Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Chcemy potwierdzenia, że tu był Kozielsk


sliderTrwają prace archeologiczne na cmentarzu parafialnym przy kościele św. Wawrzyńca. Prowadzą je archeolodzy Andrzej Grzymkowski z Mławy oraz Maciej Czarnecki z Warszawy na zlecenie Stacji Naukowej im. prof. Stanisława Herbsta i w uzgodnieniu z proboszczem parafii pw. św. Stanisława BM ks. Ryszardem Kamińskim oraz konserwatorem zabytków.

KSP Mława nabór

Wzmianka o grodzie Kozielsku znajduje się w XII wiecznym dokumencie zwanym falsyfikatem mogileńskim. Te badania to próba odpowiedzi na pytanie, czy Kozielsk znajdował się w tej właśnie najstarszej części Mławy.

– Sytuacja polityczna na pograniczu mazowiecko – pruskim wskazywałaby na to, że musiał powstać łańcuszek punktów strażniczych. Zobaczymy, czy potwierdzi się hipoteza, że z racji ukształtowania terenu taki punkt był właśnie tu. W tej chwili na głębokości ok. 60 cm znajdujemy pojedyncze skorupy z XV- XVI w., jak choćby fragment posadzkowej cegły datowany na XVI w. A z wykopem chcemy zejść do warstwy kulturowej na głębokości 1,6 – 1,9 m – mówi Maciej Czarnecki.

– Nowej wiedzy jeszcze nie ma. Przeszliśmy przez wierzchnią warstwę najgorszego gruzu. Teraz zaczynają pojawiać się kości, cegły, stara dachówka,  drobna ceramika średniowieczna. Liczymy na potwierdzenie tezy, że tu był Kozielsk – dodaje Andrzej Grzymkowski.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz