Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

„Była sobie szkoła” – wystawa o Liceum Pedagogicznym w ZS Nr 3


slider-wystawaDługa nieobecność zawsze przynosi zapomnienie. Rzecz w tym, aby do tego nie dopuścić. Dlatego Stowarzyszenie Absolwentów Liceum Pedagogicznego w Mławie postanowiło przygotować w budynku Zespołu Szkół Nr 3 stałą ekspozycję poświęconą funkcjonowaniu Liceum Pedagogicznego w latach 1945 – 1970. Została ona uroczyście otwarta podczas niedawnego, VII Zjazdu Absolwentów Liceum Pedagogicznego.


Wystawa składa się z dwóch tematycznych części:
– pierwsza, „Była sobie szkoła”- narodziny, rozwój, likwidacja,
– druga „Jak ptaki do gniazd wracają” – absolwenci, zjazdy koleżeńskie.

Na 15 planszach i w dwóch gablotach zaprezentowano dostępne dokumenty, materiały i pamiątki związane z historią Liceum. Wśród nich znajduje się z trudem odnaleziona reprodukcja Archiwum Akt Nowych w Warszawie – Zarządzenie Ministra Oświaty z dnia 8 stycznia 1946 r Nr II KN 2598/45N w sprawie otwarcia Państwowego Koedukacyjnego Liceum Pedagogicznego w Mławie oraz akty prawne dotyczące dwu-, cztero- i pięcioletniego cyklu kształcenia. W tej części wystawa przywołuje także dyrektorów szkoły, uczniów i nauczycieli, tzw. szkołę ćwiczeń oraz formy pozalekcyjnej działalności szkoły.

Część ekspozycji stanowi tarcza szkolna wypełniona archiwalnymi fotografiami ukazującymi ludzi i zdarzenia z tamtych szkolnych dni.Obok niej organizatorzy umieścili zdjęcia mistrzowskiej reprezentacji LP – mistrzów ówczesnego województwa warszawskiego w 11-osobowej piłce ręcznej z 1953 roku. To właśnie przy tej  częściprezentacji na długo przystawali uczestnicy zjazdu, wspominając swoje szkolne lata oraz przywołując wiele innych zdarzeń, historii i szkolnych osiągnięć.

Część dotycząca absolwentów, w chwili obecnej, jest jeszcze skromna. Organizatorzy ekspozycji chcą  wzbogacać ją o kolejne eksponaty, bardzo liczą na pomoc swoich koleżanek i kolegów – absolwentów szkoły.

Wszystkie elementy tej stałej prezentacji w ZS Nr 3 opracował i wykonał Tadeusz Grzywiński, absolwent Liceum Pedagogicznego z roku 1962,  wieloletni nauczyciel najpierw szkoły ćwiczeń, później  mławskich szkół podstawowych.

Wspaniałym uzupełnieniem wystawy jest obraz olejny autorstwa Absolwenta LP z 1966 roku, Stanisława Osieckiego, artysty znanego nie tylko na Mazowszu, który malarstwem zajmuje się od 40 lat. Obraz przedstawia zatarty już nieco w pamięci mławian wizerunek  Liceum Pedagogicznego, tzw. maneż, widziany od strony obecnej ulicy Piłsudskiego, z umieszczoną nad wejściem głównym charakterystyczną figurą orła, zaginioną podczas pożaru w grudniu 1983 roku.

Absolwenci Liceum Pedagogicznego postawili sobie za cel zdobycie informacji o zaginionym wizerunku godła polskiego. Może ktoś z czytelników codziennika posiada informacje o zaginionej figurze i zechciałby się podzielić nimi?

RK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Tadek Sokołowski, matura 1966
Tadek Sokołowski, matura 1966
2 lata temu

VII zjazd,który odbył się na początku lipca 2016r.był moim czwartym już zjazdem,w którym brałem udział.Podziwiam i wyrażam szacunek dla organizatorów zjazdu.Jest to ogromny wysiłek i bezinteresowna praca,która nie zawsze przez biorących udział w zjeżdzie jest zauważona.

Jolanta Liszkiewicz (Kresa) absolwentka LP r. 1968
Jolanta Liszkiewicz (Kresa) absolwentka LP r. 1968
4 lata temu

Bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w VII Zjeździe Absolwentów LP w Mławie i na własne oczy obejrzeć wszystkie eksponaty wystawy „Była sobie szkoła”. Pozdrawiam uczestników Zjazdu, dziękuję organizatorom i Panu dyrektorowi ZS nr 3 w Mławie, gdzie mieści się wystawa.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x