Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
koparki koparko-ładowarki szkolenia kursy egazmina państwowy Mława
Logo
meblolux

Normy przekroczone. Jak ograniczyć zanieczyszczenie powietrza?


smog6 maja br. Mazowiecki Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego ogłosił alert II stopnia w związku z przekroczeniem w 2015 r. dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń powietrza. Odnotowano je m.in. na obszarach miasta Mława.


Przekroczenia dotyczą pyłu zawieszonego PM10, pyłu zawieszonego PM2,5 i benzo(a)pirenu. Jak wynika z „Rocznej oceny jakości powietrza w województwie mazowieckim”, największy problem miasto ma z tym ostatnim – jego podwyższony poziom odnotowano w 2015 r. na obszarze 20,19 km kw., na którym mieszka ok. 3 tys. osób. – Ogłoszony Alert poziom II nie oznacza, że w danym momencie lub najbliższym czasie należy się spodziewać wysokiego stężenia zanieczyszczeń. Jest to sygnał dla samorządów i innych podmiotów, że konieczne jest wdrażanie działań określonych w POP [Program Ochrony Powietrza opracowany przez Zarząd Województwa Mazowieckiego i uchwalony przez Sejmik Województwa Mazowieckiego – KN] i eliminacja przyczyn przekroczeń norm jakości powietrza – wskazuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Jakie to przyczyny? Jednymi z nich są komunikacja samochodowa oraz ogrzewanie domów i mieszkań węglem i drewnem. Pierwszą każdy z nas może starać się wyeliminować, wybierając inne niż samochód środki dojazdu do szkół, zakładów pracy i innych obiektów (np. rower lub autobus – choćby Mławskiej Komunikacji Miejskiej). Ogrzewania budynków już nie wyeliminujemy, ale w miarę możliwości możemy choćby próbować zastępować używany opał materiałami bardziej ekologicznymi bądź wymieniać indywidualne źródła ciepła na te o niższej uciążliwości dla powietrza. Alternatywą mogą też być robiące w Polsce coraz większą popularność instalacje fotowoltaiczne, umożliwiające ogrzanie domu z wykorzystaniem energii słonecznej. Warto też ograniczać użycie spalinowego sprzętu ogrodowego.

Poważnym problemem jest też nielegalne spalanie w domowych piecach różnych odpadów, m.in. z tworzyw sztucznych. Pomimo powtarzanych od lat apeli urzędu miasta i lokalnych mediów oraz kontroli prowadzonych w gospodarstwach przez straż miejską, niektórzy mławianie zdają się wciąż nie przestrzegać zakazu palenia w piecach niedozwolonymi materiałami. Tymczasem strażnicy, którzy podczas kontroli udowodnią komuś taki proceder, mogą nałożyć na tę osobę mandat do 500 zł (zgodnie z art. 191 Ustawy o odpadach). W przypadku odmowy jego przyjęcia sprawa trafia do sądu, który może wyznaczyć grzywnę do 5000 zł. Choć oczywiście nie zawsze spotkanie ze strażnikiem miejskim kończy się wysoką karą finansową. – Ludzie palący odpadkami robią to najczęściej z niewiedzy lub są bardzo ubodzy, restrykcje nie są więc wtedy duże – mówi komendant Straży Miejskiej w Mławie Marek Wysocki. Czasem wystarczy nawet pouczenie.

Straż miejska przeprowadza ok. 50 kontroli porządkowych w ciągu roku (dotyczą one różnych aspektów utrzymania porządku na posesjach, w tym również spalania). W sezonie grzewczym natomiast prowadzi dodatkowe kontrole dotyczące wyłącznie materiałów, którymi mieszkańcy palą w piecach. – W tym roku mieliśmy ich dużo na terenie zakładu działającego przy ul. Piłsudskiego. Mieszkańców niepokoiły emitowane stamtąd dymy. Okazywało się jednak, że palono tam materiałami dopuszczonymi do użytku – wskazuje Marek Wysocki. Kilkadziesiąt takich kontroli było także na prywatnych posesjach. Najczęściej dokonywano ich po kierowanych do straży sygnałach zaniepokojonych sąsiadów lub przechodniów. Ale zdarzały się też sytuacje, w których strażnik podczas patrolu zauważał podejrzanie gęsty dym wylatujący z komina i interweniował. W kilku przypadkach kontrola wykazywała używanie przez mieszkańców nielegalnych środków do opalania, np. mebli, kabli czy urządzeń mechanicznych lub elektronicznych w celu pozyskania złomu.

