Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Normy przekroczone. Jak ograniczyć zanieczyszczenie powietrza?


smog6 maja br. Mazowiecki Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego ogłosił alert II stopnia w związku z przekroczeniem w 2015 r. dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń powietrza. Odnotowano je m.in. na obszarach miasta Mława.

Sprzedam Piec


Przekroczenia dotyczą pyłu zawieszonego PM10, pyłu zawieszonego PM2,5 i benzo(a)pirenu. Jak wynika z „Rocznej oceny jakości powietrza w województwie mazowieckim”, największy problem miasto ma z tym ostatnim – jego podwyższony poziom odnotowano w 2015 r. na obszarze 20,19 km kw., na którym mieszka ok. 3 tys. osób. – Ogłoszony Alert poziom II nie oznacza, że w danym momencie lub najbliższym czasie należy się spodziewać wysokiego stężenia zanieczyszczeń. Jest to sygnał dla samorządów i innych podmiotów, że konieczne jest wdrażanie działań określonych w POP [Program Ochrony Powietrza opracowany przez Zarząd Województwa Mazowieckiego i uchwalony przez Sejmik Województwa Mazowieckiego – KN] i eliminacja przyczyn przekroczeń norm jakości powietrza – wskazuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Jakie to przyczyny? Jednymi z nich są komunikacja samochodowa oraz ogrzewanie domów i mieszkań węglem i drewnem. Pierwszą każdy z nas może starać się wyeliminować, wybierając inne niż samochód środki dojazdu do szkół, zakładów pracy i innych obiektów (np. rower lub autobus – choćby Mławskiej Komunikacji Miejskiej). Ogrzewania budynków już nie wyeliminujemy, ale w miarę możliwości możemy choćby próbować zastępować używany opał materiałami bardziej ekologicznymi bądź wymieniać indywidualne źródła ciepła na te o niższej uciążliwości dla powietrza. Alternatywą mogą też być robiące w Polsce coraz większą popularność instalacje fotowoltaiczne, umożliwiające ogrzanie domu z wykorzystaniem energii słonecznej. Warto też ograniczać użycie spalinowego sprzętu ogrodowego.

Poważnym problemem jest też nielegalne spalanie w domowych piecach różnych odpadów, m.in. z tworzyw sztucznych. Pomimo powtarzanych od lat apeli urzędu miasta i lokalnych mediów oraz kontroli prowadzonych w gospodarstwach przez straż miejską, niektórzy mławianie zdają się wciąż nie przestrzegać zakazu palenia w piecach niedozwolonymi materiałami. Tymczasem strażnicy, którzy podczas kontroli udowodnią komuś taki proceder, mogą nałożyć na tę osobę mandat do 500 zł (zgodnie z art. 191 Ustawy o odpadach). W przypadku odmowy jego przyjęcia sprawa trafia do sądu, który może wyznaczyć grzywnę do 5000 zł. Choć oczywiście nie zawsze spotkanie ze strażnikiem miejskim kończy się wysoką karą finansową. – Ludzie palący odpadkami robią to najczęściej z niewiedzy lub są bardzo ubodzy, restrykcje nie są więc wtedy duże – mówi komendant Straży Miejskiej w Mławie Marek Wysocki. Czasem wystarczy nawet pouczenie.

Straż miejska przeprowadza ok. 50 kontroli porządkowych w ciągu roku (dotyczą one różnych aspektów utrzymania porządku na posesjach, w tym również spalania). W sezonie grzewczym natomiast prowadzi dodatkowe kontrole dotyczące wyłącznie materiałów, którymi mieszkańcy palą w piecach. – W tym roku mieliśmy ich dużo na terenie zakładu działającego przy ul. Piłsudskiego. Mieszkańców niepokoiły emitowane stamtąd dymy. Okazywało się jednak, że palono tam materiałami dopuszczonymi do użytku – wskazuje Marek Wysocki. Kilkadziesiąt takich kontroli było także na prywatnych posesjach. Najczęściej dokonywano ich po kierowanych do straży sygnałach zaniepokojonych sąsiadów lub przechodniów. Ale zdarzały się też sytuacje, w których strażnik podczas patrolu zauważał podejrzanie gęsty dym wylatujący z komina i interweniował. W kilku przypadkach kontrola wykazywała używanie przez mieszkańców nielegalnych środków do opalania, np. mebli, kabli czy urządzeń mechanicznych lub elektronicznych w celu pozyskania złomu.

Apelujemy do mieszkańców, aby dbali o czystość powietrza w swoim otoczeniu. Odnotowane m.in. w Mławie przekroczenia pyłów psują estetykę miasta i komfort przemieszczania się jego ulicami, ale przede wszystkim powodują problemy zdrowotne, m.in. choroby układu oddechowego, choroby serca czy nowotwory. Najbardziej niebezpieczne są dla dzieci, osób starszych, kobiet w ciąży, alergików, osób z chorobami serca oraz wrażliwych na infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych. Unikajmy też przebywania na powietrzu w okresach, gdy nad miastem unosi się uciążliwy smog.

