Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Władza decyduje – mieszkańcy płacą!


sliederrZbudujemy nową oczyszczalnię, tak właśnie my, mieszkańcy Mławy.  No może tak nie do końca zbudujemy, ale na pewno za nią zapłacimy. Co prawda nasza władza kochana rozłoży nam płatność na raty, ale za to płacić będziemy przez 33 lata. W comiesięcznych opłatach  za wodę i ścieki. Szkoda, że zamiast bezpośredniej informacji od burmistrza o konsekwencji jego, jak podkreślał – odważnej decyzji – otrzymaliśmy tylko dość niejasne zapewnienia o tym, że stawka za ścieki może się nawet zmniejszyć – ze względu na deflację.


Wkrótce obecną oczyszczalnię ścieków w Mławie przejmie, a potem wybuduje nową,  prywatny operator. W Mławie mówiło się o tym dość długo. Były dyskusje i zestawienia na sesjach rady miasta. Na marcowym posiedzeniu wypowiedział się specjalista z firmy doradzającej ratuszowi. Według danych z najkorzystniejszej oferty złożonej w przetargu w Mławie za odbiór ścieków po zmianach mamy płacić o złotówkę mniej niż wynosi średnia na Mazowszu. Podana przez przedstawiciela firmy średnia mazowiecka została określona na poziomie 6,8 zł.

Jednak nie powiedziano wprost – ile płacimy teraz, ile będziemy płacić po tym, kiedy oczyszczalnię już przejmie prywatna firma. Żaden z radnych nie postawił też takiego pytania. O kosztach na marcowej sesji wypowiedział się natomiast burmistrz. Uspokajał i prosił o zaufanie. Jak zaznaczył, zgodnie z umową nowa cena ścieków, od początkowo ustalonej w przetargu, mogłaby wzrastać tylko o wskaźnik inflacji. – Dziś mamy deflację to znaczy, że obniżamy te koszty, to znaczy, że stawka 1 m sześć. ścieków byłaby obniżana – powiedział Kowalewski.

Po dokonaniu prostych matematycznych operacji napisaliśmy w Codzienniku, że podwyżka cen za odbiór ścieków może wynieść około 32%. Teraz mamy już bardziej dokładną wiedzę. W tym roku WOD- KAN wnioskuje o podwyżkę ceny jednego metra sześć. ścieków o ponad 38%. O prawie 3 % więcej mławianie zapłacą także za wodę. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca b.r. Takie informacje znalazły się w projekcie uchwały, który radni mają „przegłosować” na najbliższej wtorkowej sesji rady miasta. Co prawda burmistrz Kowalewski wielokrotnie i z naciskiem podkreślał, że zawsze stawki za wodę i ścieki ustalać będzie rada miasta. I ma rację. Rada zawsze uchwala to co burmistrz wniesie pod jej obrady. Założę się, że tak będzie i tym razem. Co najwyżej kilku radnych się wstrzyma, a może ci nie mający nic do stracenia będą nawet przeciw. I tak podwyżka będzie nieunikniona.

W tej sprawie rysuje mi się pewna analogia z niedawną sprawą zamknięcia przejazdu na Wólkę przy ulicy Kościuszki. Ot, władza kilka lat temu taką decyzję podjęła. I nie było wtedy dyskusji. Niezadowolenie mieszkańców objawiło się dopiero wtedy gdy przejazd zlikwidowano.

Z oczyszczalnią jest podobnie. Nie było konsultacji społecznych ani referendum, ot władza trzy lata temu podjęła uchwałę o partnerstwie publiczno prywatnym. Czy świadomość konsekwencji tej decyzji dotrze do mieszkańców razem pierwszym powakacyjnym rachunkiem za wodę i ścieki, który będzie o ponad 40 % większy? Co prawda umowa z ONDEO jest jeszcze nie podpisana, ale pewnym jest, że burmistrz nawet nie myśli o innym rozwiązaniu.
Jest zatem jasne, że na budowę nowej oczyszczalni złożymy się my – wszyscy mieszkańcy Mławy płacący za ścieki i wodę. Szkoda tylko, że nikt nie przedstawił tego wcześniej tak jasno i wyraźnie. Choć trzeba w tym miejscu przypomnieć, że pytania o koszty i ewentualne podwyżki cen kilkakrotnie zadawał na sesjach radny Jerzy Rakowski. W swoich wypowiedziach stwierdzał on również, że na realizację inwestycji związanej z budową nowej oczyszczalni złożą się mławianie.
Z kolei burmistrz Sławomir Kowalewski podkreślał wiele razy, że forma partnerstwa publiczno-prywatnego to rozwiązanie, które stosują odważni samorządowcy.

