Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Kariera Provident
Logo
MediaExpert Mława Praca Doradca Klienta

Powstanie 20 km kolektora sanitarnego na terenie Aglomeracji Mława


sliderMiasto Mława uzyskało ponad 14 mln zł. dofinansowania na budowę kolektorów kanalizacji sanitarnej na terenie Aglomeracji Mława. Całkowite koszty zadania to kwota 27 211 950 zł, a wkład własny miasta wyniesie ok. 13 mln zł. Oznacza to, że do końca roku 2018 w Mławie powstanie prawie 20 km kolektorów sanitarnych wraz z przykanalikami.

Słoneczne ogrody Mława

Taką informację przekazał podczas wtorkowej sesji rady miasta burmistrz Sławomir Kowalewski. Pozyskane środki to efekt wniosku złożonego przez urząd miasta do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Priorytet II – Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu, działanie 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach. Kanalizacja sanitarna wykonana będzie w ośmiu wybranych obszarach obejmujących ulice:

  1. Olesin, Ogrodowa, Olszynowa, Krucza, Sadowa i Zabrody – w sumie ok. 3 165 m,
  2. Żabieniec, Okólna, Nowowiejska i część ul.Piaskowej – 2 175 m.
  3. Wiśniowa, Malinowa, Poziomkowa i pozostała część ul.Piaskowej – 995 m.
  4. Łąkowa, Spokojna i Karcza – 443 m
  5. Stefana „Grota” Roweckiego, Pogorzelskiego, Cicha, Szwejkowskiego, Anyszki, Leszczyńskiego i część ul.Kościuszki – 2 522 m
  6. Brukowa, Bracka, Kościelna, Krajewskiego, Mickiewicza, Przyrynek, Rynkowa, Kapliczna i części ul. Piłsudskiego – 3 811m
  7. Jasna i Nowa – 999
  8. Akacjowa, 20 Dywizji Piechoty WP, Biskupa Leona Wetmańskiego, Kazimierza Pużaka, Górna, Majora Sergiusza Grudkowskiego, Ojca Bernarda Kryszkiewicza, Tadeusza Jasińskiego, Wiktora Altera, Ciechanowska, Podgórna, Ostaszewskiego, Górna i Cmentarna – 5717,5 m.

Dla mieszkańców spowoduje to obowiązek podłączenia budynków do kolektorów poprzez wykonanie na własny koszt przyłączy pomiędzy swoim budynkiem a granicą działki, dokąd będzie poprowadzony przykanalik.

– Cieszymy się, że ta inwestycja będzie zrealizowana. Ale zgoda rady żeby burmistrz mógł podpisać umowę i inwestycję realizować nakłada określone konsekwencje na mieszkańców. Otóż na każdej ulicy gdzie kolektor jest wybudowany każdy mieszkaniec, każdy budynek musi być przyłączony do kolektora sanitarnego i w związku z tym ścieki muszą być odprowadzone do naszej mławskiej komunalnej oczyszczalni ścieków. Kolejny raz kieruję prośbę do tych, co już mają możliwość podłączenia się i tych, którzy będą mieli, o podłączanie się – mówił burmistrz Sławomir Kowalewski.

O to, czy można było w ramach wniosków składanych do NFOŚiGW uzyskać dofinansowanie również na budowę oczyszczalni ścieków pytał radny Jerzy Rakowski.

– Czy wśród projektów była budowa kompleksowych systemów wraz z oczyszczalniami ścieków, czy znalazły się takie w rankingu projektów? Podjęliśmy uchwałę o dopłacie ( do ścieków – red.) w wys. 650 tys. rocznie. Tak zrozumiałem Pana wypowiedź, że chcemy podtrzymać tą dopłatę w czasie dłuższym. Jeżeli chcielibyśmy utrzymać dopłatę przez 30 lat to łatwo policzyć, że z budżetu będziemy musieli dołożyć około 20 mln zł. A na to na pewno dotacji nie otrzymamy – pytał radny Jerzy Rakowski.

– Być może takie projekty były. Ja interesowałem się naszym wnioskiem. Rozumiem, że Pan ma inny pomysł (na budowę oczyszczalni – red.). Ale pan zdecydował o budowie pływalni. Koszt roczny dopłat to 2 mln zł. Przez 9 lat dokładamy 18 mln zł. do inwestycji, która jest potrzebna w naszym mieście. I kiedy rada ustala stawki za korzystanie z pływalni, wtedy nikt z radnych i mieszkańców nie zastanawia się nad realnymi kosztami. Cieszę się bardzo, że poparcie zyskał mój pomysł (na budowę oczyszczalni – red.). Interesem mieszkańców Mławy oprócz tego, żeby było bezpiecznie, był pokój na świecie, w Polsce i w Mławie, jest również wybudowanie nowej oczyszczalni ścieków – odpowiadał radnemu burmistrz Kowalewski.

