Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

LG skoncentruje produkcję telewizorów w Mławie czy Kobierzycach?


DSC01716Co jakiś czas w przestrzeni publicznej pojawiają się jakieś wieści o decyzjach planowanych w LG Electronics. Różne i czasem sprzeczne zapowiedzi pojawiają się też teraz, w trakcie negocjacji z rządem Rzeczypospolitej Polskiej kończącej się umowy inwestycyjnej.

Sprzedam Piec


Umowa zawarta w 2005 roku na okres 10 lat, zobowiązywała firmę do zainwestowania minimum 90 mln euro i utworzenia ponad 2 tys. miejsc pracy, w zamian za uzyskane ulgi.  W 2015 roku umowa została przedłużona do końca 2016 roku, a jak z kalendarza wynika, ta data zbliża się nieuchronnie.

Ze strony zarządy firmy LG Electronics wypłynęła jasna deklaracja. Jest plan koncentracji produkcji telewizorów w mławskiej fabryce, co wiąże się z przeniesieniem części produkcji z Kobierzyc pod Wrocławiem właśnie do Mławy. W zamian pod Wrocławiem skoncentrowana ma być produkcja sprzętu AGD. Oficjalnie wyrażone poparcie dla właśnie takich działań firma LG uzyskała od lokalnych samorządów z naszego terenu. Oczywiście Mława byłaby bardzo zadowolona z takiego stanu rzeczy. Tajemnicą poliszynela jest bowiem fakt istnienia pewnego rodzaju rywalizacji pomiędzy Kobierzycami a Mławą. Taka decyzja zapewne wiązałaby się z dodatkowymi miejscami pracy w Mławie. Ze względu na powyższą deklarację wydaje się, że możemy spać spokojnie. A jednak, nie do końca.

Otóż 2 lipca w koreańskim The Korea Herald ukazał się artykuł „LG Electronics merges production bases in Europe”, którego autor – Kim Young-won stawia tezę przeciwną. Twierdzi, że to właśnie do Wrocławia trafi cała produkcja telewizorów. Autor artykułu, choć mieszka w dalekiej Korei, nie pomylił geografii. Mławę lokalizuje w północnej części Polski, a Wrocław w zachodniej. Ciekawostką jest jednak, że nie wiadomo, kto jest źródłem takich rewelacji. Kim Young-won powołuje się na wypowiedź dla koreańskiego portalu MoneyToday nie wymienionego z nazwiska przedstawiciela korporacji. Przypadek? Można rzeczywiście zastanawiać się nad celem właśnie takiej publikacji, właśnie w tym czasie.

Polityka wielkich koncernów rządzi się swoimi prawami. O tym jednak, żeby zapadła taka decyzja jaką ogłosił The Korea Herald  nic nie wiedzą ani Daniel Kortlan dyrektor ds. korporacyjnych w LG Electronics, ani poseł Anna Cicholska.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
25 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof Bruździak
Krzysztof Bruździak
4 lata temu

Przy całym szacunku dla Pani Emerytki i Pani Eli mam zasadnicze pytanie. Dlaczego miłe Panie zarzucając innym niemoralność i pisząc,że „Narzekać i opluwać ludzi anonimowo może każdy” czy „Też uważam,że to nie jest na miejscu anonimowo narzekać i opluwać ludzi” same Panie piszą anonimowo zamiast pod swoimi nazwiskami. Jakie Panie mają obawy broniąc Pana Burmistrza? Każdy ma prawo i ja też być zachwycony kolorystyką fasadowej Mławy,plenerową siłownią i pięknym parkiem pytając o jego koszty,łącznie z remontami i w ilu etapach? Ale jednocześnie trzeba pamiętać o wyrzuceniu z aglomeracji części Wólki,braku zachodniej obwodnicy,dworca zintegrowanego czy chociażby stanie oczyszczalni ścieków.

