Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Zaproszenie na Dni Świętego Antoniego w Sanktuarium w Ratowie


IMG_1549-aSanktuarium Św. Antoniego po raz szósty wspólnie z władzami samorządowymi oraz organizacjami pozarządowymi zaprasza do Ratowa na Dni Świętego Antoniego. Ich puntem centralnym będą uroczystości odpustowe ku czci patrona. W tym roku program dni wzbogacono o impresję teatralną oraz warsztaty interdyscyplinarne poświęcone sztuce baroku.


Dni św. Antoniego rozpoczną się w niedzielę 12 czerwca o godz. 17.00 impresją teatralną pt. „Rzecz o św. Antonim”, w reżyserii i wykonaniu Marka Mokrowieckiego, Dyrektora Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Na godzinę 18.00 zaplanowano uroczyste nieszpory, którym przewodniczył będzie ks. kan. dr Piotr Grzywaczewski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Płocku. Bezpośrednio po nabożeństwie odbędzie się liturgiczny obrzęd poświęcenia lilii oraz chlebków św. Antoniego, będących symbolem tego świętego. W wielu kościołach do dziś pod figurą św. Antoniego znajdują się skarbony z napisem „ofiara na chleb”, nawiązujące do kazań świętego, w których często napominał, by być miłosiernym i obdarzać potrzebujących jałmużną, z kolei lilia to podstawowy atrybut św. Antoniego, wskazująca na jego czystość, będącą zwycięstwem nad pokusami.

W poniedziałek 13 czerwca o godz. 7.00 nastąpi uroczyste odsłonięcie cudownego obrazu świętego Antoniego, które zgodnie z odwieczną tradycją jest początkiem całodziennego nawiedzania sanktuarium przez pątników, o godz. 9.00 oraz 10.00 zostaną odprawione msze św. a o godz. 12.00 odbędzie się uroczysta suma odpustowa, pod przewodnictwem J.E. biskupa płockiego Piotra Libery.  Ważnym elementem uroczystości odpustowych będzie nawiązująca do przedwojennych tradycji tej ziemi i wznowiona w zeszłym roku po kilkudziesięciu latach przerwy piesza pielgrzymka, która wyruszy o godz.11.00 sprzed kościoła parafialnego w Radzanowie, by dotrzeć na sumę odpustową w ratowskim sanktuarium.

–  W tym roku po raz drugi wyruszymy w tę trzykilometrową trasę, by przedłożyć św. Antoniemu prośby i podziękowania. Tradycja pielgrzymowania do św. Antoniego sięga końca piętnastego wieku, kiedy nie było jeszcze sanktuarium a stała tu jedynie kaplica poświęcona patronowi. Dlatego cieszę się, że po kilkudziesięciu latach  przerwy nasza spuścizna duchowa na powrót staje się fundamentem kształtowania wiary i tożsamości kolejnych pokoleń – podkreśla rektor sanktuarium, ks. Bogdan Pawłowski.

W drugiej części dnia, w godzinach 14.00-16.00 zaplanowano zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowego kościoła, będącego unikatowym śladem architektury okresu sarmatyzmu, połączone z warsztatami interdyscyplinarnymi pt. „ Płonące rokoko – ostatni płomień baroku”.

Zwiedzanie z przewodnikiem odrestaurowanego w zeszłym roku dzięki dotacji z RPO WM skrzydła konwentu oraz poddanych renowacji dzięki dotacji z WFOŚiGW w Warszawie ogrodom klasztornym, będzie możliwe również codziennie od 14 do 18 czerwca o godz. 16.30.

Dni Świętego Antoniego zakończy w niedzielę 19 czerwca piknik rodzinny VI Ratowskie Spotkania Patriotyczne. Uroczystości zainaugurowane zostaną o godz. 12.00 mszą św. w intencji Ojczyzny, pod  przewodnictwem rektora sanktuarium, ks. Bogdana Pawłowskiego.

Na godz.13.30 zaplanowano pokazy kawaleryjskie, o godz. 14.oo koncert pieśni patriotycznych oraz inne atrakcje piknikowe.  Na godzinę 15.0, jak co roku, przewidziano główną atrakcję pikniku – plenerowe widowisko historyczne „Ratowo 1920”, będące upamiętnieniem potyczki kawaleryjskiej z bolszewikami.

Patronat honorowy nad uroczystościami objął Biskup Płocki Piotr Libera, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Starosta Mławski Włodzimierz Wojnarowski. Przedsięwzięcie współfinansowane jest ze środków samorządu Gminy Radzanów oraz Powiatu Mławskiego. Ponadto przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu „Renowacja wnętrza południowo-wschodniego skrzydła budynku klasztornego wchodzącego w skład zabytkowego zespołu sakralnego w Ratowie z przeznaczeniem na cele społeczne”, dofinansowanego z funduszy Unii Europejskiej w ramach RPO WM 2007-2013.

Patronat medialny nad VI Ratowskimi Spotkaniami Patriotycznymi sprawują TVP Warszawa, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Gość Niedzielny, Nowy Kurier Mławski, Tygodnik Płocki, portale Głos Mławy, Nasza Mława, Codziennik Mławski, Mława Info i Dziennik Parafialny.

Źródło: Stowarzyszenie Komitet Społeczny Ratujmy Ratowo

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x