Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Niedziałki. Pamiętamy o Puszczyku i Jego Żołnierzach


slider niedziałkiWe wtorek, 5 lipca w Niedziałkach, gm. Lipowiec Kościelny odbyła się uroczystość ku czci dowódcy ostatniego oddziału Narodowego Zjednoczenia Wojskowego działającego na Północnym Mazowszu, ppor. Władysława Grabowskiego „Puszczyka” i Jego Żołnierzy.


Zostali oni bestialsko zamordowani 63 lata temu na ziemi mławskiej w ubecko-milicyjnej obławie lub zmarli w wyniku odniesionych w niej ran, a osoby udzielające im pomocy zostały aresztowane i skazane na długoletnie więzienie. Właśnie w więzieniu, niespełna dwa lata później, zmarła wspierająca  oddział Puszczyka Janina Jezierska, ps. Grześ. Miejsce pochówku doczesnych szczątków tych walecznych ludzi jak dotąd pozostaje nieodkryte, jedynie w miejscu ich śmierci, dzięki staraniom rodzin, władz lokalnych i mieszkańców gminy, 15 lat temu stanął obelisk upamiętniający te dramatyczne wydarzenia. Właśnie wokół niego, jak co roku, zebrali się członkowie rodzin poległych partyzantów, przedstawiciele władz lokalnych i instytucji historycznych oraz mieszkańcy pobliskich osad. Wszystko po to, by przypomnieć i uczcić pamięć Władysława Grabowskiego Puszczyka oraz jego siedmiu żołnierzy: Antoniego Tomczaka, ps. Malutki, Władysława Barwińskiego, ps. Sowa, Henryka Barwińskiego, ps. August, Kazimierza Żmijewskiego ps. Jan, Feliksa Gutkowskiego Gutka, Piotra Grzybowskiego, ps. Jastrząb, Lucjana Krępskiego, ps. Rekin.

Uroczystość w tym roku została włączona do ogólnopolskich obchodów ku czci Żołnierzy Wyklętych  i tym samym  objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Jarosław Goschorski, Wójt Gminy Lipowiec Kościelny powitał wszystkich i po krótce przypomniał tragiczne dzieje ostatnich partyzantów. Następnie  ks. Grabowski odprawił polową mszę świętą,  po której odczytano Apel Poległych oraz złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą żołnierzy. W kilku słowach wypowiedzieli się także zaproszeni przez organizatorów goście.  Prezes Stowarzyszenia Historycznego Mazowsza Północnego Olga Grabowska, prywatnie krewna ppor. Puszczyka, odczytała list Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Michał Nowak oraz Andrzej Cisek z Instytutu Pamięci Narodowej w imieniu profesora Krzysztofa Szwagrzyka oraz swoim zapewnili, że w IPN trwają intensywne prace mające na celu odnalezienie miejsca pochówku partyzantów z oddziału Puszczyka.  Wzruszony profesor Ryszard Juszkiewicz wyraził zadowolenie z faktu, iż po latach zaczynamy dochodzić prawdy o tamtych tragicznych wydarzeniach. Zaprosił także do lektury kolejnej książki traktującej o Żołnierzach Wyklętych.

Później przyszedł czas na chwilę zadumy i refleksji podczas koncertu poetycko-muzycznego w wykonaniu poetki Iwony Zawiszy-Chrzanowskiej, młodzieży ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Lipowcu Kościelnym oraz chóru z klubu seniora Gorące Serca.

Organizatorami tegorocznych obchodów w Osadzie Niedziałki byli Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Światowy Związek Żołnierzy AK Obwód w Mławie, Gmina Lipowiec Kościelny oraz Stowarzyszenie Historyczne Mazowsza Północnego.

KG

« 1 z 2 »
Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x