Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Kariera Provident
Logo
meblolux

W tym roku rada miasta złagodzi mieszkańcom podwyżkę cen ścieków


slider2Rada miasta odrzuca wezwanie do cofnięcia  podwyżki opłat za ścieki złożone w imieniu mieszkańców przez Alinę Gulczyńską i Kamila Przybyszewskiego. Uchwala za to dopłatę dla spółki WOD-KAN w kwocie prawie 330 tys zł. Kwota obejmie odbiorców  ścieków w grupie taryfowej S1, w której znajdują się  gospodarstwa domowe i inne lokale mieszkalne. Oznacza to, że mieszkańcy od 1 lipca do 31 grudnia tego roku płacić będą  za 1 m3 ścieków nie 6,11 zł (podwyżka 39%), ale 5,26 zł (podwyżka ok. 19%). Nikt jednak nie zadał pytania, czy jest to działanie jednorazowe, łagodzące niezadowolenie społeczne, czy może podobne dopłaty z budżetu pojawią się w kolejnych trzydziestu latach eksploatacji oczyszczalni.

Słoneczne ogrody Mława

Uchwały w sprawie odrzucenie wezwania do naruszenia prawa oraz dopłat do taryf za odbiór ścieków  radni miejscy podjęli na wczorajszej (28 czerwca) sesji rady miasta w trybie nadzwyczajnym – tzn. zostały wprowadzone do porządku sesji dopiero na jej początku, na wniosek burmistrza. Oznacza to, że radni nie mieli możliwości zapoznać się z nimi wcześniej, ani dyskutować o nich na komisjach poprzedzających sesję. Pomimo tego nad pierwszą z uchwał, której uzasadnienia przewodniczący rady Leszek Ośliźlok nawet nie odczytał,  dyskusji nie było. 17 radnych głosowało za jej przyjęciem, a trzech radnych wstrzymało się od głosu. Przy drugiej uchwale taka dyskusja się już wywiązała.

– Szkoda, że ta uchwała bardzo ważna, bo pierwszy raz coś takiego robimy nie była na komisjach i nie było czasu się zastanowić, czy dopłata powinna być taka, czy mniejsza, czy może większa. Wydaje się oczywiste, że burmistrz zmniejszając uciążliwość podwyżki bezpośrednio dla mieszkańców chce sfinansować część tego wzrostu z budżetu miasta. Jest to dobry kierunek dla mieszkańców, którzy będą finansować budowę oczyszczalni ścieków. W tym momencie w jakimś sensie dzielimy koszt inwestycji między mieszkańcami a budżetem miasta.  Jeżeli będziemy chcieli kontynuować dopłaty to w skali roku będzie to około 700 tys. zł. a więc siłą rzeczy nie będziemy mogli przeznaczyć tych środków na inne cele – wypowiadał się radny Jerzy Rakowski.

– Zaproponowałem, żeby było 50% rekompensaty podwyżki, która wyniknęła z kalkulacji kosztów budowy nowej oczyszczalni ścieków. Przypomnę taki istotny dla władz miasta fakt, że trzeba podejmować decyzje niepopularne, ale konieczne. Rada Miasta Mława przyjęła na poprzedniej sesji stawki za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odbiór ścieków i te stawki nie ulegną zmianie. Natomiast zrodził się pomysł, żeby na tym etapie zaproponować mieszkańcom rekompensatę i to ma odzwierciedlenie w zapisie projektu uchwały. Proszę o poparcie, mając świadomość, że trzeba będzie zrezygnować w budżecie z konkretnych wydatków – o projekcie uchwały mówił burmistrz Sławomir Kowalewski.

Uchwałę o dopłatach do taryf radni podjęli jednogłośnie. W tym roku budżetowym kwotę 330 tys. zł miasto uzyska rezygnując z trzech zadań inwestycyjnych – przebudowy punktów świetlnych w ulicach:  Lelewela,  Łojewskiego oraz na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

JK

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

17
KOMENTARZE

1500
...

zapewne w internecie czytają tez radni. co żeście zrobili szanowni Radni. Sprzedaliście mławian na 33 lata. ścieki kazdy wytwarza. WODKAN funkcjonował za mniejsza opłatę i mógł również wybudować nowa oczyszczalnie , ścieki by tak nie podrożały. Zrezygnujcie ze swoich diet. Dla was to wszystko jedno czy scieki kosztują 4 złote czy 40 złotych. jak co miesiąca bierzecie po 2 a nawet i 3 tysiące. wstyd szanowna Rado. sprzedać mieszkańców, swój elektorat, wstyd.

...

INC, masz rację, Obywatel vel Wólka chce tylko zdyskredytować działania P,P. Przybyszewskiego i Gulczyńskiej.
Co do dopłaty UM do ścieków, nie wierzę, że będą dłużej niż do końca roku, od nowego roku jaśnie pan burmistrz skasuje dopłaty, wprowadził je tylko dlatego, żeby mieszkańców uciszyć, bo zbyt dużo osób się podpisało na listach w/w.
W ogóle działania burmistrza to jest swego rodzaju dyktatura, za nic ma radnych, za nic ma mieszkańców. Zamiast rada kontrolować burmistrza i go temperować, to w naszej Mławie dzieje się wprost odwrotnie, to burmistrz trzęsie i rada miejską, i całym miastem.
Jak tak może być??? przecież to nienormalne.

Wel

prosze podajcie jak radni sa powiązani z ratuszem- zatrudnienie rodziny

BOY

te dopłaty to powinny byc z diet radnych. Skoro podjęli decyzje żeby oddać dla prywaciarza oczyszczalnie to niech tera płacą ! Dlaczego mieszkańcy maja płacić za ich decyzje!. .

