Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
meblolux

Podwójne święto w Liceum Ogólnokształcącym im. St. Wyspiańskiego


slider110 lecie istnienia szkoły oraz XI zjazd absolwentów i wychowanków  to podwójna uroczystość, która miała miejsce 17 czerwca br. w I Liceum Ogólnokształcącym im. St. Wyspiańskiego w Mławie. Przy tej okazji program uroczystości był bardzo bogaty. Dopisali zaproszeni goście, ale również licznie przybyli absolwenci Liceum.

KPS Mława rekrutacja
Reklama


Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. Trójcy, którą koncelebrował absolwent mławskiego liceum – kanclerz kurii biskupiej w Płocku ks. dr Piotr Grzywaczewski. Przemarszowi pocztów sztandarowych, uczniów i gości zarówno do kościoła jak i w drodze do Liceum towarzyszyła Mławska Orkiestra Dęta pod batutą Mirosława Cieślaka.

Część oficjalną obchodów jubileuszu w szkole rozpoczęło odsłonięcie wmurowanej na frontowej elewacji szkoły tablicy pamiątkowej poświęconej postaci ppor. Wacława Grabowskiego „Puszczyka”. Tablicę ufundowali Urszula i Mirosław Koźlakiewiczowie, a odsłonili ją razem z Ireną Polakowską (aresztowaną w 1952 r. za pomaganie „Puszczykowi”), starostą mławskim Włodzimierzem Wojnarowskim, dyrektorem Przemysławem Kubińskim i Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego uczennicą liceum Katarzyną Gwardą.

– Dzisiaj życie Wacława Grabowskiego „Puszczyka”, który spoczywa gdzieś tu na mazowieckiej ziemi jest takim przesłaniem do nas. Przesłaniem przede wszystkim o wartości, za które oni ginęli. A gdzie te wartości, skąd te wartości? A właśnie z tego miejsca. I dlatego ten budynek i ta tablica. I my tu wszyscy pomyślmy z nim – Polska to wielka rzecz – przed odsłonięciem tablicy nawiązywał do historii doc. dr Leszek Zygner.

Dalsza cześć uroczystości miała miejsce w szkolnej hali sportowej. Tu dyrektor Przemysław Kubiński przypomniał historię szkoły poczynając od protoplasty –  siedmioklasowej Szkoły Handlowej (1906–1916), poprzez Ośmioklasowe Gimnazjum Filologiczne (1916–1921), Gimnazjum Państwowe im. St. Wyspiańskiego (1921–1934) aż po Liceum Ogólnokształcące im. St. Wyspiańskiego (1948–1990), obecnie noszące nazwę I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Wyspiańskiego.

– To prawdziwa staruszka, i choć tego po niej nie widać, ma już 110 lat. Przeszła wiele zawirowań historycznych, politycznych, rewolucji reorganizacyjnych i zmian ustrojowych. Rzeczywistość wokół zgrzytała, a ona ciągle się odmładzała, pulsowała życiem młodym i zawsze obiecującym – mówił dyrektor Kubiński.

Przywołał tu również nazwiska poprzednich dyrektorów od czasów przedwojennych. Mówił również o więzi i sentymencie jaki żywią absolwenci dla swojej szkoły.

– Większość z nas nigdy nie utraciła kontaktu ze szkołą. Zjazdy absolwentów bowiem skupiały zawsze rzesze Wyspiańczyków i zamieniały się w serdeczne spotkania przy muzyce do białego rana. Cieszyliśmy się swoim towarzystwem, przypominaliśmy lata spędzone w tych murach, planowaliśmy kolejne zjazdy, zawsze pamiętając, że nasze Liceum jest niezwykłą, ważną dla nas szkołą – kontynuował dyrektor.

Przy takiej okazji nie zabrakło gratulacji, odznaczeń i wyróżnień. Od 2013 r. tradycją stało się wręczanie statuetki „ Zasłużony Wyspiańczyk” przyznawanej za szczególne zasługi dla Szkoły. W tym roku otrzymali ją Teresa Wdowiak, Mirosław Koźlakiewicz i Henryk Antczak. Laudacje wyróżnionych odczytali Lech Prejs i Dariusz Poddębniak  – prezes i wiceprezes Stowarzyszenia Absolwentów i Wychowanków Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im St. Wyspiańskiego „Wyspianum” w Mławie oraz wicedyrektor I LO Maria Luberadzka – Cobas.

Pamiątkowy medal Pro Masovia nadawany przez marszałka województwa otrzymały nauczycielki Katarzyna Luks, Maria Luberadzka-Cobas, Danuta Poddębniak, Anna Prejs, Katarzyna Sakowicz i Małgorzata Sieńska. Medalem „Zasłużony dla Miasta Mławy” burmistrz Sławomir Kowalewski odznaczył:

Dariusza Poddębniaka – Wiceprezesa Stowarzyszenia Absolwentów i Wychowanków Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im St. Wyspiańskiego „Wyspianum” w Mławie, Ewę Wądołowską – nauczycielkę fizyki w I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie, dyrektora Społecznego Gimnazjum „Wyspianum” w Mławie oraz emerytowanych nauczycieli I LO: Danutę Sokołowską, Aleksandra Zawistowskiego, Andrzeja Żbikowskiego, Halinę Kruszyńską i Marię Nowosielską.

Z okazji jubileuszu szkoły gratulacje na ręce dyrektora szkoły złożyli poseł Anna Cicholska, Krzysztof Bieńkowski dyrektor delegatury MUW w Ciechanowie, przedstawicielka kuratorium  oświaty, starosta Włodzimierz Wojnarowski i prof. Ryszard  Juszkiewicz.

Na zakończenie części oficjalnej młodzież z gimnazjum „Wyspianum” przygotowała inscenizację na podstawie fragmentu dramaty Stanisława Wyspiańskiego „Wesele” . Przed zebranymi na sali zatańczyli w pokazie tańców Katarzyna Welenc i Artur Szumacher, Patrycja Szumacher i Jakub Waśniewski oraz Karolina Stryjewska i Bojanowski Bartosz. Tę część uroczystości zakończył pokaz akrobacji na drążku oraz występ zespołu muzycznego I LO.

Rozpoczęta wieczorem, tradycyjna zabawa absolwentów potrwała do białego rana.

« 1 z 6 »

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

KOMENTARZE

avatar
1500