A zatem za odważne decyzje burmistrza zapłacimy my wszyscy. Szkoda, że burmistrz nie postawił w roku 2013 sprawy jasno, mówiąc: „tak podjąłem taką decyzję, ale to wiąże się z tym, że zapłacimy ponad 30% więcej za ścieki”. Może obawiał się, że taki pomysł ogłoszony rok przed wyborami samorządowymi nie spodobałby się mieszkańcom?

TW

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
30 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Koko
Koko
5 lata temu

Mieszkańcy Mławy proponuje podnieść WETO i wystosować list do Prezydenta Polski ponieważ nikt nie powinien decydować na co wydajemy nasze pieniądze.

UM do Marka
UM do Marka
5 lata temu

Prosze Pana ja rowniez wole patrząc na efekty budowlane UM aby budowe i zarządzanie było w prywatnych rękach ALE -Obie strony siadają do stołu, omawiają warunki, podają koszt inwestycji, ustalają jakość jaką ma mieć dostarczona woda, w jakim stopniu oczyszczone mają byc ścieki i na koniec cenę za wodę i ścieki, ktora ma byc waloryzowana w kolejnych latach o wskaźnik inflacji. Podają te ustalenia społeczeństwu podczas RM. Dopiero po tym powinna się zacząć dyskusja czy prywatyzujemy czy działamy sami. Tutaj mamy zupełnie odwrotne działanie i nadal nic nie wiemy. Moze wiec odszkodowanie za rozwiazanie umowy bedzie korzystniejsze dla inwestora?

UM do Marka
UM do Marka
5 lata temu

Mówimy o wybudowaniu takiej samej oczyszczalni za te same pieniądze. Nowatorskie rozwiazanie to jest taka kiełbasa na kiju, ktora ma tłumaczyć wybranie tej inwestycji. Nowatorskie oznacza rowniez niesprawdzone. Dla niesprawdzonego modelu samochodu warto wykupić polisę AC z opcją naprawy każdej usterki. Ale na czym polega to nowatorskie rozwiazanie? Czy prywatny inwestor przedstawil swoją kalkulacje? Czy UM przedstawił kalkulacje? My nie mamy żadnej perspektywy tylko przypuszczenia i 40% juz podwyzszonej opłaty. Generalnie poruszamy się cały czas w fikcji finansowej co świadczy o intratnosci inwestycji dla inwestora i stracie dla Mieszkancow.

olga
olga
5 lata temu
Reply to  UM do Marka

skąd pewność ze za rok znów ścieki nie pójda w góre o kolejne 40% i tak co roku, takie jest prawo, że Rada miasta nie będzie juz decydować o wyskokości opłat tylko wlaściciel prywatnej firmy

Obywatel
Obywatel
5 lata temu
Reply to  olga

Z kątowni.

obywatel2
obywatel2
5 lata temu
Reply to  Obywatel

Jesteś Filip z konopi… ups!… z kątowni.

