Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Kariera Provident
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Chcemy potwierdzenia, że tu był Kozielsk


sliderTrwają prace archeologiczne na cmentarzu parafialnym przy kościele św. Wawrzyńca. Prowadzą je archeolodzy Andrzej Grzymkowski z Mławy oraz Maciej Czarnecki z Warszawy na zlecenie Stacji Naukowej im. prof. Stanisława Herbsta i w uzgodnieniu z proboszczem parafii pw. św. Stanisława BM ks. Ryszardem Kamińskim oraz konserwatorem zabytków.

Słoneczne ogrody Mława

Wzmianka o grodzie Kozielsku znajduje się w XII wiecznym dokumencie zwanym falsyfikatem mogileńskim. Te badania to próba odpowiedzi na pytanie, czy Kozielsk znajdował się w tej właśnie najstarszej części Mławy.

– Sytuacja polityczna na pograniczu mazowiecko – pruskim wskazywałaby na to, że musiał powstać łańcuszek punktów strażniczych. Zobaczymy, czy potwierdzi się hipoteza, że z racji ukształtowania terenu taki punkt był właśnie tu. W tej chwili na głębokości ok. 60 cm znajdujemy pojedyncze skorupy z XV- XVI w., jak choćby fragment posadzkowej cegły datowany na XVI w. A z wykopem chcemy zejść do warstwy kulturowej na głębokości 1,6 – 1,9 m – mówi Maciej Czarnecki.

– Nowej wiedzy jeszcze nie ma. Przeszliśmy przez wierzchnią warstwę najgorszego gruzu. Teraz zaczynają pojawiać się kości, cegły, stara dachówka,  drobna ceramika średniowieczna. Liczymy na potwierdzenie tezy, że tu był Kozielsk – dodaje Andrzej Grzymkowski.

JK

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

KOMENTARZE

1500