Do wszystkich
Do wszystkich
4 lata temu

Włodarz ukradł 10 lat mieszkańcom tego zacnego miasta. Nazwijmy jego po prostu, Złodziejem Czasu- mówmy o tym stanowczo i pewnie

Emerytka
Emerytka
4 lata temu
Reply to  Do wszystkich

Kowalewski tchnął w to miasto w końcu życie. Ja wiem, że niektórych to boli, ale taka jest prawda. Ludzie, którzy przyjechali na zjazd absolwentów Liceum byli zachwyceni tym jak Mława wygląda i jak jest zarządzane. Narzekać i opluwać ludzi anonimowo może każdy, ale jest to niesprawiedliwe i niemoralne!

Ela
Ela
4 lata temu
Reply to  Emerytka

W pełni popieram Emerytkę i uważam że Mława naprawdę w ostatnim czasie za rządów p Burmistrza Kowalewskiego zmieniła się bardzo na plus:) Mamy piękny park, siłownie na świeżym powietrzu itp.Tez uważam że to nie jest na miejscu anonimowo narzekać i opluwać ludzi bo to jest niesprawiedliwe i niemoralne:(

Oszczędna
Oszczędna
4 lata temu
Reply to  Ela

Niemoralne, droga Pani, to jest wyciąganie na wszystko kasy z kieszeni podatników i wydawanie ich bez żadnych skrupułów na lewo i prawo bez zastanowienia, kiedy można te pieniądze pozyskać z funduszy UE lub z innych zewnętrznych funduszy wspierających różne programy jak np. ochronę środowiska.
Czy jak idzie Pani na zakupy to wybiera Pani drogie i niesprawdzone artykuły? czy stara się Pani robić te zakupy z głową na karku?

Henryk
Henryk
4 lata temu
Reply to  Ela

Nikt nie robi wszystkiego dobrze lub wszystkiego źle. Kowalewski też. Jest miły i uśmiechnięty. Dotychczas raczej na plus oceniałem go, ale podwyżki za ścieki i ten numer z prywatną oczyszczalnią to źle dla mieszkańców. bardzo źle. A jeszcze w Mławie są najwyższe podatki. to niedobrze

Mieszkanka
Mieszkanka
4 lata temu
Reply to  Emerytka

Burmistrz uśmiechnął sie i pocałował w rączkę i jest cacy, centrum jest ok, kwitną kwiatki. Jeżeli w taki sposób oceniamy menadżera miasta – to gratuluje, każda firma pod takimi rządami by splajtowała, znajomość socjotechniki u włodarza jest na szóstke z plusem, gorzej z zarządzaniem i ekonomią.

Ktoś
Ktoś
4 lata temu

Jasno z tej dyskusji wynika jeden bardzo ważny wniosek: Przewodniczący KO Nr 8, jest nietolerowany przez burmistrza, o czym jasno burmistrz w swoich wypowiedziach mówi

...
...
4 lata temu
Reply to  Ktoś

„nietolerowany” – to zbyt delikatne określenie, jest niestrawny.
Każde działanie tego Pana odbija się burmistrzowi przez miesiąc jak dobry bigos 😀
Tyle, że siły są bardzo nierówne. Napadanie silniejszego na słabszego i niszczenie go takie bardzo niskie, no ale skuteczne, można przytoczyć już kilka nazwisk.

Do Obywatela
Do Obywatela
4 lata temu

Twoje spostrzeżenia, co do pracy przewodniczącego są nieadekwatne do sytuacji. Przewodniczący, w przeciwieństwie do Przewodniczącego RM, nie odbiera mieszkańcom głosu. Mało tego przewodniczący zarządu osiedla Nr 8, walczy o swoje osiedle i nie tylko. Takiego przewodniczącego sobie bym życzył, i nie tylko ja. Wiec, o którym wspominasz, był organizowany, ale przez pewnego megalomana o grubiańskich manierach. Ten megaloman, co bez przerwy z zebrania przewodniczącego urządził sobie zadymę, ale i również spot reklamowy, jak najszybciej powinien zostać odsunięty od władzy. Megaloman, który wszystko chce oddać w prywatne ręce, powinien być nazwany największym Zadymiarzem w Mławie, który na króla miasta już się nie nadaje i nie nadawał

Obywatel
Obywatel
4 lata temu

Przewodniczący, który urządza u siebie wiec z udziałem osób z zewnątrz i kradnie mieszkańcom ich czas nie nadaje się na to stanowisko. Nie wiem co robił tam pan Bruździak, albo ta krzycząca pani, ale wiem, że pan przewodniczący w ogóle nie potrafił uporządkować sytuacji. Był bezradny, więc się nie nadaje.

