Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Chcemy potwierdzenia, że tu był Kozielsk


sliderTrwają prace archeologiczne na cmentarzu parafialnym przy kościele św. Wawrzyńca. Prowadzą je archeolodzy Andrzej Grzymkowski z Mławy oraz Maciej Czarnecki z Warszawy na zlecenie Stacji Naukowej im. prof. Stanisława Herbsta i w uzgodnieniu z proboszczem parafii pw. św. Stanisława BM ks. Ryszardem Kamińskim oraz konserwatorem zabytków.


Wzmianka o grodzie Kozielsku znajduje się w XII wiecznym dokumencie zwanym falsyfikatem mogileńskim. Te badania to próba odpowiedzi na pytanie, czy Kozielsk znajdował się w tej właśnie najstarszej części Mławy.

– Sytuacja polityczna na pograniczu mazowiecko – pruskim wskazywałaby na to, że musiał powstać łańcuszek punktów strażniczych. Zobaczymy, czy potwierdzi się hipoteza, że z racji ukształtowania terenu taki punkt był właśnie tu. W tej chwili na głębokości ok. 60 cm znajdujemy pojedyncze skorupy z XV- XVI w., jak choćby fragment posadzkowej cegły datowany na XVI w. A z wykopem chcemy zejść do warstwy kulturowej na głębokości 1,6 – 1,9 m – mówi Maciej Czarnecki.

– Nowej wiedzy jeszcze nie ma. Przeszliśmy przez wierzchnią warstwę najgorszego gruzu. Teraz zaczynają pojawiać się kości, cegły, stara dachówka,  drobna ceramika średniowieczna. Liczymy na potwierdzenie tezy, że tu był Kozielsk – dodaje Andrzej Grzymkowski.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x