Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
koparki koparko-ładowarki szkolenia kursy egazmina państwowy Mława
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Radzanów. „Otwórzmy drzwi synagogi”


sliderW dniu 23 maja 2016r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Radzanowie odbył się wernisaż wystawy „Otwórzmy drzwi synagogi” zorganizowany przez Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej i Gminny Ośrodek Kultury w Radzanowie. Wystawa była przygotowana w ramach projektu ,,Przywróćmy Pamięć”, w którym uczestniczy Towarzystwo.


Celem  projektu jest przywrócenie pamięci synagogi w Radzanowie. W projekcie bierze udział młodzież z Radzanowa i Mławy, którymi opiekuje się i pomaga w działaniach Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej.

Wystawa ,,Otwórzmy drzwi synagogi” przedstawia historię synagogi w Radzanowie od czasów powojennych po czasy współczesne oraz historię rodziny Margulis pochodzącej z Radzanowa i Mławy. Towarzyszyła jej również wystawa dokumentalno – fotograficzna Janusza Dębskiego pt. „Historia mławskich Żydów na przestrzeni wieków”.

W czasie uroczystości zabrali głos przedstawiciele Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego i Urzędu Gminy Radzanów. Koordynator projektu ,,Otwórzmy drzwi synagogi” Barbara Zaborowska- prezes Towarzystwa Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej- opowiedziała o założeniach i celach projektu oraz o swojej pracy z młodzieżą i Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Młodzież uczestnicząca  w projekcie opowiedziała o swoich działaniach na rzecz rewitalizacji synagogi i przedstawiła swój pomysł na wykorzystanie budynku.

Ważnym wydarzeniem była prelekcja dra Normana Ravvina na temat jego polskich przodków, którzy urodzili się w Radzanowie.

Otwarciu wystawy towarzyszyło wiele atrakcji między innymi pokaz tańców żydowskich w wykonaniu grupy tanecznej Gminnego Ośrodka Kultury w Radzanowie, inscenizacja przedwojennego targu przygotowana przez Grupę Rekonstrukcyjną Ludności Cywilnej z Mławy oraz degustacja potraw kuchni polsko-żydowskiej, która odbyła się w skansenie Radzanovia.

Więcej informacji na: https://web.facebook.com/fodz.jewish.poland/photos/?tab=album&album_id=782843045184630

oraz fanpage’u synagogi

https://web.facebook.com/Synagoga-w-Radzanowie-nWkr%C4%85-1494093257563100/?fref=ts

Źródło i foto: Janusz Dębski

Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej

oprac. RK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

5
KOMENTARZE

avatar
1500
Barbara Zaborowska
Gość
Barbara Zaborowska

Wystawie ,,Otwórzmy drzwi synagogi” nie towarzyszyła, żadna inna wystawa.Był przygotowana przez Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej i Gminny Ośrodek Kultury w Radzanowie a sfinansowana przez Starostwo Powiatu Mławskiego..

Sokole oko
Gość
Sokole oko

Oj! widzę na zdjęciach w galerii, że wystawa Dębskiego była tam jednak widać, że ludzie ją oglądają. nie rozumiem

gość
Gość
gość

Dokładnie, jak nie była, jak była i towarzyszyła. Bardzo ciekawa zresztą.

Gość
Gość
Gość

Jeśli wystawą określimy rozłożone krótko przed spotkaniem fotografie, to była to wystawa.
Oglądający ludzie – jak coś leży to patrzą.

emy
Gość
emy

Zgodnie z definicją wystawa = «wystawiony na pokaz zbiór przedmiotów»
Osobiście bardzo cenię działalność kulturalną pana Janusza Dębskiego, podziwiam zaangażowanie i energię. Nie wszystkim się chce. Pan Janusz działa i to jest wspaniałe. Gratuluję! Oby tak dalej 🙂