ktoś
ktoś
4 lata temu
Reply to  Obywatel

Jednak „ktoś” ma rację, o czym świadczy powyższy komentarz 🙂
Nagonka na przewodniczącego w pełni, nie tylko RM, nie tylko biznesmeni, ale nawet mieszkańcy osiedla są napuszczani przeciwko niewygodnemu dla władz radnemu.
To nie pierwszy człowiek, którego chce się zniszczyć, bo nie przytakuje, bo zadaje pytania, bo za dużo mówi i za dużo działa, za dużo wymaga od władz, jest po prostu krnąbrny, nieposłuszny.
Takich nasza władza nie lubi, oj nie lubi.

ktoś
ktoś
4 lata temu

Czy to prawda, że burmistrz rozpoczął akcję podburzania wszystkiego cię rusza przeciwko Przewodniczącemu Osiedla nr 8 ? bo swoimi wystąpieniami stał się dla włodarza uciążliwy?

Jeśli jest w tym ziarnko prawdy, to dobrze obserwujcie jak w naszym mieście niszczy się ludzi, którzy chcą dla tego miasta dobrze, którzy są uczciwi i nie boją się przeciwstawiać władzy.

Krzysztof Bruździak
Krzysztof Bruździak
4 lata temu

Gwoli sprawiedliwości chciałbym przypomnieć,że pierwsza próba budowy S7
miała miejsce grubo ponad 10 lat temu ze wszystkimi sensownymi planami i
pomimo uroczystego porozumienia na zamku w Nidzicy,wyłożenia pieniędzy nie została zrealizowana.Dlaczego?Już dawno więc powinniśmy jeździć tą trasą i nawet nikt nie wiedział o jakimś stowarzyszeniu bo go po prostu nie było.A czy ktoś przeszkadzał i rzucał kłody pod przebudowę odcinka Nidzica-
Napierki,który miał być oddany na EURO 2012? To dlaczego dopiero teraz
przystąpiono do budowy i kto po prostu nawalił?Też stowarzyszenie?

Krzysztof Bruździak
Krzysztof Bruździak
4 lata temu

A Pana Marka bardzo bym prosił ,by pokazał te rzucane kłody jako dowód rzeczowy swojej nie do końca sprawdzonej tezy i by się trochę miarkował ze stawianiem następnych zarzutów o braku „troski” i „głębokiej miłości” gdyż to
zaczyna być po prostu niesmaczne.Jeżeli już wcześniej były dęte zarzuty,że to przez moją osobę wycofali się ważni inwestorzy to proszę to udowodnić na
dokumentach a nie bezpodstawnymi posądzeniami.Chociaż zaskoczył mnie
Pan swoją opinią,z której może wynikać bardzo zła ocena dotychczasowej skuteczności organów zwłaszcza samorządowych w realizacji swoich planów i dysponujących całą armią urzędników wobec jak na razie mówiąc pogardliwie jednego Don Kichota porywającego się z motyką na słońce.

Krzysztof Bruździak
Krzysztof Bruździak
4 lata temu

Panie Andrzeju, a skąd w ogóle Panu przyszedł pomysł do głowy by zadać takie pytanie? Moje zdanie jest tutaj najmniej ważne gdyż decyduje głos wyborców czyli mieszkańców,którzy są bombardowani wręcz różnymi opiniami
o braku współpracy przewodniczącego z władzami,nieznajomością przepisów
czy brakiem doświadczenia co można także odczytać jako zarzuty do jego wyborców.A czy Pan nie jest „przeciwko” firmom zanieczyszczającym na terenie KO środowisko?Ja bym sobie życzył takiej aktywności mojego przewodniczącego,mającego trudności z przekazaniem wyżej wniosków zaś mieszkańcy już chyba nie pamiętają kiedy było ostatnie zebranie KO.

