Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

„Szkoła tylko jedna taka jest…”


zsnr4

„Szkoła tylko jedna taka jest…”

(fragment Hymnu Szkoły)

logo ZS 4 MlawaSzkoła, popularnie nazywana „Ekonomikiem”, istnieje od 1924 r. i na trwałe wpisała się w historię Mławy i okolic. O ponad 90-letniej tradycji szkoły i atmosferze w niej panującej najlepiej wypowiedział się emerytowany nauczyciel „Ekonomika” Stanisław Boczek: „Zastanawiam się, jaki tort można by upiec, Ekonomiku na Twoje urodziny i jakie zapalić świeczki? Składnikami tego tortu byłby patriotyzm i nowoczesność, sztuka nauczania i wychowania, troska o moralny i intelektualny rozwój młodzieży. A kilkadziesiąt urodzinowych świeczek złączyłby  w jeden płomień – kaganek oświaty wytyczający dalszy rozwój i postęp naszej szkoły”.

Dziś, tak samo jak przed laty, ten kaganek wciąż płonie. „Ekonomik” zapewnia uczniom solidny, wysoki poziom kształcenia na cieszących się zainteresowaniem kierunkach:

w II Liceum Ogólnokształcącym:

– humanistyczno-prawnym
– biznesowym
– matematyczno-informatycznym
– sportowo-wojskowym

w Technikum Nr 4 w zawodach:

– technik handlowiec
– technik ekonomista

wiarygodna-szkola-1To z kolei sprawia, że wszyscy abiturienci „Ekonomika” przystępują do egzaminu maturalnego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Potwierdzeniem edukacyjnej i wychowawczej misji szkoły są bardzo dobre efekty tych egzaminów. Warto podkreślić, że młodzież klas Technikum może poszczycić się 100% zdawalnością egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie technik handlowiec i technik ekonomista ze średnim wynikiem na poziomie 97%. Stanowi to doskonałą rekomendacje do pracy w tych zawodach, tym bardziej, że Technikum w Zespole Szkół Nr 4 zostało uhonorowane certyfikatem „Wiarygodna Szkoła”.

Uczennica-technikum-w-podczas-praktyk-zawodowych

Uczennica technikum podczas praktyk zawodowych

Oferta edukacyjna „Ekonomika” oprócz tradycyjnych zajęć dydaktycznych obejmuje również formy dodatkowe. Należą do nich praktyki uczniowskie w urzędach miast, gmin, biurach rachunkowych, dużych jednostkach hurtowych i detalicznych.

Działają różnorodne koła zainteresowań i przedmiotowe, odbywają się spotkania z interesującymi ludźmi: pisarzami (Dušan Savič, Jerzy Kostowski), artystami, aktorami (Laura Łącz, Cecylia Steczkowska), wykładowcami uczelni uniwersyteckich, prawnikami, kombatantami, ale także z absolwentami szkoły, którzy odnieśli sukces (Michał Łukasiak), czy tzw. spotkania multikulturowe z kolegami i koleżankami z Malezji, Armenii i Egiptu. Młodzież bierze udział w seminariach naukowych na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, a w ramach Dnia Przedsiębiorczości współpracuje z lokalnymi instytucjami z sektora prywatnego i publicznego (m. in. z firmą AVON). Została także zainicjowana akcja spotkań z przedstawicielami Głównego Urzędu Statystycznego na temat rynku pracy w województwie mazowieckim pod patronatem Mazowieckiego Kuratorium Oświaty.

Akcja-Usmiech-dla-dzieci-w-Specjalnym-Ośrodku-Szkolno-Wychowawczym-w-Mławie

Akcja Uśmiech dla dzieci w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Mławie

Uczniowie „Ekonomika” są uczestnikami i laureatami różnorodnych konkursów przedmiotowych: humanistycznych, matematycznych, przyrodniczych, ekonomicznych, religijnych, artystycznych. Można również powiedzieć, że to wspaniali młodzi ludzie o ogromnej wrażliwości. Są obecni w życiu lokalnej społeczności poprzez zaangażowanie w działania wolontariatu, krwiodawstwa, ratownictwa medycznego, akcje parafialne i projekty edukacyjne. Nasi uczniowie to przyjaciele wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, dla których przygotowali akcję „Uśmiech dla dziecka” a także wystąpili przed nimi, jako aktorzy w Jasełkach Bożonarodzeniowych.

Reprezentacja-szkoły-w-piłce-ręcznej-dziewcząt

Reprezentacja szkoły w piłce ręcznej dziewcząt

Ważnym elementem edukacji jest propagowanie aktywności fizycznej, zgodnie z dewizą „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Dowodzą tego liczne sukcesy sportowe naszych uczniów, którzy są mistrzami powiatu i rejonu w takich konkurencjach jak: piłka siatkowa, koszykowa, piłka nożna, lekkoatletyka i pływanie. Efektem zmagań w tak wielu dyscyplinach jest zajęcie I miejsca w Powiatowej Rywalizacji Sportowej Szkół Ponadgimnazjalnych.

Spotkanie-z-Mikołajem

Spotkanie z Mikołajem

„Ekonomik” to uczniowie i profesorowie, którzy wspólnie stworzyli atmosferę nauki, pracy, patriotyzmu, relacji międzyludzkich nacechowanych życzliwością, tolerancją, indywidualnym podejściem do ucznia. Tu „sieje się wiedzę i mądrość życia”. Dlatego absolwenci „Ekonomika” kontynuują naukę na renomowanych uczelniach ekonomicznych, politechnicznych, humanistycznych i innych. Wielu z nich realizuje się w profesjach związanych z finansami, handlem, marketingiem, ekonomią, służbami mundurowymi, ratownictwem medycznym, ochroną zdrowia, prawem, dziennikarstwem. To pracownicy różnych szczebli instytucji państwowych, samorządowych, administracyjnych i wielu innych, to biznesmeni i przedsiębiorcy, którzy fundamenty wykształcenia i umiejętność życia odebrali właśnie w „Ekonomiku”.

„Ekonomik” to szkoła z tradycjami i przyszłością.

 

Czytaj więcej...

https://zs4mlawa.edupage.org/

https://www.facebook.com/zs4mlawa

Artykuł sponsorowany

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]