limitu wieku, zarówno noworodki jak i seniorzy mogą zostać dawcami. To wydolność organów warunkuje decyzję o ich pobraniu.Najstarszy dawca narządów w Polsce miał 76 lat.Najstarszym biorcą narządu w Polsce była 72-letnia kobieta – biorca nerki.W Polsce istnieje możliwość prawnego spisania oświadczenia dotyczącego chęci oddania tylko określonych narządów.Rejestry dawców szpiku kontaktują się ze sobą na terenie całego świata, tak więc jeżeli np. biorca jest z Polski, to dawcę szpiku może mieć z USA.

Źródło: KN / UMM, ORGANIŚCI

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x