Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Będziemy gonić, będziemy bronić i będziemy dbać!


sliderMieszkańcy jednej z komunalnych kamienic na ulicy Rynkowej w Mławie z własnej woli i i własnymi rękami wyremontowali  swoją klatkę schodową, w której mieszka siedem rodzin, w tym kilka wielodzietnych.  Motorem i orędowniczką  tych działań była mieszkająca tam pani Aneta Jędrzejak. A wszystko to w ramach cyklicznego już projektu „Przyjazny dom”,  realizowanego przez mławski MOPS.


– Właściwie to było tak, że przyjechali z opieki społecznej i zaproponowali nam, żebyśmy własnymi siłami, własnymi rękoma wykonali taki projekt przyjazny dom.  Z początku miałam obiekcje. Tu mieszkają ludzie starsi, ja jestem osobą pracującą, matką sześciorga dzieci. Czasowo to różnie bywa. Odbyło się jedno, potem drugie i trzecie zebranie, pomału zaczęliśmy wybierać ludzi z kamienicy , a potem to wszyscy się włączyli – opowiadają panie Aneta Jędrzejak i Teresa Szmytkowska.

Mieszkańcy sami zdrapali odpadające ze ścian stare farby, uzupełnili ubytki tynku, pomalowali balustrady. Przy okazji remontu głównej klatki schodowej zatroszczyli się o to, żeby boczne korytarze prowadzące do mieszkań też odmalować  tak, aby uzyskać estetyczny wygląd całej klatki schodowej. W ten sposób odnowili klatkę schodową w całym budynku na dwóch kondygnacjach. Remont nie potrwał nawet jednego miesiąca.

– Nie jesteśmy fachowcami, jest tu tzw. babiniec. Prawie same kobiety, tylko dwóch mężczyzn. Skrobaliśmy ściany, naciągaliśmy gipsem. Na początku były obawy, przerażała nas sytuacja, czy damy sobie radę ze ścianami. Każdy, kto miał chwilę czasu, to wychodził na klatkę i robił – kontynuuje opowieść pani Aneta.

– Dlaczego chcieliśmy to zrobić? To nie jest dla nas kara, ale raczej nagroda. Stereotyp jest taki, że gdzie jest wielodzietna rodzina jedna i druga to jest patologia. Chcieliśmy udowodnić, że tak nie jest.  Niektórych nie stać finansowo, żeby to zrobić. A zrobiliśmy to sami dla siebie, żeby się nie wstydzić  samemu, żeby dzieci nie wstydziły się kogoś zaprosić. Powiedziałam innym – można? Można! Jak się chce to wszystko można. Nasza klatka schodowa jest trochę taka przechodnia. Wchodzą też osoby postronne, ale je gonimy. Będziemy gonić, będziemy bronić i będziemy dbać! – śmieje się pani Aneta.

Niejako w ramach bonusu za aktywność mieszkańców Towarzystwo Budownictwa Społecznego – administrator obiektu, położył chodnik z kostki brukowej wzdłuż budynku w miejsce dotychczas istniejącego, starego i spękanego. Wymieniona będzie również siatka ogrodzeniowa, a mieszkańcy sami pomalują bramę i furtkę.

– To siódma edycja projektu „Przyjazny dom” realizowanego przez MOPS we współpracy z urzędem miasta i TBS. Do każdego projektu MOPS powołuje stały zespół odpowiedzialny za jego realizację, obecnie za ten projekt odpowiadają panie: Bożena Frankowska i Ewa Rzepczyńska. Po wytypowaniu budynku przez TBS prowadzimy ankietę wśród mieszkańców, zbieramy deklaracje uczestnictwa w projekcie, oraz informacje o stanie technicznym budynku  i organizujemy zebranie wszystkich mieszkańców. Mieszkańcy i instytucje podpisują porozumienie, w ramach którego, urząd miasta finansuje remont, TBS dostarcza narzędzia, materiały i fachowe doradztwo a mieszkańcy wnoszą wkład swojej pracy – o projekcie opowiada Bożena Frankowska z MOPS w Mławie.

Mława w 2013 roku została nagrodzona w kategorii małych i średnich miast w ogólnopolskim konkursie „Samorządowy lider zarządzania 2013 – usługi społeczne” w dziedzinie „Pomoc społeczna” – za projekty socjalne Przyjazny Dom I, II i III.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
AniaLee
AniaLee
7 lata temu

Super pomysł!I jak integruje mieszkańców!Popieram!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x