Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Radzanów. „Otwórzmy drzwi synagogi”


sliderW dniu 23 maja 2016r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Radzanowie odbył się wernisaż wystawy „Otwórzmy drzwi synagogi” zorganizowany przez Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej i Gminny Ośrodek Kultury w Radzanowie. Wystawa była przygotowana w ramach projektu ,,Przywróćmy Pamięć”, w którym uczestniczy Towarzystwo.

KSP Mława nabór

Celem  projektu jest przywrócenie pamięci synagogi w Radzanowie. W projekcie bierze udział młodzież z Radzanowa i Mławy, którymi opiekuje się i pomaga w działaniach Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej.

Wystawa ,,Otwórzmy drzwi synagogi” przedstawia historię synagogi w Radzanowie od czasów powojennych po czasy współczesne oraz historię rodziny Margulis pochodzącej z Radzanowa i Mławy. Towarzyszyła jej również wystawa dokumentalno – fotograficzna Janusza Dębskiego pt. „Historia mławskich Żydów na przestrzeni wieków”.

W czasie uroczystości zabrali głos przedstawiciele Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego i Urzędu Gminy Radzanów. Koordynator projektu ,,Otwórzmy drzwi synagogi” Barbara Zaborowska- prezes Towarzystwa Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej- opowiedziała o założeniach i celach projektu oraz o swojej pracy z młodzieżą i Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Młodzież uczestnicząca  w projekcie opowiedziała o swoich działaniach na rzecz rewitalizacji synagogi i przedstawiła swój pomysł na wykorzystanie budynku.

Ważnym wydarzeniem była prelekcja dra Normana Ravvina na temat jego polskich przodków, którzy urodzili się w Radzanowie.

Otwarciu wystawy towarzyszyło wiele atrakcji między innymi pokaz tańców żydowskich w wykonaniu grupy tanecznej Gminnego Ośrodka Kultury w Radzanowie, inscenizacja przedwojennego targu przygotowana przez Grupę Rekonstrukcyjną Ludności Cywilnej z Mławy oraz degustacja potraw kuchni polsko-żydowskiej, która odbyła się w skansenie Radzanovia.

Więcej informacji na: https://web.facebook.com/fodz.jewish.poland/photos/?tab=album&album_id=782843045184630

oraz fanpage’u synagogi

https://web.facebook.com/Synagoga-w-Radzanowie-nWkr%C4%85-1494093257563100/?fref=ts

Źródło i foto: Janusz Dębski

Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej

oprac. RK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

5 - liczba komentarzy w artykule "Radzanów. „Otwórzmy drzwi synagogi”"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Barbara Zaborowska
Gość

Wystawie ,,Otwórzmy drzwi synagogi” nie towarzyszyła, żadna inna wystawa.Był przygotowana przez Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej i Gminny Ośrodek Kultury w Radzanowie a sfinansowana przez Starostwo Powiatu Mławskiego..

Sokole oko
Gość

Oj! widzę na zdjęciach w galerii, że wystawa Dębskiego była tam jednak widać, że ludzie ją oglądają. nie rozumiem

Gość
Gość

Jeśli wystawą określimy rozłożone krótko przed spotkaniem fotografie, to była to wystawa.
Oglądający ludzie – jak coś leży to patrzą.

emy
Gość

Zgodnie z definicją wystawa = «wystawiony na pokaz zbiór przedmiotów»
Osobiście bardzo cenię działalność kulturalną pana Janusza Dębskiego, podziwiam zaangażowanie i energię. Nie wszystkim się chce. Pan Janusz działa i to jest wspaniałe. Gratuluję! Oby tak dalej 🙂

gość
Gość

Dokładnie, jak nie była, jak była i towarzyszyła. Bardzo ciekawa zresztą.

wpDiscuz