Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Podjąłeś pracę daleko od Mławy – z urzędu pracy możesz dostać do 8 tys. zł


pup sliderOd 2015 roku do tej pory prawie 150 młodych mieszkańców naszego powiatu otrzymało taką pomoc.

Sprzedam Piec


Bony na zasiedlenie dla bezrobotnego to stosunkowo nowa forma wsparcia przyznawana przez urzędy pracy. Pojawiła się ona w maju 2014 roku, wraz z nowymi przepisami Ustawy o promocji zatrudnienia i innych instrumentach rynku pracy.

Kto o taki bon może się ubiegać?

Pierwszy warunek to osoba zarejestrowana w urzędzie pracy i zakwalifikowana do drugiego (albo ewentualnie pierwszego) profilu bezrobotnych. Musi to być osoba młoda, która nie ukończyła 30 roku życia.

Odległość ma znaczenie

O taki bon mogą starać się osoby, które od miejsca zamieszkania do siedziby firmy, w której pracują, mają przynajmniej 80 kilometrów albo gdy dojazd w obie strony zajmuje im dziennie przynajmniej 3 godziny łącznie.

Chcesz 7 tys. zł – są też pewne warunki

Na bon mogą liczyć zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, innych umów, np. zlecenia. Wsparcie mogą otrzymać osoby podejmujące działalność gospodarczą. Istotne jest, żeby podjąć pracę na minimum pół roku i zarabiać co najmniej „najniższą krajową”. Z przyznanej kwoty będzie musiał rozliczyć się z PUP. W ciągu 30 dni od przyznania bonu, trzeba przedłożyć urzędowi dokumenty potwierdzającą podjęcie pracy i oświadczenie o tym, jaka jest odległość od jego miejsca zamieszkania do siedziby firmy, w której zaczął pracować. Gdy straci pracę, z niej odejdzie albo zmieni zatrudnienie, będzie miał 7 dni na powiadomienie urzędu pracy.

W 2015 roku dokładnie 101 osób taki bon otrzymało w mławskim „pośredniaku”. Do maja 2016 roku takich bonów wydano już 41. Z takiej możliwości najczęściej korzystają osoby z wyższym wykształceniem – w 2015 roku połowę wydanych bonów otrzymali absolwenci wyższych uczelni, podobnie jest również w tym roku. Nie wszyscy ubiegający się o bon jednak spełniają wymagane warunki – w 2015 urząd pracy odmówił takiej pomocy jedenastu osobom, w 2016 siedmiu. Mławski urząd pracy ustalił wysokość bonu na kwotę 7 tys. zł. Gdzie podejmują pracę młodzi mławianie? Według danych Powiatowego Urzędu Pracy w Mławie są to duże ośrodki miejskie: Warszawa i okolice, Gdańsk, Olsztyn ale również Łódź, Katowice, Poznań, Bydgoszcz i Lublin.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
mink
mink
4 lata temu

rozumiem, gdy np. ktoś dojeżdża do pracy w Warszawie, a mieszka w Mławie – taka pomoc jest potrzebna, ale w przypadku, gdy ktoś wyprowadził się gdzieś daleko, to wygląda raczej na odsuwanie problemy przez władze powiatu i PUP-u, zamiast tworzyć nowe miejsca pracy, w których Mławianie po studiach znaleźliby pracę.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x