Burmistrz odniósł się również do wniosku radnego Mariana Wilamowskiego o zainwestowanie środków pozostałych z przetargu na budowę kolektora sanitarnego na rozpoczęcie inwestycji pozwalającej Zatorzu podłączenie do kanalizacji. Wyjaśnił, że w ramach tego projektu nie jest to możliwe.

JK

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

18
KOMENTARZE

1500
Anonimowo

jedno mnie zastanawia, buduje sie oczyszczalnie za nasze pieniadze potem to idzie w prywatne rece i ktos zarabia kupe kasy bez wkladu

Do Boy UM

Wniosek bardzo słuszny jednak, unijnych dotacji Pan Burmistrz nie bierze, bo to są BEE środki. Nalezy co się da sprzedać, przekazac lub wejść bohatersko i odważnie w PPP. Miasto co roku do ścieków nic nie bedzie dopłacać, bo to My za wszystko płacimy ale……..oczywiście partnerowi-prywaciarzowi w PPP wszystko jedno kto płaci:). Ważne, ze interes się doskonale bedzie kręcił. To jest bezprecedensowa sytuacja, kedy jeszcze nie zaczynajac biznesu juz dostało się podwyzkę:)

BOY

do tych sieci może by wybudować oczyszczalnie i ceny cieków nie wzrosną. Z unijnych dotacji Burmistrz dostanie 85% a te 15% procent to dołożyć można z tych dopłat co miasto ma co roku dopłacać do ścieków

Andrzej

Uwaga, Uwaga !!! Włodarz miasta robi zadymy!- zapamiętaj i nikomu o tym nie mów !!!

Wacke

Do „ktoś” Ulżyło Ci?

ktoś

No proszę, sama rodzina i wszyscy kolesie, 🙂 a ktoś tu jeszcze śmie pytać kto z RM ma powiązania z UM, ano jeśli ludzie gadają, to coś w tym jest. Na basenie oprócz tego, że nic się nie dzieje, to ciągle sanepid wykrywa jakiś syf, albo… kupki. Ludzie nie chcą już korzystać z tego basenu, jeżdżą tu i tam, bo syfu mają dość. Najwyższy czas Panie burmistrzu zastąpić kolegę dyrektora MOSiR kimś innym, bo inaczej basen zarośnie niedługo rzęsą. To nie jest dobry pomysł zatrudnianie kolegów i pociotów na podległych sobie stanowiskach czy firmach. Na takich stanowiskach jak np. dyrektor… Czytaj więcej »

Do Obywatel UM

Jak Pan Burmistrz chce dopłacać mniej, to tam w tym MOSIRze ma huczeć w wakacje! Co dzieci mają robić w wakacje w takim mieście jak Mława kiedy rodzice są w pracy? Od tego jest wlasnie zatrudniany menadżer zwany tutaj dyrektorem. Ten grafik to farsa, bo jeszcze dopisano do niego imprezy, ktore trwają juz od kilku tygodni. Panie Burmistrzu, Pan zatrudni Córkę od razu na to stanowisko, zamiast w jeszcze nie wybudowanym fitness klubie.

Do Obywatel UM

Dodatkowo to Burmistrz odpowiada za zarządzanie takimi wlasnie obiektami jak basen czyli ogólnie MOSIR. Jak jest, każdy widzi. Trudno cos rozwijać, jak nie ma osoby, ktora by się tym zajęła. Spójrz na grafik Wakacji z MOSiREM: przez cały miesiąc mamy dla dzieci 3zajecia rano! a w tym jeszcze w sobotę podczas Dni Mlawy:). Rano dla dzieci nie ma nic! Na basenie ZERO!!! Więc czemu Pan Burmistrz się dziwi, ze coraz wiecej dopłaca? Tam jest coraz wiecej inwestycji a coraz mniej zajęć.

Do Obywatel UM

Kolego Obserwatorze przeczytaj jeszcze raz mój wpis. Ja sobie doskonale zdaje sprawę, ze do takich inwestycji się ciagle dopłaca. Dlatego odpowiedz Burmistrza podczas sesji była po prostu nie na miejscu. Drogi, ulice, szkoły, oświetlenie, basen itd są inwestycjami miejskimi, mającymi służyć mieszkańcom. Burmistrz natomiast ma tak inwestować Nasze pieniądze aby było jak najlepiej i jak najtaniej. Środki na te zadania pochodzą z podatkow, dlatego to wlasnie Burmistrz odpowiada za rozwój miasta w celu pozyskania nowych podatkow.

Do Niezadowolonej z wladz

Dz.U z 2012r poz 391 Art.5 ust1.pkt2.