Apelujemy do mieszkańców, aby dbali o czystość powietrza w swoim otoczeniu. Odnotowane m.in. w Mławie przekroczenia pyłów psują estetykę miasta i komfort przemieszczania się jego ulicami, ale przede wszystkim powodują problemy zdrowotne, m.in. choroby układu oddechowego, choroby serca czy nowotwory. Najbardziej niebezpieczne są dla dzieci, osób starszych, kobiet w ciąży, alergików, osób z chorobami serca oraz wrażliwych na infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych. Unikajmy też przebywania na powietrzu w okresach, gdy nad miastem unosi się uciążliwy smog.

Źródło: Krzysztof Napierski / UM Mława

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

14
KOMENTARZE

avatar
1500
zielona
Gość
zielona

Dbajmy też o zieleń nie wycinając zdrowych drzew np. z miejskiego parku, bo drzewa, jak wszyscy wiedzą, to „zielone płuca miast”.

Obiektywny
Gość
Obiektywny

Masz na myśli te które stanowiły zagrożenie dla życia ludzi?

zielona
Gość
zielona

Mam na myśli zdrowe. Zresztą, o ile mnie pamięć nie myli, akurat ostatnia wycinka zapisała się na zdjęciach i dobrze widać, co było zdrowe a co nie.

Obiektywny
Gość
Obiektywny

To zgłoś to do konserwatora zabytków a następnie do prokuratury. Park jest zabytkiem więc podlega pod konserwatora i każda jego modyfikacja musi być uzgodniona z konserwatorem. Jeśli nie jest to prawdopodobnie popełniono przestępstwo więc jaki masz problem by to zgłosić do odpowiednich służb?

koko
Gość
koko

Wyprowadź się do lasu.

ja
Gość
ja

A mieszkańcy niech przestaną palić w piecach plastikami, bo nieraz to faktycznie nie można ulicą przejść, aż człowieka mdli od tego dymu. Nie żebym był napastliwy – bardzo kulturalnie o to proszę 🙂

ja
Gość
ja

A właśnie że straż miejska się przydaje. Mnie dwa razy pomogła. Raz jak mnie pies ganiał po jednej ulicy, jak jeździłem tam rowerem, a potem jak mi ktoś pod posesję śmieci wywalił. Interwencje szybkie, skuteczne. Nie mam strażnikom nic do zarzucenia. Sam też się czuję na mieście bezpieczniej, jak widzę patrol. Przy okazji – postulowałbym więcej kamer na mieście. Sprzeciwiają się im ci, którzy mają coś do ukrycia. Ja przy nich czuję się bezpiecznie.

Tolek
Gość
Tolek

Posprzątali Ci te śmieci spod posesji? i pewnie ugryźli psa, żeby za Tobą nie ganiał – no biedaczek, rzeczywiście SM jest „niezbędna” w takich ekstremalnych przypadkach.
Co do patroli SM na mieście to ja ich od kilku lat już nie widzę, a jestem w mieście codziennie po kilka godzin. :/
Zlikwidować tych darmozjadów.

Obiektywny
Gość
Obiektywny

Zabawne jest to o czym mówisz. Ciekawy jestem jak skomentujesz sytuację w której wskazałem sprawcę zaśmiecenia mi działki, podałem naocznych świadków a szanowna straż przesłuchała sobie wybranego przez siebie a kiedy była sprawa w sądzie to błędnie mnie pouczyli i w efekcie się okazało że to niby moje śmieci były a ja niemiałem prawa głosu i to przez kogo? Przez „stróżów prawa”.

...
Gość
...

50 kontroli rocznie przeprowadzanych przez Straż miejską – czysta kpina Panie komendancie,
to na 1 strażnika nawet nie przypada 5 kontroli rocznie. Ciekawe jak to jeszcze sprawdzacie? organoleptycznie?, bo nic pan nie wspomina o pobieraniu próbek z sadzy w kominie czy też popiołu w palenisku. Bardzo pracowici jesteście.
Panie burmistrzu chyba czas najwyższy skorzystać z doświadczenia innych miast i gmin i zlikwidować już tę komórkę leni i nierobów, niech się nie żywią naszymi pieniędzmi, pasożyty.

bard
Gość
bard

Strażnicy mają lęk wysokości i brak im sprzętu. Najlepiej babciom pod halą mandaty wlepiać.

szroty
Gość
szroty

Przyczyna są wyeksploatowane poniemieckie auta z wyciętymi katalizatorami i zatkanym egr. Wykluczyć takie auta z ruchu.

Obiektywny
Gość
Obiektywny

A Ty czym pomykasz? Warczyburgiem czy Ładą na benzynę ołowianą?

anonim
Gość
anonim

Ograniczyć ruch samochodów, wprowadzić ostre kontrole stacji diagnostycznych i pomiary emisji spalin w samochodach.