Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo

LG skoncentruje produkcję telewizorów w Mławie czy Kobierzycach?


DSC01716Co jakiś czas w przestrzeni publicznej pojawiają się jakieś wieści o decyzjach planowanych w LG Electronics. Różne i czasem sprzeczne zapowiedzi pojawiają się też teraz, w trakcie negocjacji z rządem Rzeczypospolitej Polskiej kończącej się umowy inwestycyjnej.

KSP Mława nabór

Umowa zawarta w 2005 roku na okres 10 lat, zobowiązywała firmę do zainwestowania minimum 90 mln euro i utworzenia ponad 2 tys. miejsc pracy, w zamian za uzyskane ulgi.  W 2015 roku umowa została przedłużona do końca 2016 roku, a jak z kalendarza wynika, ta data zbliża się nieuchronnie.

Ze strony zarządy firmy LG Electronics wypłynęła jasna deklaracja. Jest plan koncentracji produkcji telewizorów w mławskiej fabryce, co wiąże się z przeniesieniem części produkcji z Kobierzyc pod Wrocławiem właśnie do Mławy. W zamian pod Wrocławiem skoncentrowana ma być produkcja sprzętu AGD. Oficjalnie wyrażone poparcie dla właśnie takich działań firma LG uzyskała od lokalnych samorządów z naszego terenu. Oczywiście Mława byłaby bardzo zadowolona z takiego stanu rzeczy. Tajemnicą poliszynela jest bowiem fakt istnienia pewnego rodzaju rywalizacji pomiędzy Kobierzycami a Mławą. Taka decyzja zapewne wiązałaby się z dodatkowymi miejscami pracy w Mławie. Ze względu na powyższą deklarację wydaje się, że możemy spać spokojnie. A jednak, nie do końca.

Otóż 2 lipca w koreańskim The Korea Herald ukazał się artykuł „LG Electronics merges production bases in Europe”, którego autor – Kim Young-won stawia tezę przeciwną. Twierdzi, że to właśnie do Wrocławia trafi cała produkcja telewizorów. Autor artykułu, choć mieszka w dalekiej Korei, nie pomylił geografii. Mławę lokalizuje w północnej części Polski, a Wrocław w zachodniej. Ciekawostką jest jednak, że nie wiadomo, kto jest źródłem takich rewelacji. Kim Young-won powołuje się na wypowiedź dla koreańskiego portalu MoneyToday nie wymienionego z nazwiska przedstawiciela korporacji. Przypadek? Można rzeczywiście zastanawiać się nad celem właśnie takiej publikacji, właśnie w tym czasie.

Polityka wielkich koncernów rządzi się swoimi prawami. O tym jednak, żeby zapadła taka decyzja jaką ogłosił The Korea Herald  nic nie wiedzą ani Daniel Kortlan dyrektor ds. korporacyjnych w LG Electronics, ani poseł Anna Cicholska.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

25 - liczba komentarzy w artykule "LG skoncentruje produkcję telewizorów w Mławie czy Kobierzycach?"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Krzysztof Bruździak
Gość

Przy całym szacunku dla Pani Emerytki i Pani Eli mam zasadnicze pytanie. Dlaczego miłe Panie zarzucając innym niemoralność i pisząc,że „Narzekać i opluwać ludzi anonimowo może każdy” czy „Też uważam,że to nie jest na miejscu anonimowo narzekać i opluwać ludzi” same Panie piszą anonimowo zamiast pod swoimi nazwiskami. Jakie Panie mają obawy broniąc Pana Burmistrza? Każdy ma prawo i ja też być zachwycony kolorystyką fasadowej Mławy,plenerową siłownią i pięknym parkiem pytając o jego koszty,łącznie z remontami i w ilu etapach? Ale jednocześnie trzeba pamiętać o wyrzuceniu z aglomeracji części Wólki,braku zachodniej obwodnicy,dworca zintegrowanego czy chociażby stanie oczyszczalni ścieków.

Do wszystkich
Gość

Włodarz ukradł 10 lat mieszkańcom tego zacnego miasta. Nazwijmy jego po prostu, Złodziejem Czasu- mówmy o tym stanowczo i pewnie

Emerytka
Gość

Kowalewski tchnął w to miasto w końcu życie. Ja wiem, że niektórych to boli, ale taka jest prawda. Ludzie, którzy przyjechali na zjazd absolwentów Liceum byli zachwyceni tym jak Mława wygląda i jak jest zarządzane. Narzekać i opluwać ludzi anonimowo może każdy, ale jest to niesprawiedliwe i niemoralne!

