Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Podróż po historii naszego regionu w Gimnazjum nr 2 w Mławie


gim2-sliderW czwartek 16 czerwca 2016 r. w Gimnazjum nr 2 odbyło się spotkanie z panem Leszkiem Zygnerem, historykiem, autorem wielu publikacji na temat Mławy.


Głównymi zainteresowaniami badawczymi dra Zygnera są dzieje Mławy i ludności żydowskiej zamieszkującej miasto. Wykład prowadzącego połączony był z  pokazem fotografii mławskich Żydów. Uczniowie dowiedzieli się, że wyznawcy religii mojżeszowej przybyli  do Mławy prawdopodobnie pod koniec XV w. i stanowili przez stulecia znaczącą część społeczeństwa miejskiego. Zajmowali się głównie handlem, prowadzili własne szkoły i działalność kulturalną, posiadali odrębną służbę medyczną. Pan Zygner przedstawił m.in. postać urodzonego w okolicach Mławy powieściopisarza Józefa Opatoszu, który pisywał realistyczne i naturalistyczne powieści o życiu Żydów w Polsce oraz Victora Jounga, twórcę amerykańskiej muzyki filmowej, nagrodzonego Oscarem, którego rodzice pochodzili z Mławy. Uczniowie wysłuchali fragmentu kompozycji V. Younga.

Spotkanie z panem Zygnerem było dla uczniów ciekawą podróżą po historii naszego regionu. Mogli również zapoznać się z wystawą pt. „Żydzi mławscy”.

Źródło i zdjęcia: Gimnazjum nr 2 im. dra Józefa Ostaszewskiego w Mławie

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x