Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Kariera Provident
Logo
meblolux

VI Ratowskie Spotkania Patriotyczne


slider2Widowiskowy pokaz musztry kawaleryjskiej, popisowa jazda konna z elementami woltyżerki i wreszcie rekonstrukcja potyczki polsko – bolszewickiej z wojny w 1920 roku – to atrakcje odbywające się w tym dniu na przyklasztornych błoniach. Uroczystym zwieńczeniem dni św. Antoniego trwających od 12 do 19 czerwca były zorganizowane już po raz szósty Ratowskie Spotkania Patriotyczne.

Słoneczne ogrody Mława

Niedzielne obchody zainaugurowała msza św. w intencji ojczyzny, odprawiona przez rektora miejscowego sanktuarium ks. kan. Bogdana Pawłowskiego. Nawiązując do zaplanowanej na ten dzień rekonstrukcji potyczki kawaleryjskiej z 1920 roku ks. kanonik zaapelował o żarliwe modlitwy o pokój, żeby następne pokolenia nie musiały nigdy stawać przed aż tak dramatyczną próbą patriotyzmu, jak nasi ojcowie.

W trakcie spotkań Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego zaprezentował pokazy musztry kawaleryjskiej i umiejętności władania białą bronią. Jeźdźcy ze stajni Tarpan Jacka Żywca z Korbońca pokazali brawurową sztukę ujeżdżania koni z elementami woltyżerki. Pomiędzy pierwszą częścią pokazów a rekonstrukcją potyczki  Marta i Paweł Stawińscy wystąpili w koncercie pieśni patriotycznych. Główną atrakcją pikniku była rekonstrukcja potyczki kawaleryjskiej polsko-bolszewickiej z brawurową szarżą, w której wzięło udział ponad 100 rekonstruktorów oraz ponad 20 koni.

W widowisku zaprezentowały się grupy rekonstrukcyjne: SRH 79 Pułk Piechoty Strzelców Słonimskich im. Lwa Sapiechy, „Krechowiacy” Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Historycznej im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, Towarzystwo Roku 1920, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Marienburg, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułku Piechoty, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludność Cywilna z Mławy, Stowarzyszenie Historyczne „Pionierzy 40 Pułku Piechoty Dzieci Lwowskich”, rekonstruktorzy ze stajni „Tarpan”, Grupa Strzelectwa „Strzelec Płońsk” Pluton Salutacyjny Wojska Polskiego jak również najmłodsi rekonstruktorzy z zespołu szkół w Radzanowie.

Dni zainaugurowane zostały 12 czerwca impresją teatralną pt. „Rzecz o św. Antonim” w reżyserii oraz wykonaniu Marka Mokrowieckiego, dyrektora Teatru Dramatycznego w Płocku, przybliżającą postać oraz misję św. Antoniego.

Główne uroczystości w dniu 13 czerwca rozpoczęły godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny. Odpustową sumę odprawił J.E. biskup płocki Piotr Libera. W drugiej części dnia odbyły się warsztaty poświęcone historii sanktuarium oraz prelekcja przybliżająca unikatowy w skali Mazowsza styl architektoniczny płonącego rokoko.

W ramach dni otwartych sanktuarium od 14 do 18 czerwca o godzinie 16.30 przybywający tu pielgrzymi i turyści mieli możliwość zwiedzania z przewodnikiem odrestaurowanego w 2015 dzięki środkom unijnym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego wnętrza południowo-wschodniego skrzydła, podziwiania odtworzonych dzięki dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie ogrodów klasztornych oraz śledzenia postępów prac remontowych przy elewacji zewnętrznej realizowanych dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

źródło: Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie

oprac:JK

« 1 z 7 »
Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

1
KOMENTARZE

1500
foto

Świetna relacja fotograficzna.