Mieszkanka
Gość

Burmistrz uśmiechnął sie i pocałował w rączkę i jest cacy, centrum jest ok, kwitną kwiatki. Jeżeli w taki sposób oceniamy menadżera miasta – to gratuluje, każda firma pod takimi rządami by splajtowała, znajomość socjotechniki u włodarza jest na szóstke z plusem, gorzej z zarządzaniem i ekonomią.

Ela
Gość

W pełni popieram Emerytkę i uważam że Mława naprawdę w ostatnim czasie za rządów p Burmistrza Kowalewskiego zmieniła się bardzo na plus:) Mamy piękny park, siłownie na świeżym powietrzu itp.Tez uważam że to nie jest na miejscu anonimowo narzekać i opluwać ludzi bo to jest niesprawiedliwe i niemoralne:(

Henryk
Gość

Nikt nie robi wszystkiego dobrze lub wszystkiego źle. Kowalewski też. Jest miły i uśmiechnięty. Dotychczas raczej na plus oceniałem go, ale podwyżki za ścieki i ten numer z prywatną oczyszczalnią to źle dla mieszkańców. bardzo źle. A jeszcze w Mławie są najwyższe podatki. to niedobrze

Oszczędna
Gość

Niemoralne, droga Pani, to jest wyciąganie na wszystko kasy z kieszeni podatników i wydawanie ich bez żadnych skrupułów na lewo i prawo bez zastanowienia, kiedy można te pieniądze pozyskać z funduszy UE lub z innych zewnętrznych funduszy wspierających różne programy jak np. ochronę środowiska.
Czy jak idzie Pani na zakupy to wybiera Pani drogie i niesprawdzone artykuły? czy stara się Pani robić te zakupy z głową na karku?

Ktoś
Gość

Jasno z tej dyskusji wynika jeden bardzo ważny wniosek: Przewodniczący KO Nr 8, jest nietolerowany przez burmistrza, o czym jasno burmistrz w swoich wypowiedziach mówi

...
Gość

„nietolerowany” – to zbyt delikatne określenie, jest niestrawny.
Każde działanie tego Pana odbija się burmistrzowi przez miesiąc jak dobry bigos 😀
Tyle, że siły są bardzo nierówne. Napadanie silniejszego na słabszego i niszczenie go takie bardzo niskie, no ale skuteczne, można przytoczyć już kilka nazwisk.

Do Obywatela
Gość
Twoje spostrzeżenia, co do pracy przewodniczącego są nieadekwatne do sytuacji. Przewodniczący, w przeciwieństwie do Przewodniczącego RM, nie odbiera mieszkańcom głosu. Mało tego przewodniczący zarządu osiedla Nr 8, walczy o swoje osiedle i nie tylko. Takiego przewodniczącego sobie bym życzył, i nie tylko ja. Wiec, o którym wspominasz, był organizowany, ale przez pewnego megalomana o grubiańskich manierach. Ten megaloman, co bez przerwy z zebrania przewodniczącego urządził sobie zadymę, ale i również spot reklamowy, jak najszybciej powinien zostać odsunięty od władzy. Megaloman, który wszystko chce oddać w prywatne ręce, powinien być nazwany największym Zadymiarzem w Mławie, który na króla miasta już się… Czytaj więcej »
Obywatel
Gość

Przewodniczący, który urządza u siebie wiec z udziałem osób z zewnątrz i kradnie mieszkańcom ich czas nie nadaje się na to stanowisko. Nie wiem co robił tam pan Bruździak, albo ta krzycząca pani, ale wiem, że pan przewodniczący w ogóle nie potrafił uporządkować sytuacji. Był bezradny, więc się nie nadaje.

ktoś
Gość

Jednak „ktoś” ma rację, o czym świadczy powyższy komentarz 🙂
Nagonka na przewodniczącego w pełni, nie tylko RM, nie tylko biznesmeni, ale nawet mieszkańcy osiedla są napuszczani przeciwko niewygodnemu dla władz radnemu.
To nie pierwszy człowiek, którego chce się zniszczyć, bo nie przytakuje, bo zadaje pytania, bo za dużo mówi i za dużo działa, za dużo wymaga od władz, jest po prostu krnąbrny, nieposłuszny.
Takich nasza władza nie lubi, oj nie lubi.

wpDiscuz