Marek
Marek
4 lata temu

Panie Bruździak, rzeczywiscie – czas, zeby sie pan opamietał! Fakt, że pana stowarzyszenie od lat rzuca kłody pod przebudowę mławskiego odcinka siodemki nie świadczy o glebokiej milosci do miasta i troski o dobro jej mieszkańców. I z pewnością nie zacheca inwestorów do zakladania firm w Mławie.

INC
INC
4 lata temu

Nie ma się, co dziwić Panie Bruździak. Władza czując,że pewne ruchy rodzą się w Mławie, stara się je oskarżać o zadymę, niepokój, rozboje, pieniactwo. Zauważy pan, jak często włodarz tego miasta ( może to być miasto X) traci kontrolę nad tym, co się dzieje. Jego nieustanna „cukierkowa” polityka, przynosi regres w rozwoju tego miasta. Brak zrównoważonej polityki rozwoju, będzie owocowało, złym stanem rynku pracy. Koniec ery obecnego układu, może być bliski. Niektórzy mieszkańcy, w kościach czują nadciągające zmiany sceny politycznej w Mławie. A zmiany te, moga być ogromne. Prekariusze są coraz silniejsi !

pracownik
pracownik
4 lata temu

100% TV od 2017r w Mławie bedzie produkowane. Juz nie ma odwrotu, zaczely sie przenosiny wszystkiego do Mławy.

Andrzej
Andrzej
4 lata temu

Czy Pana zdaniem, panie Krzysztofie, przewodniczący Zarządu Osiedla, jest przeciw firmom w Mławie działającym ?

Krzysztof Bruździak
Krzysztof Bruździak
4 lata temu

Najłatwiej to u nas jest podejmować apele. Większe atuty dla negocjatorów
i władz za lokalizacją tej produkcji i ułatwieniami dla innych inwestorów mogą
być niskie koszty działalności/opłata kanalizacyjna,za wodę/ czy zapewnienie
obsługi za pośrednictwem terminala kontenerowego.To są rzeczywiste atuty,
podobnie jak przygotowanie terenów inwestycyjnych.Na jednej z konferencji z ust samego Marszałka Pan Struzika usłyszałem,że jednym z warunków lokalizacji LG w Mławie miało być zapewnienie obsługi strefy poprzez jej skomunikowanie z DK Nr.7 poprzez wybudowaną ZOM.Cierpliwość na realizację obietnic też ma pewne granice,czemu nie należy się dziwić.

Krzysztof Bruździak
Krzysztof Bruździak
4 lata temu

Nie wiem dlaczego wyskoczyło Anonimowo ale to świadczy o jakości mojego komputera zrywającego połączenia i zjadającego litery.Anonimowo to lubują
się pewne osoby pisać donosy na sąsiadów zwłaszcza do skarbówki czego spora część obywateli doświadczyła jak i prowadzenie akcji dyskredytowania
i wręcz obrażania naszych największych firm mających lokalizację w Mławie w
ramach społecznej akcji nienawiści. Mnie osobiście cieszą sukcesy innych i zwiększające się grono mławskich milionerów bo to się przekłada na nas wszystkich i wizerunek Mławy.

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu

Jestem zdumiony podobnie jak Pan Burmistrz na ostatnim zebraniu KO Nr.8 Obrońców Mławy takimi działaniami mogącymi hamować rozwój Mławy. Jestem także zdumiony,że nikt jeszcze nie wskazał mojej winy jako sprawcy wszelkich nieszczęść spadających na Mławę i jej włodarzy. Z ubolewaniem przyjąłem „zawoalowaną” w wypowiedziach Pana Burmistrza próbę nakręcania spirali nienawiści do mojej osoby już nie tylko w społeczeństwie ale i w mławskim biznesie i poważnych firmach.Chyba czas się opamiętać?!

kot
kot
4 lata temu

Byłoby to bardzo przykre dla Mławy. Zahamuje to rozwój Mławy, spowoduje migrację ludności.lepiej nie.

stała czytelniczka
stała czytelniczka
4 lata temu

Własnie do Mławy zostanie z Wrocławia przeniesiona produkcja telewizorow juz zostali przyjęci nowi pracownicy i sa juz plany pracy wlasnie modeki z Wricławia tylko ciekawe po co pisze Korea takie głupoty jak stan faktyczny jest inny

25
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x