...
...
5 lata temu

Oczyszczalnia ścieków załatwiona, teraz tylko:
– wodociągi i… oczywiście
– PEC

Marek
Marek
5 lata temu

UM – nie zgodzę się z Panem. Jeśli w Mławie wybuduje i będzie obsługiwać oczyszczalnię firma, która ma doświadczenie w branży i podobne obiekty, to koszty eksploatacji będą niższe niż gdybyśmy sami zamawiali niezbędne preparaty, urządzenia, usługi. To, że jest to nowatorskie rozwiązanie nie jest wadą, ale zaletą. A podwyżki, cóż, jak napisał Leszek, i tak by były. Jak się kupuje nowe auto to koszt AC jest wyższy, ale samochód działa bezawaryjnie. Prześledziłem podwyżki stawek tam, gdzie samorządy wybudowały lub planują wybudować oczyszczalnie i skorzystać z pieniędzy unijnych. Podwyżka przekracza znacznie 40 procent i jest rosnąca, np. w Łowiczu przewidują, że kilkanaście lat po wybudowaniu obiektu osiągnie ponad 100 procent obecnych kosztów. My mamy lepszą perspektywę.

...
...
5 lata temu
Reply to  Marek

Czytałeś???
http://nowyobywatel.pl/2014/01/27/wspolne-dobro-tanio-sprzedam/
raczej chyba nie, a więc poczytaj sobie

As
As
5 lata temu
Reply to  Marek

Brawo!!! Argumenty nie do odparcia. Ale może kolega wskaże choć jedną oczyszczalnię w Polsce którą wybudowało i eksploatuje ONDEO? / to odnośnie zamawianych preparatów i eksploatacji/. Pozostałe argumenty że podwyżka i tak by była to chyba cytaty ze Złotoustego? A może znasz jakiś konkret? Jaka to kwota? Ale koniec końców jestem wdzięczny burmistrzowi ( i oczywiście ONDEO) że wspólnie zdecydowali się charytatywnie i dla dobra mieszkańców wybudować nową oczyszczalnię.Szanowny Marku nie przemęczaj się tak w ramach obowiązków służbowych

UM do Leszka
UM do Leszka
5 lata temu

Prosze Pana wystarczyło siegnąć wzorem innych miast po pieniądze z programow a te miliony by pozostały. Niech Pan zrozumie, ze jezeli zapłaci Pan za jajko w sklepie 5zl to wyda Pan na nie wlasnie tyle. Jednak kupując te jajko od sąsiada, bo do sklepu nie chciało sie Panu iść to zapłaci Pan juz 8. Ten sąsiad aby je Panu sprzedać musi zapłacić podatki, zus, ponieść koszty i na końcu zarobić. Im mniej jajek Pan zje tym wiecej bedą kosztować. My i tak zapłacimy za te jajko. Czy Pan to rozumie? Nikt nie podważa konieczności remontu oczyszczalni tylko sposobu jaki został wybrany. Dziwny jest brak konsultacji społecznych, prób pozyskania funduszy itp. Prosze rowniez przeczytac artykuł.

...
...
5 lata temu

Leszek, Twoje myślenie jest bardzo płytkie albo… jesteś po prostu z ekipy burmistrza i tym samym nie ma co z Tobą dyskutować.
Oczyszczalnia ścieków jest potrzebna, ale…
Zauważ, że burmistrz JUŻ WYDAL ZDAJE SIĘ 300 TYSIĘCY ZŁ NA PROJEKT nowej oczyszczalni. Pieniądze te zostały zmarnowane
Na oczyszczalnię można było pozyskać środki z zewnątrz
Chodzi o to, że budowa oczyszczalni w systemie PPP to najgorsze wyjcie (UM podał link do artykułu),
bo najdroższe dla mieszkańców, tyle, że..
najłatwiejsze dla włodarza.
Budowa oczyszczalni – TAK
Partnerstwo publiczno prywatne – NIE

Leszek
Leszek
5 lata temu

Ceny teraz pójdą w górę, a później przecież się ustabilizują, tylko się będą wahać o inflację. I miliony w mieście zostaną – będzie można robić inne inwestycje. Brawo Panie Burmistrzu!

