Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Finisaż wystawy „Piłsudski i Legioniści w plakacie i karykaturze międzywojnia”


slider31 maja uroczyście zakończono miesięczną wystawę obrazującą w plakatach codzienne życie legionistów oraz tzw. papierową wojnę, czyli plakaty propagandowe z czasów wojny  polsko-bolszewickiej w 1920 roku.

W ramach wystawy zorganizowanej w Galerii Foyer MDK można było podziwiać  także kilkanaście karykatur autorstwa Zdzisława Czermańskiego. Ten właśnie znany polski grafik – karykaturzysta (zmarły w 1970 r.) , były żołnierz Legionów jest autorem cyklu karykatur Marszałka, które tak spodobały się samemu Józefowi Piłsudskiemu, że polecił je zawiesić na ścianach Belwederu.

Obecny na uroczystości Wiceprezes Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP Józef Zysk przekazał Burmistrzowi kopię zdjęcia Józefa Piłsudskiego przypadkowo odnalezionego niedawno podczas remontu olsztyńskiego mieszkania Marszałka. Oryginał zdjęcia z lat 30-tych jest przechowywany w Izbie Pamięci Marszałka Piłsudskiego w Rogórzu, a kopia trafia do instytucji oświatowych w całej Polsce. Józef Zysk wręczył Leszkowi Ośliźlokowi i Agnieszce Puzio-Dębskiej woskowe figurki Józefa Piłsudskiego. Trzecia z figurek powędrowała natomiast do Miejskiego Domu Kultury.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

KOMENTARZE

avatar
1500