Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Tylko do 15 lipca można złożyć wniosek o dofinansowanie kształcenia


zeranskiOd 1 do 15 lipca Powiatowy Urząd Pracy przyjmuje wnioski o dofinansowanie z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Dla kogo i na co te pieniądze?


Ten rodzaj wsparcia finansowego przeznaczony jest dla pracowników zatrudnionych w jakiejkolwiek firmie na wsparcie kształcenia zawodowego. Z tego wsparcia mogą korzystać również pracodawcy. Ważne jest, aby przeznaczenie środków miało związek z branżą lub zawodem wykonywanym oraz skutkowało podniesieniem obecnych, lub uzyskaniem nowych kwalifikacji. Drugim priorytetem jest wspieranie kształcenia ustawicznego pracowników, którzy udokumentują wykonywanie prac w szczególnych warunkach, przez co najmniej 15 lat, którym przysługuje prawo do emerytury pomostowej. Kolejnym priorytetem jest wsparcie młodych, nowozatrudnionych pracowników na podstawie umów refundowanych pracodawcy przez starostę.

Wniosek złożyć może każdy pracodawca zatrudniający choćby tylko jednego pracownika na podstawie umowy o pracę. Nie ma przy tym znaczenia czy zatrudnia go na pełny etat, czy tylko na jego część. Z takiego dofinansowania nie mogą skorzystać pracodawcy zatrudniający pracowników na podstawie umowy o dzieło i osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

O jakich pieniądzach mowa?

W ramach KFS można uzyskać sfinansowanie:

– do 80% kosztów kształcenia ustawicznego – rocznie na jednego uczestnika – maksymalnie 300% przeciętnego wynagrodzenia.

W przypadku mikroprzedsiębiorców ( zatrudniających mniej niż 10 pracowników, lub o obrocie rocznym mniejszym niż 2 mln euro) można uzyskać 100 % kosztów kształcenia. Statystyczne przeciętne wynagrodzenie w 2016 roku to kwota ok. 4 tys. zł.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy funkcjonował już w 2015 roku. Mławski urząd pracy rozdysponował wówczas kwotę 400 tys. zł. Największym beneficjentem tych środków był SP ZOZ w Mławie, który otrzymał ponad 100 tys. zł dofinansowania. Łącznie wsparcie otrzymało 39 pracodawców.

W 2016 roku Powiatowy Urząd Pracy dysponuje kwotą 580 tys. zł.  Nabór wniosków ogłaszany jest dwukrotnie w ciągu roku. Pierwszy odbył się w miesiącu lutym br. Od pracodawców wpłynęło wówczas 75 wniosków na kwotę 1 127 370,21 zł. W pierwszej turze rozdysponowano już kwotę ponad 280 tys. zł.  przeznaczoną dla 30 pracodawców. Tak jak w roku poprzednim, tak i obecnie największe kwotowo wsparcie otrzymał mławski szpital – niemal 66 tys. zł. Podobnie jak w ubiegłym roku wśród pracodawców, którzy uzyskali dofinansowanie znalazły się zarówno większe firmy jak Wipasz, Dźwigpol, czy Eksbut jak i szereg mniejszych. Takie wsparcie otrzymywały również jednostki samorządowe jak starostwo, urząd miasta i inne. Obecnie trwa drugi, ostatni w tym roku nabór wniosków.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x