Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą


niebepieczne-kapieleKolejne ofiary kąpieli, kolejne trzy tragedie wydarzyły się w miniony weekend na Mazowszu. Od początku roku policjanci odnotowali już 17 utonięć. By uniknąć takich tragedii, by maksymalnie ograniczyć ryzyko niebezpiecznych sytuacji podczas letniego wypoczynku mazowieccy policjanci przypominają o kilku zasadach, które każdy powinien stosować.


W ostatnim okresie pogoda sprzyja spędzaniu wolnego czasu nad wodą i kąpieli. Jednak wiele osób- mimo apeli policjantów- wciąż zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a czasem wręcz z premedytacją je lekceważy. Efekty takich zachowań często bywają tragiczne.

Kolejne trzy utonięcia policjanci odnotowali w miniony weekend. W piątek, w powiecie płockim 59 letni mężczyzna utonął w stawie. W niedzielę, w powiecie węgrowskim w miejscu gdzie obowiązuje zakaz kąpieli utonął 20-latek. Tego samego dnia, w powiecie makowskim zginął 37-letni mężczyzna, który próbował ratować z topieli inne osoby.

Łącznie, od początku tego roku na Mazowszu woda pochłonęła już 17 ofiar, a od początku wakacji, które dopiero się rozpoczęły – trzy. Ubiegłoroczny bilans ofiar wakacyjnego wypoczynku nad wodą to 25 osób.

Policjanci pełniący służbę podczas wakacji będą kontrolować miejsca letniego wypoczynku, zwłaszcza te usytuowane nad wodą, ale bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci zależy w dużej mierze od nas samych.

Aby wypoczynek i zabawa w wodzie były jedynie przyjemnością stosujmy się do kilku zasad. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko niebezpiecznych sytuacji:

· Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam gdzie jest ratownik WOPR.

· Przestrzegaj regulaminu kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika,

· Nie pływaj w czasie burzy, mgły lub gdy wieje porywisty wiatr,

· Nie skacz rozgrzany do wody, unikniesz wstrząsu termicznego,

· Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem.

· Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu,

· Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok . Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom inne osoby,

· Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich.

Źródło: KWP zs. w Radomiu/A.L.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x