Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
meblolux

Mława. Warsztaty filmowe „Nagraj dziadka komórką”


slider2Młodzież Szkół Katolickich w czerwcu br. wzięła udział w warsztatach filmowych „Nagraj dziadka komórką”. Pomysł takich warsztatów prowadzonych w różnych miejscowościach Polski to inicjatywa związana z organizowanym od ośmiu lat w Gdańsku festiwalem filmów historycznych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci.” Jego pomysłodawcą i organizatorem jest reżyser Arkadiusz Gołębiewski.To właśnie on, wraz z Marcinem Wikło – dziennikarzem i reporterem i kilkoma innymi osobami poprowadzili takie warsztaty w Mławie. Ich przebieg dokumentowała ekipa telewizyjna TVP.

– Celem warsztatów jest, aby na podstawie materiałów, które wcześniej zebraliście, w ciągu kilkunastu godzin zdokumentować i opowiedzieć najciekawsze historie. Pokażemy wam jak rozmawiać z  bohaterami, jak wykorzystywać zebrane materiały. Najciekawszy film warsztatów zostanie zakwalifikowany do gdyńskiego festiwalu – mówił do uczestników warsztatów Arkadiusz Gołębiewski.

– Chcemy w was zaszczepić pasję do filmu i historii. Początek pracy przy filmie dokumentalnym to nie pieniądze i sprzęt, ale znalezienie bohatera. Oni są w naszych rodzinach, niedaleko nas. To wcale nie musi być dziadek, to może być sąsiad czy znajomy. Filmy biograficzne możne opowiadać ciekawie, zabawnie, śmiesznie, powinny być interesujące – mówił Marcin Wikło.

Zanim uczestnicy przystąpili do pracy nad filmem obejrzeli kilka wcześniej zrealizowanych filmów historycznych, dopiero potem zaprezentowali pamiątki znalezione głównie w rodzinnych archiwach i opowiedzieli o poznanej dzięki nim historii członków rodziny, zwykle były to losy dziadków.

Film powstały z zebranych w Mławie materiałów zaprezentowała TVP 1 w Teleranku w dniu 12 czerwca br.

JK

Gdański Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci  to wydarzenie prezentujące dzieła audiowizualne poświęcone tematyce Żołnierzy Wyklętych oraz polskiej historii w latach 1939 – 1989. Festiwal łączy w sobie takie dziedziny sztuki jaki film, muzyka, teatr, sztuki wizualne, książka oraz radio.

Jest w nim miejsce również dla młodych adeptów sztuki filmowej, gdzie oceniane są projekty z konkursu „Młodzi dla Historii”. Są to zrealizowane tak jak w Mławie filmy dokumentalne czy biograficzne, ale również konkurs na stylizację modową ( stroje z lat 30 – 40 XX wieku), oraz konkurs teatralny. Festiwal odbywa się w Gdyńskim Centrum Filmowym w dniach 28 września – 1 października 2016r.

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

KOMENTARZE

avatar
1500