Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Kariera Provident
Logo
meblolux

Protest w Dąbku. Jest to ostatni nasz krzyk w tej sprawie


DSC_0012Po raz kolejny, przeciwko budowie kurników w pobliżu Krajowego Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Dąbku protestowali mieszkańcy. Nie zgadzają się na lokalizację kurników w pobliżu ośrodka oraz ich zabudowań. Pod protestem w tej sprawie podpisało się 170 mieszkańców i drugie tyle pensjonariuszy i pracowników ośrodka.

Słoneczne ogrody Mława

W spotkaniu uczestniczył wójt gminy Stupsk Jacek Świderski i dyrektor KOMR Dariusz Węcławski. Nie zjawił się  zaproszony również na to spotkanie starosta Włodzimierz Wojnarowski.

– Wójt gminy trzykrotnie wydawał odmowną decyzję w sprawie uzgodnienia decyzji środowiskowej. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ciechanowie uchylało takie decyzje wójta i wydało decyzję zastępczą o spełnianiu warunków środowiskowych. Jako wójt nie jestem przeciwny budowie kurników, ale trzeba wziąć pod uwagę względy lokalizacyjne. KOMR jest położony 1000 m od planowanej inwestycji i przy obsadzie  2 mln kur rocznie, uciążliwości zapachowe mieszkańcy odczują. Obecnie inwestor złożył wniosek o wydanie pozwolenia na budowę przez starostę mławskiego. Miejscowe stowarzyszenie Czysta Gmina Wspólnym Dobrem złożyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego protest. Zdaniem gminy inwestor nie przedstawił żadnego realnego planu alternatywnego dla inwestycji. Ja osobiście namawiałem inwestora do zmiany specyfiki kurników. Gdyby zastosował inne rozwiązania niż masowy chów brojlerów to uciążliwości zapachowe byłyby mniejsze – mówił wójt Świderski.

O zmianę decyzji inwestora apelował również dyrektor Węcławski.

– Inwestycja ma powstać 1100 m od ośrodka i to tak nieszczęśliwie, że na kierunku z którego przeważnie wieją wiatry. Gross zajęć pensjonariuszy ośrodka odbywa się na zewnątrz, lub przy otwartych oknach. Większość mieszkańców jest przeciwnych tej inwestycji, a nasi mieszkańcy chorzy na SM są przestraszeni tą sytuacją, że nie da się tu przebywać.  Do niedawna ośrodek był jedyny w kraju, obecnie jest w Bornym Sulinowie, a ma powstać kolejny na południu. Może tak być tak, że chorzy mając do wyboru miejsce gdzie jest świeże powietrze to takie wybiorą. Tu pracuje prawie 120 osób ze Stupska i powiatu,  w czarnym scenariuszu mogą stracić pracę. Jest to ostatni nasz krzyk w tej sprawie. Może ktoś zrozumie, że niszczymy coś co 22 lata temu powstało, było piękne i służyło osobom które przewinęły się przez ten ośrodek, służyły poprawie ich stanu zdrowia – wskazywał dyrektor KOMR.

 – To się ciągnie już siedem lat. Inwestor jest tak uparty, nie chce odpuścić. Nie myśli o nikim, ani o mieszkańcach, ani o chorych w ośrodku. Liczą się tylko pieniądze, nic więcej. Inwestor zapewnia, że z jego kurników nie będą wychodziły zapachy. Nie wiem jak to zrobi, nie wiem. Myśli że pieniądze nie śmierdzą –przeciwna inwestycji jest prezes stowarzyszenia Czysta Gmina Wspólnym Dobrem  Barbara  Jakubowska.

W tej sprawie mieszkańcy liczą na korzystne rozstrzygnięcie WSA i działania wojewody, wstrzymujące inwestycję jako niekorzystną dla środowiska.

JK

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

4
KOMENTARZE

1500
W.

Starosta jeśli chce wydać czy też podpisać pozwolenie na budowę kurników, to powinien wydać je na działce za swoim płotem we wsi N., a nie innym mieszkańcom powiatu pod nosem. Niech sam wdycha pyły i odór (których podobno nie ma) z kurników

tom

W całym powiecie, ba, w całym województwie mamy tylko jeden ośrodek dla chorych na SM. Zainwestowano dziesiątki milionów złotych, pracuje ponad setka osób. Przez dwie dekady pomoc otrzymało tysiące, a może i więcej ciężko chorych. A przez jednego pazernego typa, którego obchodzi tylko kasa i nic ponadto, istnienie ośrodka może być zagrożone. Przykre, że mieszkają w Mławie tacy „biznesmeni”. Wstyd dla wszystkich przyzwoitych drobiarzy, że mają w swoim gronie kogoś takiego.

oburzona

Pan starosta nie stawił się z wiadomych względów .Nie liczą się ludzie tylko zyski. Okolice Mławy są naszpikowane kurnikami i jeszcze im mało.Chciwość ludzka nie ma granic.Ale jak to mówią karma wraca,oby do tych co krzywdzą słabszych wróciła ze zdwojoną siłą.

Anka

Taktyka pana W.W uciekanie od niewygodnych tematów tudzież spotkań a żeby lansik zrobić to pierwszy razem z S.K. Tylko pozazdrościć takiej władzy!