INC

Kolega – „Obywatel” się myli, otóż to dzieki tej akcji, mamy obecnie dopłaty do stawki za ścieki. To, że RM odrzuciła ich wniosek, nie oznacza, że inicjatorzy przegrali, czy też ponieśli klęskę, wręcz przeciwnie, ich akcja przyniosła dobry skutek.

Wólczanka

jaki skutek, że przez pól roku z kasy miasta z naszych pieniędzy dopłaci sie dla prywatnej firmy, a później mieszkańcy poniosą koszty aby firma miała zysk. Zacznijcie myśleć. cwane posuniecie, aby uspokoić ludzi.

Marek

A skąd niby wezmą się te dopłaty, jak nie z kieszeni mieszkańców w formie podatków? Chyba że wg Ciebie to radni z własnej kieszeni zrobią zrzute no to co innego. Szkoda tylko że przez te dopłaty nie będzie inwestycji w oświetlenie no ale to już mniejsza z tym. Reasumując, czy będą dopłaty czy nie to pieniądze będą z kieszeni mieszkańców Mławy.

...

Można było uzyskać środki z zewnątrz na oczyszczalnię, a nie budować systemem ppp, który nigdzie się nie sprawdził i wszędzie mieszkańcy ponoszą za to kolosalne koszty, ale burmistrz jest hojny: wszystkim prywaciarzom daje zarobić, bo przecież z czegoś muszą żyć i to dobrze żyć, a mieszkańcy? – mieszkańcy są ważni tylko w roku przedwyborczym.

Marek

Potrafisz czytać ze zrozumieniem, czy może jednak masz z tym problemy? Owszem, można było próbować pozyskać środki zewnętrzne, tylko jakbyś nie zauważył to INC jest szczęśliwy z dopłat z budżetu miasta. Poniekąd fajnie ale te dopłaty pochodzą właśnie z kieszeni mieszkańców więc czy pieniądze pochodzą bezpośrednio czy pośrednio od mieszkańców Mławy to ostatecznie to nadal będą pieniądze mieszkańców Mławy i w związku z tym raczej trudno widzieć w tym wielki sukces Przybyszewskiego, Gulczyńskiej czy kogokolwiek innego. Efekt jest taki że kasa będzie nadal mieszkańców a miasto (jak podano w artykule) nie zrealizuje niektórych zadań – „W tym roku budżetowym kwotę… Czytaj więcej »

ktoś

Potrafię czytać ze zrozumieniem, j. polskiego uczyła mnie świetna i wyjątkowa nauczycielka. 🙂
Umiem także zrozumieć większość mieszkańców miasta, bo nalezę właśnie do tej większościowej grupy,
Nie widzę tego, żeby INC był szczęśliwy z tych dopłat z UM do ścieków, dopłat które sami finansujemy.
Ty natomiast wypowiadasz się okrągłymi zdaniami SK czy też MD, no cóż takich poglądów nie da rady zmienić, bo nie jesteś tym mławianinem o średnich miesięcznych dochodach poniżej 1500 zł netto i nie zrozumiesz tych ludzi, bo syty głodnego nigdy nie zrozumie, a takich mławian jest znacznie więcej niż tych z Twoją pozycją i Twoim portfelem.

Marek

Jakbyś rzeczywiście potrafił czytać ze zrozumieniem, to wiedziałbyś że nie jestem zadowolony z takiej sytuacji kiedy to mieszkańcy będą finansować budowę oczyszczalni. Co z tego że będą dopłaty z budżetu miasta skoro będą one pochodziły właśnie z kieszeni tych samych ludzi których obejmie ta podwyżka? Oczywiście pomijam rezygnację z innych zadań które miasto miało wykonać (oczywiście też z własnych środków zamiast szukać dofinansowania z zewnątrz). Poza tym zapewne Cię zaskoczę ale akurat zarobki mam dość niskie więc rozumiem frustrację Mławian przez tą sytuację. Niemniej jednak nie uważam że Przybyszewski i Gulczyńska odnieśli rzeczywiście sukces. Raczej nazwałbym to remisem. Sukcesem byłoby… Czytaj więcej »

ktoś

Daję Ci plusa za ten ostatni komentarz, masz rację. 🙂
Sukces to żaden, porażka niby nie, ale może jednak. Burmistrz uspokoił mieszkańców a jednocześnie ich wykiwał. Posunięcie szczwanego lisa.
Najbardziej boli to, że nie potrafi się zakręcić się wokół pieniędzy, które leżą na ulicy, tak środków z UE jak i różnych funduszy wspierających ochronę środowiska itp. a ludzie i tak go popierają mimo, że non stop na wszystko wyciąga im kasę z kieszeni, jest naprawdę dobrym socjotechnikiem.

Obywatel

Jak by nie było to Gulczyńska i Przybyszewski ponieśli klęskę. A wezwanie złożyli chyba w imieniu grupy mieszkańców, a nie ogólnie „mieszkańców”, bo ja nie chcę mieć z nimi nic do czynienia.

As

Ja myślę, że ludzie zaczęli wieszać psy na radnych koalicji, bo to nimi się nasz pan burmistrz zasłania. więc dorzucili 300 tys. i tak będzie jeszcze do wyborów. A po wyborach frajerzy niech płacą

Wólczanka

a ja myślę, że radni nie będa co roku dopłacać. W końcu cała podwyżke zapłaca mieszkańcy. Zadam pytanie. czy nie mozna było z pieniedzy unijnych wybudowac oczysczalni tak jak kanalizacji

Pogromca Celebrytów

Jak by nie było jest to sukces Gulczyńskiej, Przybyszewskiego i mieszkańców miasta Mława.

Wólka

Nie chcę mieć absolutnie nic wspólnego z tym Przybyszewskim, i proszę nas z nim nie utożsamiać.