Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Tomasz Gralewicz Jerzy Rakowski kandydat do Rady Powiatu Mławskiego wybory samorządowe 2018
Logo

„Szkoła tylko jedna taka jest…”


zsnr4

„Szkoła tylko jedna taka jest…”

(fragment Hymnu Szkoły)

logo ZS 4 MlawaSzkoła, popularnie nazywana „Ekonomikiem”, istnieje od 1924 r. i na trwałe wpisała się w historię Mławy i okolic. O ponad 90-letniej tradycji szkoły i atmosferze w niej panującej najlepiej wypowiedział się emerytowany nauczyciel „Ekonomika” Stanisław Boczek: „Zastanawiam się, jaki tort można by upiec, Ekonomiku na Twoje urodziny i jakie zapalić świeczki? Składnikami tego tortu byłby patriotyzm i nowoczesność, sztuka nauczania i wychowania, troska o moralny i intelektualny rozwój młodzieży. A kilkadziesiąt urodzinowych świeczek złączyłby  w jeden płomień – kaganek oświaty wytyczający dalszy rozwój i postęp naszej szkoły”.

Dziś, tak samo jak przed laty, ten kaganek wciąż płonie. „Ekonomik” zapewnia uczniom solidny, wysoki poziom kształcenia na cieszących się zainteresowaniem kierunkach:

w II Liceum Ogólnokształcącym:

– humanistyczno-prawnym
– biznesowym
– matematyczno-informatycznym
– sportowo-wojskowym

w Technikum Nr 4 w zawodach:

– technik handlowiec
– technik ekonomista

wiarygodna-szkola-1To z kolei sprawia, że wszyscy abiturienci „Ekonomika” przystępują do egzaminu maturalnego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Potwierdzeniem edukacyjnej i wychowawczej misji szkoły są bardzo dobre efekty tych egzaminów. Warto podkreślić, że młodzież klas Technikum może poszczycić się 100% zdawalnością egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie technik handlowiec i technik ekonomista ze średnim wynikiem na poziomie 97%. Stanowi to doskonałą rekomendacje do pracy w tych zawodach, tym bardziej, że Technikum w Zespole Szkół Nr 4 zostało uhonorowane certyfikatem „Wiarygodna Szkoła”.

Uczennica-technikum-w-podczas-praktyk-zawodowych

Uczennica technikum podczas praktyk zawodowych

Oferta edukacyjna „Ekonomika” oprócz tradycyjnych zajęć dydaktycznych obejmuje również formy dodatkowe. Należą do nich praktyki uczniowskie w urzędach miast, gmin, biurach rachunkowych, dużych jednostkach hurtowych i detalicznych.

Działają różnorodne koła zainteresowań i przedmiotowe, odbywają się spotkania z interesującymi ludźmi: pisarzami (Dušan Savič, Jerzy Kostowski), artystami, aktorami (Laura Łącz, Cecylia Steczkowska), wykładowcami uczelni uniwersyteckich, prawnikami, kombatantami, ale także z absolwentami szkoły, którzy odnieśli sukces (Michał Łukasiak), czy tzw. spotkania multikulturowe z kolegami i koleżankami z Malezji, Armenii i Egiptu. Młodzież bierze udział w seminariach naukowych na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, a w ramach Dnia Przedsiębiorczości współpracuje z lokalnymi instytucjami z sektora prywatnego i publicznego (m. in. z firmą AVON). Została także zainicjowana akcja spotkań z przedstawicielami Głównego Urzędu Statystycznego na temat rynku pracy w województwie mazowieckim pod patronatem Mazowieckiego Kuratorium Oświaty.

Akcja-Usmiech-dla-dzieci-w-Specjalnym-Ośrodku-Szkolno-Wychowawczym-w-Mławie

Akcja Uśmiech dla dzieci w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Mławie

Uczniowie „Ekonomika” są uczestnikami i laureatami różnorodnych konkursów przedmiotowych: humanistycznych, matematycznych, przyrodniczych, ekonomicznych, religijnych, artystycznych. Można również powiedzieć, że to wspaniali młodzi ludzie o ogromnej wrażliwości. Są obecni w życiu lokalnej społeczności poprzez zaangażowanie w działania wolontariatu, krwiodawstwa, ratownictwa medycznego, akcje parafialne i projekty edukacyjne. Nasi uczniowie to przyjaciele wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, dla których przygotowali akcję „Uśmiech dla dziecka” a także wystąpili przed nimi, jako aktorzy w Jasełkach Bożonarodzeniowych.

Reprezentacja-szkoły-w-piłce-ręcznej-dziewcząt

Reprezentacja szkoły w piłce ręcznej dziewcząt

Ważnym elementem edukacji jest propagowanie aktywności fizycznej, zgodnie z dewizą „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Dowodzą tego liczne sukcesy sportowe naszych uczniów, którzy są mistrzami powiatu i rejonu w takich konkurencjach jak: piłka siatkowa, koszykowa, piłka nożna, lekkoatletyka i pływanie. Efektem zmagań w tak wielu dyscyplinach jest zajęcie I miejsca w Powiatowej Rywalizacji Sportowej Szkół Ponadgimnazjalnych.

Spotkanie-z-Mikołajem

Spotkanie z Mikołajem

„Ekonomik” to uczniowie i profesorowie, którzy wspólnie stworzyli atmosferę nauki, pracy, patriotyzmu, relacji międzyludzkich nacechowanych życzliwością, tolerancją, indywidualnym podejściem do ucznia. Tu „sieje się wiedzę i mądrość życia”. Dlatego absolwenci „Ekonomika” kontynuują naukę na renomowanych uczelniach ekonomicznych, politechnicznych, humanistycznych i innych. Wielu z nich realizuje się w profesjach związanych z finansami, handlem, marketingiem, ekonomią, służbami mundurowymi, ratownictwem medycznym, ochroną zdrowia, prawem, dziennikarstwem. To pracownicy różnych szczebli instytucji państwowych, samorządowych, administracyjnych i wielu innych, to biznesmeni i przedsiębiorcy, którzy fundamenty wykształcenia i umiejętność życia odebrali właśnie w „Ekonomiku”.

„Ekonomik” to szkoła z tradycjami i przyszłością.

 

Czytaj więcej...

https://zs4mlawa.edupage.org/

https://www.facebook.com/zs4mlawa

Artykuł sponsorowany

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]