Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Od 1 sierpnia nowa niższa taryfa opłat za ciepło w PEC


05cd5a1cc01bc6b11e4268fc8c039411Średnio o ok. 7,59 procent obniżą się od 1 sierpnia 2016 r. koszty zużycia ciepła w przeciętnym mławskim domu ogrzewanym energią z Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. W skali roku to rachunki niższe o około 160 zł.

Sprzedam Piec


Przy założeniu, że od 1 sierpnia będziemy zużywać tyle samo ciepła, co w 2014 roku, za konsumowaną energię zapłacimy średnio o 7,59 proc. mniej. Dla przeciętnego właściciela mieszkania o powierzchni 50 m kw., który dotychczas płacił za ciepło 2100 zł rocznie, oznacza to, że teraz będzie go to kosztowało 1940,5 zł (mniej o 159,5 zł). Należy jednak pamiętać, że są to wartości uśrednione i będą się wahać u poszczególnych odbiorców, korzystających w sumie z siedmiu różnych grup taryfowych. Najniższy spadek ceny wyniesie 3,38 proc., najwyższy – 9,25 proc.

Wprowadzenie obniżek cen ciepła jest możliwe przede wszystkim dzięki pomyślnie przeprowadzonym przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przetargom. Spółce udało się kupić tańsze: gaz, miał węglowy i energię elektryczną. Wpływ na obniżkę cen miały też takie czynniki, jak m.in. optymalizacja zatrudnienia, prowadzenie księgowości przez firmę zewnętrzną oraz prace mające na celu większą mechanizację robót.

Zaproponowana przez PEC nowa taryfa musiała uzyskać zatwierdzenie Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Mławskie przedsiębiorstwo wnioskowało o to 21 września 2015 r. Po dokonaniu analiz i wymianie bogatej korespondencji z mławskim PEC-em, prezes URE zatwierdził taryfę 23 czerwca br., zaś pięć dni później jego decyzja została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego i będzie obowiązywała przez 12 miesięcy. Powinna ona zacząć obowiązywać nie wcześniej niż 14 dni i nie później niż 45 od daty jej publikacji. Jako że odczyty liczników prowadzone będą w budynkach pod koniec lipca, PEC zdecydował, że nowa taryfa wejdzie w życie 1 sierpnia.

Prezes Zarządu PEC-u Jan Tadeusz Przybyłek zapowiada dalsze prace, dzięki którym ponoszone przez mieszkańców opłaty za ciepło będą mogły się zmniejszać. Obecnie trwa wdrażanie komputerowego systemu sterowania kotłami, dzięki któremu powinien nastąpić spadek zużycia miału. Prowadzone są także rozmowy z Powiatowym Urzędem Pracy mające doprowadzić do zatrudnienia w PEC-u dwóch inżynierów energetyki, którzy w sposób optymalny będą mogli wykorzystywać nowe rozwiązania technologiczne w przedsiębiorstwie.

Z ciepła wytwarzanego w PEC-u z roku na rok korzysta coraz więcej mławian, a kolejni stoją w kolejce. W ciągu najbliższych lat zostanie zmodernizowany budynek socjalny przy ul. Smolarnia 6, do którego również będzie doprowadzona energia z PEC-u. Każdy, kto chciałby podłączyć swoją nieruchomość do sieci, może o to wnioskować w przedsiębiorstwie (ul. Powstańców Styczniowych 3). Ciepło systemowe to dla mieszkańców wygoda, niskie koszty i przede wszystkim –  bezpieczeństwo użytkowania.

źródło: Krzysztof Napierski / UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x