Leszek
Leszek
5 lata temu

Moim zdaniem burmistrz dobrze robi i nawet szkoda że tak późno. Jak długo chcemy jeszcze żyć w smrodzie, który co jakiś czas daje o sobie znać na mieście? Ile jeszcze mamy się męczyć z ciągłymi awariami? Ta oczyszczalnia to jest zabytek i czas najwyższy coś w tej materii zmienić. I bardzo dobrze, że zajmie się tym jakaś firma i wyłoży kasę. Myślicie, że jakby miasto to robiło, nie dostalibyśmy po kieszeni? Dostalibyśmy, i to bardziej, bo podwyżki wody i ścieków i tak i tak by były, a poza tym jakby miasto wyłożyło grube miliony na oczyszczalnię, to nie byłoby kasy na inne inwestycje. I znów byłyby narzekania że burmistrz to, burmistrz tamto. A tak będziemy mieć nową nowoczesną oczyszczalnię i na 33 lata spokój, komfort.

Um do Anny
Um do Anny
5 lata temu

http://nowyobywatel.pl/2014/01/27/wspolne-dobro-tanio-sprzedam/
Tutaj prosze poczytać o efektach prywatyzacji

Anna
Anna
5 lata temu

Szanowny Panie UM, ja tylko przypomnę, że to nie prywatyzacja i z tego co wie, nie ma mowy o przejęciu udziałów. Firma dzierżawi teren i oczyszczalnię i buduje nowy obiekt dbając o to, aby był w dobrej technologii i służył 33 lata. Biorąc pod uwagę, że to próchno, co mamy rozsypuje się po 25 latach, możemy mówić o prawdziwym wyzwaniu.

...
...
5 lata temu
Reply to  Anna

Tak, proszę Panią, ma Pani całkowitą racje, ze jest to tylko DZIERŻAWA, ale AŻ NA 33 LATA.
W tym czasie pieniądze, które pójdą na jej budowę muszą się zwrócić i nie tylko zwrócić, muszą być zyski takie, żeby za 33 lata można było z nich postawić przynajmniej jedną oczyszczalnię i drugie tyle, żeby zostało w kieszeni inwestora.
A to wszystko jest do osiągnięcia, tyle że z kieszeni podatnika.
Już obecnie na poczet przyszłego właściciela od 1 lipca podniesione zostaną stawki za wodę i ścieki o około 40%.
Taka podwyżka cen przy deflacji to chyba nie jest coś normalnego.
ODWAŻNA DECYZJA BURMISTRZA UDERZAJĄCA po KIESZENIACH MIESZKAŃCÓW MŁAWY

...
...
5 lata temu
Reply to  Anna

Ponadto niech Pani sobie poczyta w internecie wypowiedzi mieszkańców innych miast o PPP, to się Pani przekona jak mieszkańcy tych miast są zadowoleni z takich odważnych decyzji i że UM jest bliżej prawdy niż Pani i że Pan burmistrz ze swoją RM (czytaj: świtą) będzie lekką rączką ODWAŻNIE podpisywał decyzje w sprawie następnych podwyżek cen na wniosek inwestora, które niekoniecznie będą się podobać nam, mieszkańcom tego miasta, tak jak podjął ZA NAS ODWAŻNĄ DECYZJĘ w sprawie PPP, która myślącym perspektywicznie ludziom też się w ogóle nie podoba.

UM
UM
5 lata temu

Ja tylko przypomnę, ze po przejęciu 51% udziału w oczyszczalni przez prywatną firmę Szanowna Rada Miasta bedzie tylko akceptować a nie ustalać ceny za wodę i ścieki. Z pewnoscią negocjacje z monopolistą bedą owocne. Prosze przeczytac doświadczenia innych miast, ktore poddały się temu procesowi. Podwyżka teraz na początku nowej kadencji jest celowa aby pozniej ta decyzja została zapomniana i pewnie niedługo czeka Nas podobna za smieci.

do wyborców Kowala
do wyborców Kowala
5 lata temu

Będziecie mieli co tak bardzo chcieliście.

...
...
5 lata temu

Gdyby to dotyczyło tylko jego wyborców, to może cieszyłoby i serce i duszę, ale niestety to będzie się tyczyć wszystkich mieszkańców, więc raczej smuci i irytuje, bo wszystkim takie odważne decyzje włodarza będą portfele pustoszyć oprócz… jego samego (wszak Trzciniec to nie Mława).

do wyborców Kowala
do wyborców Kowala
5 lata temu
Reply to  ...

