Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Dzierzgowo. Jedyny wójt w powiecie bez absolutorium


slider dzierzgowoRobert Jeliński, wójt gminy Dzierzgowo nie otrzymał absolutorium z wykonania budżetu za rok 2015. Tak postanowiła zdecydowana większość radnych na wczorajszej (30 czerwca) sesji Rady Gminy Dzierzgowo. Tym samym wójt Jeliński został jedynym wójtem w powiecie mławskim, który takiego „rozgrzeszenia” nie otrzymał.  Za nie udzieleniem absolutorium zagłosowało 9 radnych, 4 było przeciwnych takiej uchwale, 1 wstrzymał się od głosu.


ksp Mława
Reklama

Takie rozstrzygnięcie zapowiadał już początek sesji, kiedy to większością głosów zmieniono jego porządek – zamieniając w nim projekt uchwały o udzieleniu absolutorium na projekt o nie udzieleniu.

Wójt Robert Jeliński mówiąc o wykonaniu budżetu w 2015 roku, wskazywał, że został on zrealizowany prawidłowo i dobrze.

– Uchwała budżetowa została wykonana w 100 %. To były naszejelinski starania, aby wykonać dochody na najwyższym poziomie, a wydatki nie zostały przekroczone. Budżet zamknął się nadwyżką, którą przeznaczymy jako wkład własny na projekt drogowy w ramach PROW – mówił wójt Jeliński. Podziękował również za działania, szczególnie pracownikom wydziału finansowego i sekretarzowi gminy wraz z wydziałem budowlanym.

Do wykonania budżetu w roku 2015 miała zastrzeżenia komisja rewizyjna. Jej przewodniczący Krzysztof Czerwiński odczytując opinię zwrócił uwagę na nieprawidłowości stwierdzone przez komisję a dotyczące wydatków na bieżące utrzymanie i remonty dróg. Według komisji w 2015 r. zapłacona została faktura z roku 2014 na kwotę 19 883 zł , gdy na to zobowiązanie nie została zaplanowane środki w budżecie 2015. Podobna sytuacja dotyczyć miała zobowiązań do zapłacenia z tytułu remontu dróg z roku 2014 na kwotę 38 000 zł. W związku z tym komisja rewizyjna zawnioskowała o nie udzielenie absolutorium wójtowi.

czerwinskiZgodnie z procedurą  wnioski komisji rewizyjnej zarówno o udzielenie jak i nie udzielenie absolutorium są opiniowane przez organ nadzoru nad gospodarką finansową  – Regionalną Izbę Obrachunkową. Ta stwierdziła, że co prawda wniosek komisji rewizyjnej o nie udzielenie absolutorium jest poprawny pod względem formalnym, ale jego analiza „ nie wykazuje wystarczających przesłanek do uznania, że Komisja Rewizyjna dokonała skonkretyzowanej i dostatecznie udokumentowanej oceny całokształtu stopnia wykonania budżetu”. RIO podnosząc kwestię oceny budżetu w sposób kompleksowy wskazuje, że prognozy dochodów i limity wydatków są elastyczne, a ponadto „Organ wykonawczy  ma prawa i obowiązki kierowanie się oprócz kryteriów legalnych również zasadami gospodarności, celowości, racjonalności”.  W dalszej części odczytanego na sesji w całości pisma RIO wyraża opinię, że zarzuty komisji rewizyjnej nie są dostatecznie udokumentowane i sprecyzowane oraz poddane ocenie prawnej, tj. czy i jakie przepisy zostały naruszone.

W dalszej części obrad przewodniczący komisji rewizyjnej Krzysztof Czerwiński odniósł się do zarzutów RIO, okazując dokumenty według komisji potwierdzające postawione tezy. Wywiązała się też dyskusja, w której radni wskazywali przykłady wskazujące, że niektóre działania wójta nie były ani racjonalne, ani gospodarne. Po raz kolejny przywołano między innymi sprawę sprzedaży samochodu służbowego i zakup drugiego, była mowa o zakupie opony o typie nie stosowanym w żadnym z pojazdów gminnych, dużych ilościach zużywanego paliwa w tych pojazdach.  – To nie są miliony, ale bogaty liczy każdą złotówkę, a biedny każdy grosz – spuentowała radna Magdalena Nowicka.