Do Niezadowolonej z wladz

Informuje Szanowną Forumowiczkę, ze obowiązek podłączenia do kanalizacji zgodnie z polskim prawem odnosi się wylacznie do posesji nie posiadających przydomowych oczyszczalni ścieków. Prosze Szanowną Redakcje o rzetelną informacje w tej sprawie.

LZ

Czy nie widzicie o co tu biega. Burmistrz chce aby za pieniądze mieszkańców powstało jak najwięcej km kanalizacji. To widać. Wie że na stołku długo już nie posiedzi bo ludzie mają dosyć już jego rządów. To też widać. Ale jak firma przejmująca Oczyszczalnie będzie z Pana burmistrza zadowolona to może znajdzie się dla niego jakaś pomadka za rozsądne pieniądze w ramach podziękowania
. Ale obym się mylił.

...niezadowolona z władz

Panie burmistrzu
Kpi Pan sobie z nas???
Co z mieszkańcami, którzy mają przydomowe oczyszczalnie ścieków???
Też chce Pan nas na siłę podłączyć do oczyszczalni ścieków budowanej poprzez PPP z naszych pieniędzy.
Nie po to budowaliśmy sobie przydomowe oczyszczalnie ścieków, żeby oprócz podatków płacić prywaciarzowi za ścieki, niech Pan sobie to wybije z głowy.

Obywatel

UM, czy ty jesteś naiwny? Złotówki są środkiem płatniczym. Wskaż mi projekt zrealizowany gdziekolwiek, za który się nie płaciło i do którego się nie dopłaca. Pływalnia powstała 10 lat temu, a cały czas, każdego roku dokładamy do jej funkcjonowania 2 mln zł. Wszystko kosztuje, musisz z tym żyć!

...

Obywatelu zacznij czytać wszystko ze zrozumieniem, UM dał komentarz do wypowiedzi burmistrza odnośnie pływalni, która istnieje dzięki Rakowskiemu i wybudowana została przy udziale środków zewnętrznych, a co zrobił burmistrz przy udziale środków zewnętrznych? – NIC!.
Zatrudnia coraz więcej specjalistów w UM, którzy nie zdają egzaminu, bo wszystkim i tak zajmują się firmy zewnętrzne, którym płaci się gromadę pieniędzy naszych pieniędzy.
Za wszystko trzeba płacić, tu masz rację, ale nie za wszystko z własnej kieszeni, trzeba być operatywnym a nie tylko znać techniki manipulacyjne (wywierania wpływu na ludzi).

...

Panie burmistrzu, odnośnie pływalni to dokładać będziemy coraz więcej, dopóki na basenie nie zapanuje porządek, a jak widać Pan Jankowski sobie nie radzi z basenem, najwyższy czas dokonać zmian kadrowych – nie ma na co czekać. Oblegany niegdyś basen teraz świeci pustkami, bo ludziom już obrzydły „kupki” i inne nieczystości. Panie burmistrzu, na Pana stanowisku, bardzo brzydko jest publicznie robić komuś uwagi, takie rzeczy to robi się w swoim gabinecie, przy kawie, a nie publicznie. RADA MIEJSKA JEST OD TEGO, ŻEBY PODSUWAĆ PANU RÓŻNE POMYSŁY I AKCEPTOWAĆ LUB NIE PAŃSKIE DECYZJE. To Rada Miasta podejmuje wszelkiego typu uchwały, a nie… Czytaj więcej »

UM

Panie Burmistrzu ale Pan zdecydował o kontynuacji Bitwy Mławskiej do ktorej dopłacamy, remontu stadionu do którego dopłacamy, komunikacji miejskiej do ktorej dopłacamy, zatrudnienie w UM wynosi podobno ponad 100 osób do których dopłacamy, wykonano remont MDK do którego dopłacaliśmy, do remontu(kiepskiej jakości) ulic i chodników tez doplacilismy itd…Prosze podać jedno zadanie, ktore wykonano i dzieki Panu do niego nie doplacilismy.

...

UM popieram, dodam jeszcze, że dopłacamy również do hucznych Dni Mławy, które to organizuje dla mieszkańców nie MDK lecz WYNAJĘTA PRYWATNA FIRMA i bierze rok rocznie za imprezę ponad 300 tys.zł
Można było pozyskać masę środków unijnych, od marszałka województwa mazowieckiego, z Funduszu Ochrony Środowiska i nie tylko na wiele podejmowanych zadań, ale nasz Pan burmistrz woli jak za wszystko płacą mieszkańcy, zatrudnia w UM specjalistów, którzy się na niczym nie znają i zatrudnia ich coraz więcej zamiast przedkładać JAKOŚĆ nad ILOŚĆ.