Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Do trzech razy sztuka, czyli rzecz o rewitalizacji Mławy


DSC05631Rewitalizacja, interesariusze rewitalizacji, partycypacja społeczna, obszar zdegradowany, diagnoza, Specjalna Strefa Rewitalizacji, gminny program rewitalizacji … chce wam się czytać dalej?  Powiecie wprost – ale o co chodzi?

ZS nr 1 kursy Mława
Reklama


Dla mieszkańca nie będącego prawnikiem lub urzędnikiem te pojęcia nie brzmią ani zachęcająco, ani zrozumiale. A właśnie do zrozumienia tych pojęć i udziału w opracowaniu gminnego programu rewitalizacji zachęcają władze miasta. Zachęcają, bo muszą, ale czy naprawdę współdecydowania mieszkańców chcą?

Mława będzie opracowywać gminny program rewitalizacji. Jego opracowanie jest warunkiem ubiegania się o środki w części konkursów, a w innych zwiększa szanse na uzyskanie dofinansowania ze środków unijnych. Ustawa o rewitalizacji uchwalona w październiku 2015 r., z której zaczerpnięte są pojęcia na wstępie przytoczone, nałożyła na samorządy obowiązek – nazwijmy to dawnym pojęciem – udziału czynnika społecznego. Oznacza to, że o kształcie programu, jego celach i zadaniach współdecydować mają mieszkańcy i to nie tylko ci, których obszaru to dotyczy. Tak bowiem zdefiniowana została rewitalizacja: jako proces naprawy, przy czym chodzi nie tylko o remont istniejących obiektów, czy budowę nowych. Chodzi również o eliminację negatywnych zjawisk społecznych a przy tym o wspólne działania mieszkańców i wszystkich organizacji, instytucji, firm, urzędów. Brzmi pięknie, prawda?

Pierwszą próbę rewitalizacji miasto prowadziło w latach 2009 – 2015. Opracowany został wtedy Lokalny Program Rewitalizacji. Były konsultacje społeczne. Z tego okresu pozostało kilka nowych skwerków zieleni i kontynuowane były prace w parku miejskim.

Kolejną próbę działań w obszarze rewitalizacji miasto podjęło w 2015 roku składając wniosek do konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju „Modelowa Rewitalizacja Miast”. Miasto złożyło projekt  pt. „ Przywrócenie obszarowi Starego Rynku w Mławie jego funkcji centrum życia miejskiego i miejsca spotkań”, który jednak nie znalazł się wśród wybranych jako modelowe.

2016 rok i dotacja uzyskana od Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych pozwoliła na przystąpienie do opracowania gminnego programu rewitalizacji – już w sposób zgodny z duchem nowej ustawy.

Jakie cele zostaną w nim określone? I jakie zadania wpisane zostaną do realizacji? W trzydziestotysięcznym mieście potrzeby i oczekiwania mieszkańców są tak różnorodne i pewnie najczęściej będą wyrażane  jako inwestycyjne. Tu trzeba zrobić drogę, a tu brakuje chodnika, oświetlenia czy parkingu. Trzeba ratować kolejkę wąskotorową i zagospodarować jeziorko Krajewo – to tylko kilka przykładów, które już się pojawiły.

Nie będzie łatwo spośród nieraz sprzecznych ze sobą oczekiwań wybrać jakieś do realizacji, tak by uzyskać powszechną akceptację i ktoś nie był niezadowolony.

Czy przy tej okazji uda się zachęcić mławian, zwłaszcza tych, którzy dotychczas nie angażowali się zbytnio w życie społeczne do wypowiedzenia swoich oczekiwań – zobaczymy.

Bo tak naprawdę czy ktoś wie czego chcą mieszkańcy i jak to zmierzyć?

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
ramzes
ramzes
5 lata temu

Ja z kolei byłbym bardzo szczęśliwy gdyby nasze kochane władze, które wydają nasze grube i ciężko zarobione pieniądze na remonty ulic czy chodników (i nie tylko), bardziej zwracały uwagę na ich wykonanie a nie je później znowu remontować i naprawiać bo ktoś niewiedział za co mu zapłacono. Jeśli by tak zebrać do kupy ile pieniędzy wydano do tej pory przez takich pseudo fachowców z naszej mławskiej firmy drogowej na niepotrzebne nowe prace (albo na opłacenie ekipy gdzie 1 pracuje a 9 się przygląda jego pracy) to spokojnie zebrała by się sumka która mogła by starczyć na inne pilne wydatki – choćby dostosowanie zjazdów dla niepełnosprawnych z chodnika przy przejściach dla pieszych.

mławianka
mławianka
5 lata temu

Ja, mieszkanka Mławy, chcę normalnego chodnika na ulicy Wójtostwo. Niech ktoś spróbuje przejść tym chodnikiem, pchając wózek inwalidzki w którym siedzi osoba niepełnosprawna.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x