– Prawa wartościowania, fragmentaryzacja elementów, wielkości sumaryczne, procedury realizacji,   kontradyktoryjność, prawda, prawda obiektywna  – takim językiem prawnicy mówią do nas, prostych ludzi  – podsumował opinię RIO radny Jerzy Krajewski.

Radnych nie przekonały wyjaśnienia wójta, ani te składane przez niego osobiście, ani te odczytanie przez skarbnika gminy Wiolettę Kujawę. Wójt zaprzeczył jakoby do urzędu gminy miała wpłynąć faktura za roboty drogowe w kwocie 38 tys. zł. Odnośnie drugiego zarzutu komisji rewizyjnej wyjaśniał, że faktura na kwotę 19 883 zł została zapłacona w terminie. Wójt Jeliński przyznał się do popełniania błędów, jak twierdzi popełnianych ze względu na kierowanie się bardziej sercem niż rozumem. Wielokrotnie zadeklarował też wolę współpracy z radą i lepsze jej informowanie o podejmowanych decyzjach.

Radni jednak byli konsekwentni w swoim postanowieniu.

– Dziś ta ocena nie jest pozytywna. Ale nie zamyka to drogi do współpracy. Chcemy żeby Pan się obudził. To ostatni dzwonek – podsumowała radna Magdalena Nowicka.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
18 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Do POLAK.
Do POLAK.
5 lata temu

wymieniasz potrzeby naszych mieszkańców na które właśnie ta rada szuka keszu a ty sprowadzasz to do tego ze sobie ktoś nabija w ten sposób kieszeń. Jeśli odpowiadają ci rządy obecnego wójta to zaprawdę powiadam ci ze te BRAK będziesz musiał pisac i jeszcze wiele razy pisać. Pan Wójt już wykazał się co potrafi. A jeśli piszesz ze co miesiąc sesja to najpierw sprawdź to a nie piszesz nieprawidłowe informacje.

POLAK..
POLAK..
5 lata temu
Reply to  Do POLAK.

WYMIENIAM POTRZEBY MIESZKAŃCÓW GMINY,BO KIEDY TYLKO PRZYJEŻDZAM DO DZIERZGOWA,TO WIZERUNEK OD LAT JEST TEN SAM…GDZIE BYŁA SZANOWNA RADA TYLE CZASU???PRZYKRO PATRZEĆ JAK TA GMINA UPADA!!!I NIE OBARCZAJCIE WINĄ TYLKO WÓJTA,BO TAK SAMO JESTEŚCIE TEMU WINNI..!!! BĄDZCIE OBIEKTYWNI!! DOBRZE ,ŻE CHCECIE COŚ WKOŃCU ZMIENIĆ,TYLKO NIE ZAPOMINAJCIE ,ŻE W KAŻDEJ SYTUACJI TRZEBA BYĆ CZŁOWIEKIEM……a co do Rady, to o ile wiem większość z Was była w poprzedniej kadencji razem z Wójtem ..i co ???dopiero po 6 latach się obudziliście??…chociaż lepiej późno niż wcale !!ZMIEŃCIE WÓJTA JEZELI JEST TAK ZLE !! TYLKO NIE WIEM CZY BĄDZIE CHĘTNY DO WSPÓŁPRACY W TAKIM OTOCZENIU!!POZDRAWIAM RADNEGO.

Krzysztof Bruździak
Krzysztof Bruździak
5 lata temu

A swoją drogą ciekaw jestem co teraz zrobi Rada Gminy Dzierzgowo mając na uwadze brzmienie art. 28a.ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku:”Uchwała rady gminy w sprawie nieudzielenia wójtowi absolutorium, podjęta po upływie 9 miesięcy od dnia wyboru wójta i nie później niż na 9
miesięcy przed zakończeniem kadencji, jest równoznaczna z podjęciem inicjatywy przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania wójta.

