Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
meblolux

Wypadki zdarzają się najczęściej w weekendy


sliderAlarmujemy – 112 osób zginęło do końca maja tego roku na drogach Mazowsza. 28 ofiar to piesi, pozostali to kierujący i pasażerowie.  Każde z tych zdarzeń niesie dodatkowo za sobą ogromne tragedie najbliższych, rodzin. Wypadkach giną dorośli i dzieci, ludzie starsi i młodsi, bywają sytuacje gdzie po zdarzeniu drogowym dzieci zostają same. Do takiej tragedii doszło pod Siedlcami. Zginęło dwoje dorosłych, przeżyła 10 letnia dziewczynka, ich córka.

Słoneczne ogrody Mława

112 ofiar śmiertelnych, to bilans 5 miesięcy tego roku. Z analiz prowadzonych przez policjantów wynika, że do wypadków, w których giną ludzie dochodzi najczęściej poza obszarem zabudowanym – jest to blisko 74% ofiar. Z czego może wynikać taka sytuacja? W obszarze zabudowanym większość kierowców jedzie znacznie wolniej. Wymuszają to przepisy, ale i świadomość, że jest większe natężenie ruchu i częściej może dojść do sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu. W takich miejscach, gdy dochodzi do zderzenia prędkości są mniejsze, a to bezpośrednio przekłada się za zagrożenie dla życia.  Poza obszarem zabudowanym większość pozwala sobie na duże prędkości. Bardzo często prędkość jazdy nie jest dostosowana do warunków drogowych, czyli: natężenia ruchu, konfiguracji terenu (zakręty, wzniesienia) i otoczenia drogi (drzewa, rowy, słupy, zabudowania

 Dlatego efektem zderzenia pojazdów czy potrącenia pieszego często jest śmierć. Oczywistym jest przecież, że duża prędkość w chwili wypadku przekłada się na impet zderzenia, a organizm ludzki ma niestety ograniczoną wytrzymałość.

Inne dane, na które warto zwrócić uwagę, to między innymi fakt, że sprawcami 90% wypadków drogowych na Mazowszu są kierujący, a blisko połowa zdarzeń, w których zginęli ludzie to efekt niedostosowania prędkości samochodów osobowych. Ponad 60 % tych zdarzeń miało miejsce w weekendy.

Jeśli przyjrzeć się tym danym, łatwo wysunąć wniosek, że większość wypadków powstaje na skutek zbyt szybkiej i nierozważnej jazdy kierowców samochodów osobowych.

Wiele osób uważa, że ilość ofiar to efekt stanu dróg. Jednak, jeśli kierowca dostosuje prędkość do stanu drogi, jeśli potrafi przewidywać sytuacje z jakimi może się spotkać, wówczas ryzyko jest minimalizowane.  W przeciwnym wypadku dochodzi do utraty panowania nad pojazdem i do tragedii.

Dla policjantów pracujących na drogach najważniejszym jest, aby jak najmniej osób ginęło w wypadkach. Miejsca kontroli, ich czas i działania policyjne opracowywane są na podstawie, między innymi danych jak te przytoczone powyżej. Funkcjonariusze w swojej pracy stosują zasadę „zero tolerancji” dla osób, które swoim zachowaniem zagrażają życiu i zdrowiu uczestników ruchu drogowego. W ciągu minionych 5 miesięcy na Mazowszu 1125 osób straciło prawa jazdy za zbyt szybką jazdę.

Jednak mimo zaangażowania funkcjonariuszy, to od kierowców, pieszych, pasażerów, rowerzystów, a więc od każdego uczestnika ruchu drogowego zależy to, czy na drogach będą ginąć ludzie. To kierujący musi być świadomy, że jego jazda może zabić. To pieszy musi zdawać sobie sprawę z tego, że jego niewłaściwe zachowanie na drodze może skończyć się tragedią.

Apelujemy o rozsądek, respektowanie przepisów ruchu drogowego i szacunek do innych jego uczestników – by ludzie nie ginęli na drogach. Policjanci przypominają o „skrzynce”, na którą można przesyłać informacje o:

– niebezpiecznych zachowaniach kierowców na drogach: stopagresjidrogowej.kwp@ra.policja.gov.pl

– niebezpiecznych miejscach na drogach:  wrdinzynieria@mazowiecka.policja.gov.pl

źródło: Zespół Prasowy KWP z/s. w Radomiu

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

KOMENTARZE

1500