Źródło: Krzysztof Napierski / UM Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
14 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
zielona
zielona
4 lata temu

Dbajmy też o zieleń nie wycinając zdrowych drzew np. z miejskiego parku, bo drzewa, jak wszyscy wiedzą, to „zielone płuca miast”.

Obiektywny
Obiektywny
4 lata temu
Reply to  zielona

Masz na myśli te które stanowiły zagrożenie dla życia ludzi?

zielona
zielona
4 lata temu
Reply to  Obiektywny

Mam na myśli zdrowe. Zresztą, o ile mnie pamięć nie myli, akurat ostatnia wycinka zapisała się na zdjęciach i dobrze widać, co było zdrowe a co nie.

Obiektywny
Obiektywny
4 lata temu
Reply to  zielona

To zgłoś to do konserwatora zabytków a następnie do prokuratury. Park jest zabytkiem więc podlega pod konserwatora i każda jego modyfikacja musi być uzgodniona z konserwatorem. Jeśli nie jest to prawdopodobnie popełniono przestępstwo więc jaki masz problem by to zgłosić do odpowiednich służb?

koko
koko
4 lata temu
Reply to  zielona

Wyprowadź się do lasu.

ja
ja
4 lata temu

A mieszkańcy niech przestaną palić w piecach plastikami, bo nieraz to faktycznie nie można ulicą przejść, aż człowieka mdli od tego dymu. Nie żebym był napastliwy – bardzo kulturalnie o to proszę 🙂

ja
ja
4 lata temu

A właśnie że straż miejska się przydaje. Mnie dwa razy pomogła. Raz jak mnie pies ganiał po jednej ulicy, jak jeździłem tam rowerem, a potem jak mi ktoś pod posesję śmieci wywalił. Interwencje szybkie, skuteczne. Nie mam strażnikom nic do zarzucenia. Sam też się czuję na mieście bezpieczniej, jak widzę patrol. Przy okazji – postulowałbym więcej kamer na mieście. Sprzeciwiają się im ci, którzy mają coś do ukrycia. Ja przy nich czuję się bezpiecznie.

Tolek
Tolek
4 lata temu
Reply to  ja

Posprzątali Ci te śmieci spod posesji? i pewnie ugryźli psa, żeby za Tobą nie ganiał – no biedaczek, rzeczywiście SM jest „niezbędna” w takich ekstremalnych przypadkach.
Co do patroli SM na mieście to ja ich od kilku lat już nie widzę, a jestem w mieście codziennie po kilka godzin. :/
Zlikwidować tych darmozjadów.

Obiektywny
Obiektywny
4 lata temu
Reply to  ja

Zabawne jest to o czym mówisz. Ciekawy jestem jak skomentujesz sytuację w której wskazałem sprawcę zaśmiecenia mi działki, podałem naocznych świadków a szanowna straż przesłuchała sobie wybranego przez siebie a kiedy była sprawa w sądzie to błędnie mnie pouczyli i w efekcie się okazało że to niby moje śmieci były a ja niemiałem prawa głosu i to przez kogo? Przez „stróżów prawa”.

...
...
4 lata temu

50 kontroli rocznie przeprowadzanych przez Straż miejską – czysta kpina Panie komendancie,
to na 1 strażnika nawet nie przypada 5 kontroli rocznie. Ciekawe jak to jeszcze sprawdzacie? organoleptycznie?, bo nic pan nie wspomina o pobieraniu próbek z sadzy w kominie czy też popiołu w palenisku. Bardzo pracowici jesteście.
Panie burmistrzu chyba czas najwyższy skorzystać z doświadczenia innych miast i gmin i zlikwidować już tę komórkę leni i nierobów, niech się nie żywią naszymi pieniędzmi, pasożyty.

bard
bard
4 lata temu
Reply to  ...

Strażnicy mają lęk wysokości i brak im sprzętu. Najlepiej babciom pod halą mandaty wlepiać.

szroty
szroty
4 lata temu

Przyczyna są wyeksploatowane poniemieckie auta z wyciętymi katalizatorami i zatkanym egr. Wykluczyć takie auta z ruchu.

Obiektywny
Obiektywny
4 lata temu
Reply to  szroty

A Ty czym pomykasz? Warczyburgiem czy Ładą na benzynę ołowianą?

anonim
anonim
4 lata temu

Ograniczyć ruch samochodów, wprowadzić ostre kontrole stacji diagnostycznych i pomiary emisji spalin w samochodach.

14
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x