NikBAnM7
NikBAnM7
5 lata temu

Rada nie musi oglaszac referendum w gminie. Poszukaj na googlach.

Radni...
Radni...
5 lata temu
Reply to  NikBAnM7

W Google 🙂

Krzysztof Bruździak
Krzysztof Bruździak
5 lata temu

Z tego co słyszałem to w niemałych kłopotach był także Pan Wójt Gminy Lipowiec Kościelny Jarosław Goschorski,któremu podczas sesji Rady Gminy w dniu 13 czerwca 2016 roku na 15 radnych tylko 8 radnych udzieliło poparcia głosując za udzieleniem absolutorium.

POLAK..
POLAK..
5 lata temu

czytam i czytam ..i słów mi brak na to co dzieje się w tej gminie!!..A gdzie w tym całym zamieszaniu jest dobro mieszkańców???chodników- BRAK,parkingu pod kościołem-BRAK ,drogi-POPĘKANE-nie które asfalty remontu nie widziały od lat!!,inwestycji w gminie-BRAK!,..ALE ZA TO SĄ CO CHWILA KOMISJĘ,SESJE,KONTROLE-pod pozorem wyjaśnienia,bo wyjaśnień też-BRAK!, ..ZA TO WSZYSTKO BRANE SĄ ŁADNE PIENIĄDZE!! A ŚLEDZĄC GAZETY, W OSTATNIM CZASIE-CO MIESIĄC- SESJA..za darmo-RACZEJ NIE!! O JAKICH OSZCZĘDNOŚCIACH LUDZIE MÓWICIE!! WÓJTOWI OBNIŻYLI PENSJĘ O 2,5 TYŚ,MIESIĘCZNIE,A SAMI WYPROWADZAJĄ Z BUDŻETU OK.15 TYS. MIESIĘCZNIE! JEDNA WIELKA ŻENADA!!…

NikBAnM7
NikBAnM7
5 lata temu
Reply to  POLAK..

Według ciebie to wladza powinna byc bez zadnej kontroli? To jak czesto wg ciebie powinny być sesje rady bo wszedzie sa co miesiac.

uuuuu
uuuuu
5 lata temu
Reply to  POLAK..

to jak rada ma ustalic cokolwiek? ma sie spotakc na rynku przy piwie i sobie pogadac? zenada wasze myslenie jest zbyt proste

Marek
Marek
5 lata temu

No to szybko się szanowna Rada obudziła. A co robiła i gdzie była do tej pory?

Janek
Janek
5 lata temu
Reply to  Marek

Lepiej później niż wcale…!

dama
dama
5 lata temu
Reply to  Marek

w domu

Pas
Pas
5 lata temu

Obniżyli wójtowi wynagrodzenie, teraz bez absolutorium. no radni nie są malowani, nie

As
As
5 lata temu

A co z tymi fakturami do zapłacenia?

lok
lok
5 lata temu

A moim zdaniem nie tylko wójt jest winny sytuacji w gminie.!! …jest jeszcze Sekretarz,Skarbnik i cała Rada Gminy!!LUDZIE ZARZĄDZAJĄCY TĄ GMINĄ! DZIŚ SIĘ OBUDZILIŚCIE,A GDZIE BYLIŚCIE DO TEJ PORY!!! NAPRAWDĘ NIKT NIE WIEDZIAŁ WCZEŚNIEJ CO SIĘ DZIEJE???UDERZCIE SIĘ W PIERŚ I POWIEDZCIE ,ŻE NIE JESTEŚCIE WSPÓŁWINNI!!..

Krzysztof Bruździak
Krzysztof Bruździak
5 lata temu

Dlaczego?

Mieszkanka
Mieszkanka
5 lata temu

Żebyś miał zagadkę.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
5 lata temu

Wstyd tu mieszkać.

18
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x