Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Nie żyje Janusz Dylewski


fot-slider25. 05. 2016 r. zmarł Janusz Dylewski (ur. 25.08.1962r.), społecznik, poeta, dramaturg, animator kultury,  regionalista.

ZS nr 1 kursy Mława
Reklama


Urodził się w Mławie -Wólce przy ulicy Dworcowej (w tzw. komorze celnej) w kolejarskiej rodzinie. Literacko zadebiutował w 1975 roku w piśmie dla młodzieży „Płomyk”, Podczas studiów w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku w latach 1982-1983 publikował w „Sursum Corda”.

Ponownie zadebiutował na łamach „Głosu Mławy” w okienku z wierszem w 2008 roku. Publikowany na łamach „Znaj”, „Wspólnym głosem” ,Przekaźnik”, w „Ciechanowskich Zeszytach Literackich oraz w „Ziemi Zawkrzeńskiej”. Od 2008 roku jego utwory znalazły się w ponad 50 antologiach i almanachach Związku Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej.

Był dwie kadencje szefem Komisji Rewizyjnej. Członek wielu stowarzyszeń min. : Towarzystwa Krzewienia Kultury Teatralnej, Związku Literatów na Mazowszu (przewodniczący Sądu Koleżeńskiego), Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury, Krakowskiego Bractwa Literackiego Białego Pasterza. Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej, Wspólnoty Ziemi Mławskiej. Od 2012 roku był członkiem Warszawskiej Szkoły Pisania SPP i Stajni Literackiej SPP ,od 2013 roku uczestniczył w spotkaniach Polskiego Oddziału PEN Clubu. Wydał w 2010 roku dwa tomiki poetyckie -„Pierwszy smak” i „Zaskoczenie”. Nadto oprócz pisania, rzeźbił, malował, fotografował. Był człowiekiem wszechstronnym. Tyle o Januszu z jego dossier w ostatniej publikacji naszego Almanachu. Nie brał udziału w jego promocji, nikt nie przypuszczał, że jest śmiertelnie chory.

Janusz był postacią barwną i nietuzinkową. Charakterystyczna tęga sylwetka, kapelusz z lisią kitą, gdyby jeszcze zapuścił brodę – przypominałby Franca Fiszera. Na wielu spotkaniach Janusz prezentował się w galowym kolejarskim mundurze ozdobionym wieloma orderami i odznakami. Działał długie lata w tylu organizacjach i stowarzyszeniach, wiec te ordery i odznaki nie dziwiły. Uwielbiał country, jeździł co roku do Mrągowa na pikniki. Na Wólce był wielkim orędownikiem reaktywacji Mławskiej Kolejki Wąskotorowej. Posiadał mnóstwo pamiątek związanych z kolejnictwem, Prowadził w podziemiach kościoła „Salon poezji”. Dał się poznać jako społecznik, kilka razy kwestował na wólczańskim cmentarzu, był przewodniczącym zarządu osiedla Wólka.  Rok temu pochował ojca. Bardzo trudno pisać o Nim – był. Odszedł przedwcześnie.
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace.

Pogrzeb Janusza Dylewskiego odbędzie się w najbliższą sobotę w parafii Św. Jana Kantego na Wólce o godz. 13:00.

Źródło: Jarosław Trześniewski-Kwiecień

oprac. JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
7 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Obiektywny
Obiektywny
5 lata temu
Reply to  mławianin

Szczera prawda.

Obiektywny
Obiektywny
5 lata temu

Każdy niestety kiedyś umrze. Nieważne czy bogaty czy biedny.

kot
kot
5 lata temu

odszedł wspaniały, mądry człowiek.

Maria
Maria
5 lata temu

Janusza zapamiętam jako życzliwego, ciepłego, pełnego optymizmu człowieka.
Niech Bóg obdarzy go wieczną radością .

smutny
smutny
5 lata temu

swieć Panie nad jego duszą

gość
gość
5 lata temu
Reply to  smutny

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.Z wyrazami wdzięcznośći dla Janusza za to co robił na rzecz Mławy.

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x