Jego przeciwnicy zadowoleni na pewno nie są z ewentualnych podwyżek i takiej a nie innej decyzji burmistrza ale jego zwolennicy powinni być szczęśliwi że ich oczko w głowie „podejmuje tak odważne decyzje”. Pretensji do niego nie mogą mieć jeśli przyjdzie do zapłaty wyższy rachunek – wszak sami tego chcieli głosując na niego i jego genialne pomysły 3 raz z rzędu.

Mario
Mario
5 lata temu

A burmistrzowi też się nie dziwię, bo co ma facet mówić, że przez jego odważne decyzje będzie drożej? Lepiej wszystko zakamuflować jak tylko się da, a jak już wyjdzie na jaw przy rachunkach za wodę i ścieki, to się powie, że rada miasta tak zadecydowała i tyle, ewentualnie, że miastu groziła katastrofa ekologiczna i nie można było inaczej z tą oczyszczalnią, no bo wicie, rozumicie… 50 mln by to miasto kosztowało i byśmy przez 3 lata nie mogli wykonać niczego, żadnej ulicy zbudować czy chodnika… no więc wicie, rozumicie, rada miasta przegłosowała… a tak w ogóle to takie decyzje jak nasz burmistrz podejmują tylko odważni samorządowcy – to jakby ktoś zapomniał 🙂

Mario
Mario
5 lata temu

Cóż, to że do mieszkańców dotrze dopiero jak dostaną pierwszy wyższy rachunek za wodę, to oczywiste. Wtedy zorganizują przed ratuszem paradę równości (równości cen:) A teraz sobie spokojnie śpią snem błogim. Ale takie mamy właśnie świadome i zaangażowane społeczeństwo. Jest dobrze, dopóki ktoś michy z żarciem nie zabiera…

poldek
poldek
5 lata temu

Gościu, ilu było tych zbulwerowanych internautów? Kilku? Każdy z nich miał po kilka niców i pisali… Taki był powód ilości krytycznych opinii. Tak więc nie bredź….

koko
koko
5 lata temu
Reply to  poldek

Raczej „gościówa”. Tak na marginesie, trzykropek to kobieta. Ci co wnikliwiej komentują i czytają regularnie komentarze, wiedzą.

poldek
poldek
5 lata temu
Reply to  koko

Co to ma do rzeczy, czy facet czy kobita? – to chyba żadna różnica

LOL
LOL
5 lata temu
Reply to  poldek

moze i dla ciebie żadna 😛 co z tego? dla innych widać ma

...
...
5 lata temu
Reply to  poldek

Może masz i rację, ale licz się z tym, że większość mieszkańców nie zna w ogóle tematu i nie wie co kombinuje burmistrz. Jak się dowiedzą, to będzie „po ptokach”…, a szkoda, że mieszkańcy tak mało się interesuje tym co dzieje się w mieście i to w jakże istotnych sprawach.
Później wszyscy powtórzą jakże :mądre” sformułowanie pani radnej Pszczółkowskiej.
Mieszkańcy obudźcie się z tego zimowego snu czy też letargu – już czas.
40% podwyżki za ścieki i za wodę to chyba trochę za dużo, przy deflacji 😉

...
...
5 lata temu

Szkoda słów, tyle już napisaliście na temat tego nieszczęsnego PPP i tyle zbulwersowani internauci wyleli swych żali i swojej frustracji, a burmistrz swoje.
Pamiętam jak wielokrotnie powtarzał: „SŁUCHAM GŁOSÓW MIESZKAŃCÓW”. Burmistrz tak słucha głosów mieszkańców jak słucha się śpiewu ptaków czy szemrzącego strumyka. Mieszkańcy swoje, a burmistrz swoje. Ma w… nosie mieszkańców, wszak sam wybudował się w Trzcińcu. Nic go nie interesują większe koszty, które na nich spadną, bo czym tu się przejmować, przecież to nie on będzie ponosił koszty swoich ODWAŻNYCH decyzji, tylko właśnie mieszkańcy.

30
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x